cum verific ouale ca sunt proaspete?

cum verific ouale ca sunt proaspete? | Autor: Porumbita

Link direct la acest mesaj

am citit subiectul cu oua de prepelita;

inca nu ma bag sa le dau baiatului crude dar si mie si lui ne place sa le mancam fierte;

insa ma intreb dc e vreo metoda sa verific dc sunt proaspete sau nu; sau macar in termen; ca dc il pasrg pt prajit vad dc nu e bun; dar dc il fierb nu

poate e o intrebare aiurea insa ma framanta ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pentru ouale de gaina este valabila urmatoarea metoda : se pun ouale intr-un vas cu apa. ouale vechi au tendinta de a pluti, de a se ridica spre suprafata apei, in timp ce ouale proaspete se lasa pe fundul vasului cu apa.
poate este valabila si in cazul celor de prepelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lari_ruseti spune:

Buna.
Am citit recent intr-o carte a lui Mencinicopschi. Daca oul e proaspat, sta la orizontala in oala cu apa. Cu cat se invecheste, oul isi schimba pozitia spre verticala. Adica, daca are 4-5 zile sta putin oblic si tot asa pana sta vertical. Sper sa ma fi exprimat cum trebuie, ca sa se inteleaga.
O zi buna sa aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ouale de gainase pun intr-un vas cu apa (sa le acopere) si stau asa:
culcate orizontal pe fund: foarte proaspete
pe fund dar ridicate vertical: cateva zile
sta in echilibru, nici pe fund, nici la suprafata apei: cateva saptamani
plueste la suprafat: cateva luni

Sper sa se aplice si la prepelita, ca e vorba de densitatea oului fata de cea a apei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Ouale de gainase pun intr-un vas cu apa (sa le acopere) si stau asa:
culcate orizontal pe fund: foarte proaspete
pe fund dar ridicate vertical: cateva zile
sta in echilibru, nici pe fund, nici la suprafata apei: cateva saptamani
plueste la suprafat: cateva luni

Sper sa se aplice si la prepelita, ca e vorba de densitatea oului fata de cea a apei.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




eu am fiert oua de prepelita si cate 24 o data. Jumatate din ele pluteau. Se poate sa fie coaja mai subtire/usoara/ sau banutul de aer din ou mai mare si asta sa modifice densitatea etc etc. nu ma pricep - prepelita nu am avut, asta ca sa compar ouale.

A, si le-am fiert asa, si le-a mancat sotul si nu aveau nimic.
Asa ca nu stiu ce sa zic...

Poate cine are prepelite, sa faca un studiu zilnic cu ouale si sa le compare? eventual sa sacrifice 20 oua, sa scrie data ep ele, si sa le bage in apa la 5 zile distanta, si sa faca un articol pe tema asta?
Desi, nu se poate face statistica asa, cred ca trebuie 100 de producatori, care sa puna la bataie cate 100 oua, etc.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

merci frumos de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu cred ca este adevarata metoda aceasta de verificare.Toate ouale care le fierb stau culcate bine mersi pe fundul oalei si pe cuvint ca au termen de expirare si de 3 saptamini! Aici se tin ouale doar in frigider nu le tine afara deloc (in ro de multe ori sint tinute in afara frigiderului am vazut) poate in asta consta pastrarea "prospetimii'? De asemenea am vazut aici si oua sterilizate cu laser nu stiu in ce consta metoda si cit e de eficienta;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

"ous sterilizate cu laser" :)). Hai ca e tare asta ! Au innebunit americanii astia definitiv :))


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

da cred ca m-am exprimat gresit; nu cu laser ci printr-o metoda ...nici nu stiu cum sa ma exprim aici un link http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=FA0714F93E5F17738DDDA80A94DD405B868DF1D3 pe cine intereseaza sa citeasca
Edit: ca sa nu mai spun confuzii o sa ma uit ce scrie exact pe cutia de oua de la magazin cu prima ocazie cind ma duc cu ce sint sterilizate( chiar m-am mirat ca exista oua sterilizate cind le-am vazut prima data, nu am cumparat totusi pt ca erau mult mai scumpe)

Mergi la inceput