Pneumonie virala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pai daca valorile scrise de tine reprezinta indicatia termometrului dupa masurarea temperaturii in fundulet, cred ca nu e vorba de febra. n-ar fi rau, totusi, sa suni medicul si s-o intrebi daca mai este necesara administrarea nurofenului alternat cu panadolul, in conditiile in care temperatura rectala este cea scrisa de tine. si cu ocazia aceasta o intrebi si despre catina/vitamina C/liv 52, daca este in regula sa-i dai copilului, in ce cantitati, de cate ori pe zi, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Eu stiu ca antitermicele se dau cind febra este peste 38,5 (in fundulet). Cel putin astea sint aici recomandarile.Nurofen o data la 8 ore si Paracetamol la 4 ore (in f de greutatea copiululi).
Maya are 37,2 in fundulet mereu, asta e temperatura ei. Uneori, cind se trezeste din somn are 37,5. Nu uita ca cei mici isi regleaza mai greu temperatura corpului...poate si al tau baietelul tau cind doarme are temperatura un pic mai ridicata.
Inca ceva, e f important cind copii au febra sa bea multe lichide. Incearca sa-i dai sa bea un pic mai mult ca de obicei si vezi ce se intimpla.
Multa sanatate!


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput