pomana 40 zile..

pomana 40 zile.. | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor...in scurt timp va muri o matusa de-a mea...va trebui sa ii fac eu pomana de 40 zile si nu cunosc deloc ce ar trebui sa cumpar atat pt masa cat si pt preot..lumanari, covrigi, batiste...Va rog sa imi spuneti exact ce ar trebui sa iau.
multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Buna fetelor...in scurt timp va muri o matusa de-a mea...va trebui sa ii fac eu pomana de 40 zile si nu cunosc deloc ce ar trebui sa cumpar atat pt masa cat si pt preot..lumanari, covrigi, batiste...Va rog sa imi spuneti exact ce ar trebui sa iau.
multumesc!


inca nu e rece si tu vrei sa o pui de un shopping ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Urat din partea ta...sunt ff suparata..am o mie de necazuri , sunt singura intre copil si spital ( de unde nu mi se ma da nicio sansa), medicii asteapta din ora in ora sa se intample nenorocirea....eu trebuie sa ma gandesc la toate..dar cum altcineva se va ocupa (financiar) de inmormantare eu trebuie sa ma gandesc la acea pomana...imi pare rau ca ma judeci asa...nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu de 3 zile incoace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nu te judec, Oana, insa mi se pare ciudat cum pui problema, praznicul de 40 de zile se face la 40 de zile de la ingropare, adica intr-o luna jumatate. Mai e vreme pina atunci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Mai e vreme, de acord, dar vreau sa stiu ce anume trebuie sa cumpar..trebuie sa ma pregatesc cu bani..am copil mic, am de luat din mot finutei mele..deci am niste cheltuieli si de aceea vreau sa stiu cam la ce ma inham...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Eu as intreba direct la sursa ce trebuie : nu chiar preotul, insa dasacalul, omul de serviciu de la biserica unde vrei sau trebuie sa faci pomenirea : despre ce se face si ce trebuie, ce se obisnuieste si ce nu, cit costa taxa. Cum pomenirea cade in post, trebuie sa stii daca le faci de post sau nu (coliva, colaci, alte cele).

Imi pare rau ca esti necajita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Merci, dar daca stie cineva va rog sa va faceti timp sa imi scrieti.multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Mda si eu cred ca cel mai corect te poate indruma un preot, o persoana din familie care poate a avut de-a face cu astfel de evenimente nefericite. Dar da, intrebarea ta suna ff aiurea ... chiar daca trebuie sa iti planifici din timp finantele, atata vreme cat matusa e inca in viata e cam aiurea sa te gandesti la pomana de 40 de zile. As fi inteles sa te preocupi de inmormantare, ca e mai aproape, da' asa .. asteapta sa vezi care-s uzantele la inmormantare (cate farfurii se dau de pomana, ce anume, prosoape etc.) si apoi te gandesti la cealalta pomana.

Cat de cat in tema ... e ca o pomana obisnuita, insa stiu ca se mai face si "casa de paturi". Cam tot ce ii trebuie unei persoane (un scmib de haine, masa, scaun etc.). Cel putin din amintirile mele din familie asa stiu ...

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 33s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana, dar persoana care se va ocupa de inmormantare nu poate sa se intereseze si de cele trebuincioase pentru pomana ? sau macar sa-ti spuna cu cine a vorbit, sa te duci tu dupa aceea sa discuti.

sau, cand nefericitul eveniment se va intampla, cu siguranta vei merge la priveghi, la slujba, la inmormantare. poate gasesti atunci o persoana care stie rostul acestor obiceiuri si o vei contacta dupa ce va veti linisti un pic.

degeaba iti spun fetele de una, de alta, obiceiurile difera de la o zona la alta a tarii, de la sat la oras, ba chiar si intre cartiere diferite ale aceluiasi oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

de obicei lucruirle astea se discuta si la praznicul dupa inmormantare, trebuie sa fie acolo ceva femei mai cu experienta, le intrebi si gata, preotul si dascalul nu-ti vor spune cati covrigi si lumanari sa iei, ei ce mult isi vor da cu parerea la numarul de vase, dar nici acolo ca e treaba delicata....

noi am discutat treburile astea dupa inmormantare, cu toata supararea se gaseste timp si putere si ptr discutiile astea

eventual intreaba pe cine organizeaza praznicul de la inmormantare despre ce a insemnat organizarea acestuia (batiste, prosoape, vase, colaci, menu daca e post il potrivesti tu, haine sau ce se da de pomana), in plus sunt obiceiuri specifice ce se fac 40 de zile, ... asta poti intreba persoana care va cara apa, tamaia mormantul etc.

de aici vei primi cate bordeiuri atatea sfaturi, tu trebuie sa te potrivesti si cu obiceiul locului

niste sfaturi generale gasesti aici

http://www.restaurant-pescarus.ro/traditii-inmormantare.html




Nina, 29s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

uite si-aici cateva sfaturi pt. pomana de 40 de zile.

I-am pomenit de "casa de paturi" pt. ca sunt si eu tot din Focsani. Stiu ca in Ardeal nu se obisnuieste asa ...

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 33s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput