Pneumonie virala

Pneumonie virala | Autor: Mihnea_BB

Link direct la acest mesaj

Cine ma poate ajuta cu un sfat!!!!
Baietelul meu de 2 ani si 4 luni a facut acum 2 saptamani pneumonie virala...si de atunci tratamente peste tratamente...5 zile injectabil ampicilina cu gentamicina, 5 zile cu cexyl si acum suntem la a 3-a zi (din 5)cu lekoklar. Tuseste mai putin, nasucul nu ii mai curge aproape deloc in schimb e subfebril. Temperatura lui variind intre 37.5 si 37.9. In tot acest timp i-am administrat intercalat Panadol si Nurofen, si Isoprinosine. E normala aceasta temperatura?
Doctorita mi-a spus sa stau linistita si sa-i dau in continuare Panadol si Nurofen. Si vineri sa mergem la control. DEja mi se pare prea mult. Ma gandesc sa nu ii mai dau poate mai scade putin temperatura.S-a mai confruntat cineva cu asa o situatie?
Multumesc si sper sa primesc un raspuns de la voi

Acum doarme de vreo 20 min si i-am masurat iar temperatura , cu termometrul cu mercur , ca alea digitale nu mai am incredere in ele si are 37.1
Asta sa fie temperatura lui normala intre 37.5 si 37.9?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cum/unde ii masori temperatura, la axila sau in fundulet ? e foarte important de precizat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

La fundulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

din cate stiam, se considera ca un copil are febra daca valoarea temperaturii, masurata rectal, depaseste 38 grade celsius.
de curiozitate nu i-ai masurat temperatura si la axila, inainte sau dupa masurarea rectala ?

iata ce scrie pe sfatul medicului:

"Febra este prezenta daca:
- temperatura rectala este peste 37,8 grade Celsius;
- temperatura orala este peste 37,5 brade Celsius;
- temperatura axilara este peste 37,2 grade Celsius;
- temperatura otica (la nivelul urechii) este peste 37,2 grade Celsius."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

Nu i-am masurat si la axila. O sa incerc cand se trezeste
Eu stiam ca daca masori rectal tb sa scazi 0.5 diviziuni si iti da temperatura corecta, dar doctorita nu mi-a zis nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ah, si inca ceva : spre seara temperatura corpului creste putin. si sa nu i-o masori imediat ce se trezeste, il lasi macar 30 minute.
atentie insa cu administrarea prelungita de panadol si nurofen, afecteaza functia hepatica. ce cantitate ii dai si la ce interval ?
nu ai incercat sa-i dai si ceva pentru sustinerea imunitatii ? miere cu catina, sau sirop cu echinaceea, propolis si vitamina c.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

de asta ma si gandeam sa ii intrerup panadolul si nurofenul, si sa ii dau Liv 52. I-am dat sirop de tina de vreo 3 zile, facut de mine in casa. Cate 3 linguri de sirop concentrat.Ma gandesc sa nu fie prea multe..
Cred ca ii mai dau numai antibioticul pana mergem la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu uita, te rog, sa-i dai ceva si pentru protejarea si refacerea florei intestinale, afectata de administrarea de antibiotic.

am uitat sa te intreb : valorile acelea pe care le-ai scris in primul mesaj, sunt cele indicate de termometru sau ai scazut tu deja cele 0,5 grade din indicatia termometrului ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

doctorita mi-a recomandat 5 ml la 5 ore
da eu ii dadeam 5 ml la 8 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

ce am scris sunt valorile indicate de termometru
nu am mai scazut
oare pot sa-i dau acum si vitamina c si siropul de catina(din care mai am putin si nu mai gasesc catina) si liv 52 si isoprinosine ?
Poate e prea mult. Doctorita a zis ca dupa ce termina tratamentul ii da ceva naturist pentru imunitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihnea_BB spune:

tot de 3 zile ii dau si probiotice
de asta ziceam ca parca e prea mult...

Mergi la inceput