Cum il adormim pe bebe

Cum il adormim pe bebe | Autor: xania

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca s-a mai discutat despre asa ceva dar eu simt ca intampin o reala problema in ceea ce priveste somnul lui Tudor.

Acum are 5 luni iar somnul de zi este aproape inexistent. Desi este obosit refuza sa doarma daca nu este la san sau in bratele cuiva.
Cand era mai mic adormea la fel (la san) dar reuseam sa il pun in patut si isi continua somnul. Acum simte orice miscare si se trezeste imediat. L-am lasat si sa planga, l-am alaptat si in patutul lui (numai eu stiu cum ), i-am cantat, l-am mangaiat, l-am "abandonat" .... nimic nu mai functioneaza ....
Problema este ca nu se odihneste iar eu chiar imi doresc sa il dezobisnuiesc de aces obicei pros pe care l-a deprins cu ajutorul meu. Toate astea cu atat mai mult cu cat in 3 luni ma intorc la munca ....

Pls, orice sfat va fi de mare ajutor si nu dati cu pietre ca l-am lasat sa planga

Multumesc,
Xania

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

e posibil sa fie deja mult prea obosit cand il pregatesti de somn?
prea multi stimuli in jurul lui(galagie, lumina puternica, etc)?
ai incercat(daca vrei ) la ora de somn sa te pui in pat (nu patut) cu el si sa stai langa el pana adoarme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Este normal la varsta asta sa nu doarma prea mult. Finn dormea cate 2 reprize de 30 sau 40 minute pe zi la 5 luni. Si numai in brate.
Cu cine va ramane bebe cand te vei intoarce la munca? Acea persoana nu va avea posibilitatea sa/l tina in brate?

Finn Constantine 15.10.2009 si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Ce vrei sa spui prin "somnul de zi" ? Vorbesti de somnul de dupa-amiaza sau de reprizele de somn din timpul zile in general ?


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cand fiul meu avea 5 luni, dormea de doua ori pe zi. De fiecare data adormea la san sau plimbat in parc sau tinut in brate.
Cand a trebuit sa incep sa plec de-acasa, avea 10 luni si dormea in parc, plimbat si rasfatat de mama (sa-i dea Dumnezeu sanatate!). S-ar putea sa functioneze si la voi.

Pana una alta, lasa-l sa doarma la san sau in brate, nu-l 'abandona' pentru ca problema se va inrautati, tu vei fi din ce in ce mai frustrata si suparata si copilul - la fel. Poate are vreun disconfort si bratele/sanul ii ofera singura alinare. Al meu a dintait la 4 luni jumate, asa ca stiu ce spun:). Poate are pur si simplu chef sa fie cu cineva chiar si cand doarme, pentru ca incepe anxietatea de separare. Poate ca multe chestii.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Multumesc tutror pentru raspunsuri.

La san ar dormi ... ooo, e mare fan si doarme inclusiv daca ma asez lana el si 'dormim' amandoi dar tocmai de asta as vrea sa il dezvat.
De fapt problema a inceput cand pe la 3 luni si ceva am plecat pentru 3 saptamani la parinti. Momentul a coincis si cu reglarea somnului lui - dintr-o data m-am trezit ca doarme de 3 ori/zi (cate 30 minute dimineata la 10 si seara la 18 si cam o ora la pranz pe la 13-14). Ei, fiind intr-un loc nou am zis sa nu fie traumatizat de schimbare si l-am adormit de fiecare data la san, stand langa el.
Cand am revenit acasa am vrut incet incet sa-l dezvat dar nimic.

Acum il alaptez, adoarme, mai stau cu el cam 10 minute sa fie somnul mai profund, il pun in patut se trezeste sau il duc in patut cand casca si se freaca la ochisori dar plange cam 10-15 minute si adoarme ... credeti-ma ca ma doare capul la propriu.
Stimuli in jur nu sunt, este liniste, in patut are cateva jucarioare dar nu par sa il distraga, eu incerc sa folosesc aceleasi cuvinte ii spun ca trebuie sa facem nani, etc ...

Seara din pacate e aceeasi poveste plange cand simte ca il pun in patut.

Nu vreau in nici un caz sa il traumatizez sau sa il rup de mine dar chiar vreau cumva sa reusesc sa il obisnuiesc cu somnul in patut ... si tare cred ca gresesc undeva...

Of ....

Numai bine tuturor si ne mai sfatuim

Xania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xania


Nu vreau in nici un caz sa il traumatizez sau sa il rup de mine dar chiar vreau cumva sa reusesc sa il obisnuiesc cu somnul in patut ... si tare cred ca gresesc undeva...


Numai bine tuturor si ne mai sfatuim

Xania


Parerea mea personala (nu trebuie sa fii de acrod cu ea ) este ca gresesti insistand sa il dezlipesti de tine. La sanul mamei e cel mai bun si odihnitor somn. De ce ar renunta la caldura, mirosul, apropierea de tine pt un pat?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar ce atata insistenta sa-l pui in patut? Eu cand m-am prins ca nu merge asta o culcam pe fi-mea in patul meu, eu langa ea, ma bucuram si eu de 30 de minute de motaiala acolo si apoi daca aveam treaba ma ridicam din pat, o asiguram sa nu cada si gata, n-o mai puneam in patutul ei. Seara nici nu mai tin minte, ce senila sunt dar parca tot cu ea prin pat. Si prin pat si prin patut, incet incet s-a obisnuit.
Dar al tau daca vrea atat de mult sa fie lipit de tine lasa si tu de la tine si intalniti-va la jumatea drumului ca n-o sa-l dezveti daca el nu vrea. Si o sa fiti obositi amandoi si suparati.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Al nostru a adormit pana la 11 luni pe umar... ca nu suporta pozitia culcat si trebuia numai cu capul pe umarul tau.
Altfel erau ore si ore de chin si pt noi si pt bb.
pt ce?! incetul cu incetul pe la 11 luni a adormit in patut. apoi numai vroia in pat cu noi...doar in patut, dar mie imi era dor de el sa-l tin in brate, sa-l mangai, sa-l invelesc eu si peste noapte...
abia acum, dupa aproape 1 an, s-a obijnuit cu patul mare.


PS. stiu...exista riscul ca la un moment dat sa numai vrea sa doarma fara mine. mi-a spus toata lumea... dar nu imi pasa. e puiul meu!

daca ti-e teama de momentul cand vei incepe munca va trebui sa incepi din timp "repetiti". Ai incercat sa-l lasi o zi la mama ta (soacra etc) sa-l culce ea la pranz? bb al meu de exp la mine nu a adormit niciodata pe picioare...in schimb maica-mea asa il culca cand era micut.
ufff e asa un sufletel micut!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Este foarte mic baiatul tau. E normal sa faca figuri cu patul. Al meu baiat, desi a fost obisnuit de la 2 luni sa doarma noaptea singur in camera, avea multe reprize de somn in cursul zilei, reprize de jumatati de ora, in care nu adormea decat hatzanat cu carutul. Am fost intotdeauna anti-hatzanare, dar ... ajunsesem sa fac orice sa adoarma. Eram obsedata cum o sa il dezvat de nebunia asta (apropos, inclusiv patul lui avea leganator). In afara de noapte, de fiecare data in timpul zilei trebuia hatzanat. In fine, dezastru. Vreau sa spun ca .. cu rabdare si calm, de pe la 1 an s-a terminat cu orice forma de zgaltzaiala, adoarme singur si nu am nici o treaba. Asa ca, parerea mea, din experienta, este sa ii faci pe plac, ca se va dezvata singur de toate metehnele astea rele de la varsta asta. Adormitul la san .. nu ai ce sa ii faci. In cazul meu, nu prea adormea la san ca el a avut un program foarte strict de san. Ore fixe, tabieturi fixe ;). Din 3 in 3 ore papam si s-a invatat asa din prima luna a lui de viata. Somnul era somn, masa era masa :). Mie mi-a reusit "militaria" asta si a dat roade :)


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Eee, or sa-si dea demisia toate bonele in stilul asta.
Oricum, incerc sa fac astfel incat sa ne intalnim la jumatatea drumului, n-am devenit un tiran caci mi-e drag de mor

Oricum de ieri am inceput si diversificarea si sper ca astfel introducand incet-incet un program de masa sa se imbine poate si cu un program de somn mai organizat si poate cu mai putine mofturi.

Astazi ce sa zic .... concesie - a dormit dimineata vreo 30 minute la san (am stat langa el si cand a adormit bine 'am fugit'), la pranz cand am vazut ca somnul e serios l-am alaptat, l-am pus in patut s-a trezit, a plans vreo 10 minute si a adormit 2 ore iar seara nu ne-a mai iesit somnul ci am mers direct la somnul de noapte.

Sper sa fie din ce in ce mai bine ca sa-mi doarma in brate pana la 18 ani nu concep

Cat despre al lasa la mama sa adoarma, imposibil din 2 motive - este alaptat la san iar mama e la vreo 300 km distanta

Va pup!
Xania

Mergi la inceput