De la ce varsta e bine sa-ti dai copilul la scoala

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Nu numai!

in general repetentul este vazut in scolile romanesti ca "prost","redus mintal spre handicapat","fara viitor","fara perspective" ...si altele din aceleasi categorii!Plus ca e asa ...o ciuma in colectiv repetentul!

In general ,faptul ca nu s eface fatza se pune pe seama lipsei de inteligentza!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Fiecare copil invata in felul lui acum parerea mea este ca nu trebuie discriminati ca sunt "repetenti" mie personal mi se pare un cuvant urat si cei de invata mai putin bine ajutati poate ajunge premianti asta este parerea mea acum multe persoane poate sa ma critice de aceea eu consider ca varsta in care un copil merge la scoala pe clasa 1-a este importanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Daca un copil da semne ca nu este pregatit (si primesti si tu semnale ca parinte si banuuiesc ca si de la gradinita de la educator) nu as face incercari- daca merge bine daca nu, repeta anul. Parca as considera copilul fara sentimente. Ma uit la ai mei si daca ar ramane repetenti ar suferi. Nu din pricina rautatilor celorlati, ci ca sunt si ei adulti in miniatura, au ambitie, s-ar simti prost printre ceilalti care invata si ei nu pot, ar scadea un pic din stima de sine. Plus ca ii plimb prin n colectivuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

N-am citit toate cele 8 pagini asa ca imi cer scuze daca spun ceva ce s-a mai spus.

Am fost data la scoala la 6 ani. Mama avea indoieli, evident, si atunci a facut un lucru extraordinar. M-a intrebat ce prefer, am raspuns ca vreau la scoala, ca m-am plictisit de capra cu trei iezi (e o conversatie pe care mi-o amintesc in detaliu).
Mama, care ar fi vrut sa mai petrec niste timp in afara 'sistemului', mi-a explicat diferentele dintre scoala si gradinita, a accentuat greutatile de la scoala. Am tinut-o pe-a mea si am simtit de multe ori ca asa a fost cel mai bine pentru mine.

Va cunoasteti copiii, cu siguranta, si stiti daca fac fata la 6 ani sau nu. Puteti si sa-i intrebati, judecata lor e, de multe ori, mai buna.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Parca as considera copilul fara sentimente.



Cred ca este cea mai fantasmatica remarca intilnita!

Cum adica ...fara sentimente???Pai daca el nu poate,tu crezi ca asta ii da vreun sentiment?(in niciun caz unul pozitiv)

Remarca ta se incadreaza perfect in cele enumerate de mine!Ma indoiesc ca un copil-fara ajutor din exterior bineintzeles,sustzinut si repetatse poate desconsidera!

Hai ca ma enervez de dimineatza si mai e si luni pe deasupra!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mi s-a parut interesant acest filmulet:

http://www.youtube.com/watch?v=rUVyATDTJOE&feature=related



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Fata mea a mers la scoala la 6 ani si 6 luni. Era pregatita si isi dorea foarte mult.

Eu nu cred in povestea cu anul pe care il pierde sau il catsiga la un moment dat. Scoala este oricum un castig si se poate juca la fel ca inainte numai ca apare o mica obligatie.

A mers foarte bine la scoala. Anumite probleme au aparut dupa clasa a VI-a.

Problema care se pune este curricula care deseori nu urmareste dezvoltarea cognitiva a copilului.

Nu stiu daca am sau nu dreptate pentru ca nu am pregatire psihopedagocica. Sunt doar observatiile mele de mama.

Daca ar fi sa dau timpul inapoi nu as mai da-o la 6 ani la scoala.
Au fost aspecte in dezvoltarea ei cognitiva care m-au pus pe ganduri.

La varsta preadolescentei, 12-13, ani gandirea dobandeste caracterul abstract, incepe sa inteleaga mai bine metaforele, proverbele, analogiile etc.
Unii copii reusesc de pe la 12 ani sa imbine gandirea logica cu cea abstracta, in timp ce altii sunt concentrati inca pe aspectele logice.

In clasa a VII-a avea 12 ani si nu a fost pregatita sa imbine cele 2 aspecte ale gandirii deci i-a fost foarte greu sa inteleaga notiuni abstracte din fizica si matematica. S-a chinuit.
Deci fata de colegii ei, mai mari cu un an, a fost in urma, chestiune care a deranjat-o profund.

E in clasa a VIII-a, are 13 ani si abia acum reuseste sa inteleaga abstractul. Abia acum se pregateste pentru a face fata geometriei in spatiu, de exemplu. in timp ce cei dati la 7 ani la scoala sunt cu un pas inainte.

Mai este un aspect pe care l-am observat si se refera la explozia hormonala.
Pentru colegii ei sau mai bine zis colegele ei a inceput de anul trecut sau de acum 2 ani.
La ea abia incepe si am o usoara teama ca o va prinde CM taman cand trebuie sa invete si sa se concentreze pe examenul ce o asteapta.

Si eu si surorile mele am fost la scoala de la 6 ani si nu am avut nicio problema. Dar nici nu exista atata abstractizare in curricula.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkyavon spune:

intr=un fel e bine la 6 ani dar parerea mea este ca mai bine este la 7 ani....ptr ca e mai copt la minte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

asa am zis si eu 7 ani este varsta potrivita pentru a da copilul la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megg_74 spune:

Si fetita mea cea mica face in septembrie 6 ani si 9 luni. Evident o voi da la scoala. Pe cea mare am dat-o la scoala la 7 ani si 5 luni, asta pentru ca toata lumea imi spunea sa l mai las un an sa copilareasca, ca odata intrata la scoala vor urma multe teme, nu va mai avea timp de joaca, etc.
Pe mine mama m-a dat la scoala la 6 ani si o luna si m-am descurcat foarte bine. Imi amintesc ca eram cea mai micuta din clasa, erau oricum alte timpuri atunci, se faceau ore de caligrafie, etc.
La gradinita unde o am pe fetita cea mica, nu fac mai nimic, chiar si ea s-a plictisit de gradinita. A fost de cateva ori la scoala anul trecut cu sora ei, a stat in clasa la ore, a desenat si a fost foarte cuminte, i-a placut si a zis ca vrea si ea la scoala.
De aceea o voi da anul viitor la scoala, decat sa piarda timpul la gradinita mai bine sa invete ceva la scoala.

Mergi la inceput