Aventura pe care nu stiai ca o ai ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Exista dragoste la prima vedere, m-am indragostit de sotul meu din prima secunda si el de mine. Am stiu de atunci ca el e The One. Si mai fusesem indragostita pana atunci si mai crezusem ca iubesc. Cu el a fost diferit, cam ca in filme cand pune cineva un reflector pe tine.
Asa a fost si cu parintii mei si sunt impreuna si se iubesc si se dragalesc si acum dupa 36 de ani de casnicie.
Nu am simtit atractie fizica fata de sot, nu as fi sarit sa rup hainele de pe el. A fost mai mult ca o revelatie.

Referitor la flirt sau aventura pe care nu stiai ca o ai, am trecut prin asa ceva in relatiile trecute si asta a fost un semn pentru mine ca ceva nu merge.

+24



Matzaila, asa a fost si la mine si sotul meu(actual). Pur si simplu, cand l-am cunoscut, am stiut ca langa el vreau sa-mi petrec anii, sa plang si sa rad. Noi nu putem dormi unul fara altul, nu mancam separat, nu ne simtim intregi despartiti(cand am fost nevoita sa merg fara el in Ro am dormit 4 ore in 7 zile si am mancat firimituri iar el pur si simplu era la fel. Chiar fiica-mea si prietenii ne tachinau cat de pierduti aratam cand nu suntem impreuna.). A fost dragoste la prima vedere. Nu stiu cat o sa tina, nu stiu daca ne vom iubi la fel o viata intreaga dar, deocamdata, ne bucuram unul de altul. Suntem un cuplu. Daca cineva mi-ar fi spus asta cu ceva ani in urma, i-as fi ras in nas.
De primul meu sot am fost atrasa altfel, mi-am dat seama ca tin la el dupa ceva timp, eram atrasa sexual, animalic cum descrie Xio dragostea, chimic dar, cumva, chiar si in ziua in care ne-am casatorit, m-am intrebat daca nu fac o greseala. S-a dovedit ca am avut dreptate.
Dragostea este de mai multe feluri dar exista dragoste.


----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilache71 spune:

Adevarul e undeva la mijloc...

In legatura cu studiile :)))))) Teoria ca teoria, dar practica ne omoara... Una la mana... si a doua la mana... Ai fost prezent langa cel ce a facut studiile? De multe ori ma intreb cand mai aud "studii" (trist, dar... din ce in ce mai des la stiri - s-or fi reprofilat jurnalistii?) - nu cumva respectivii au avut un vis sau s-au trezit cu fata la cearceaf si au mai nascocit ceva sa se amuze sau mai trist - sa mai bage bietii oameni in sperieti - ca tot apar pe post de stiri.. ?!?

Ia sa scot si eu un studiu: S-a dovedit (oare unde? Pe Marte? in eprubeta? Cand? Acum 5000 de ani? - bineinteles ca detalii concrete in general nu exista, dar sa revenim) ca o femeie poate da nastere in
decursul vietii la 500 de copii si in general dupa 45 de ani. :)))

Si acum sa o dam la stiri sa vedem ce iese :)) Cam asa vad eu studiile din ziua de azi de la stiri, presa, etc - oricum o preiau unii de la altii. Arunci o piatra in rau si vezi cine e capabil sa o scoata. Daca nu te combate nimeni cu probe, e perfect real "studiul", nu?

Cam atat despre partea teoretica... referitor la pus intr-o zona sensibila (studiile). Nu toate, ca ele ne-au ajutat sa evoluam. Dar nu la Antena X, TV-X, Radio X, de exemplu, ci in lumea lor (medicala, tehnica, etc).

Iar in ce priveste subiectul, cineva a spus ceva bun de tinut minte... Cand ceva din relatie lipseste... respectivul cauta sa-l obtina din alta parte... Corect pana la un punct. Daca partenerul nu iti mai ofera acel ceva... se poate discuta, lamuri, eventual cere pe fata acel ceva de la partener. Care nu cred ca ar refuza... din moment ce pana la un anumit punct l-a oferit...

Dar daca se pune problema de a compensa ceva ce nu i-a fost oferit dar nici nu a fost cerut vreodata sau a fost visat sau depaseste limitele relatiei - se pune problema ce cauta acel partener in acea relatie, daca e interesat de altceva?

Deci... intr-o relatie se poate rezolva acel ceva (flirt sau lipsa de atentie de ex) prin discutie initial si fapte in final, sau nu... daca ... acel ceva poarta numele de interes, egoism, etc. (eu ii spun simplu: pitici pe creier)...

Cam multi vecini (barbati) divortati cunosc... Si sotiile lor au cautat ceva, au gasit si odata urcate pe trambulina au inceput sa caute alt ceva, mai sus... chiar daca tarasc dupa ele si un copil (de care rareori le pasa - si tot tatii sunt cei ce au grija de el) ... Trist, dar real. Viata bate studiile. Unele femei asa inteleg "sa-si traiasca viata". Nu ma gandesc la ce va ajunge viata sa le ofere... Caci am cunoscut fata unei mame de acest gen care nu a anuntat pe nimeni ca i-a murit mama. Si a ingropat-o singura fara sa-i aduca nimeni o floare, nici nu a spus cuiva in ce cimitir a ingropat-o... asa cum a simtit ca fiica dragostea materna...

Pe scurt... Tine de fiecare in parte. Dar odata intrat(a) intr-o relatie e bine sa fi intrat si cu ceva responsabilitate, nu doar din interes, chimie, dragoste, sau ce-o fi... Toti visam ... poate la... sau poate la..., dar realitatea e langa noi, nu in vise... si daca tii la cel de langa tine, cauti sa nu-l ranesti "nici cu o floare"... Si sa incerci sa fii prezent si in viata lui, nu numai in a ta... Cauti sa-ti faci visele realitate, dar si pe ale lui/ei... Iar cand apare un copil sau mai multi... si visele lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui vasilache71
Dar odata intrat(a) intr-o relatie e bine sa fi intrat si cu ceva responsabilitate, nu doar din interes, chimie, dragoste, sau ce-o fi...



Asta mi-a placut.
Responsabilitate...Doamne, ce termen rar si pe cale de disparitie...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DoarUnTatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO Nu exista dragoste la prima vedere, exista atractie sexuala, atractie fizica, daca te gandesti putin la ce inseamna dragostea iti dai seama de asta, si mai mult, s.au facut teste neuropsihiatrice care au aratat substantele care ne alearga atunci prin vene.
Dragoste nu e, e dorinta.


Citat:
citat din mesajul lui LauraNicoleStudii ca nu exista dragoste la prima vedere? Din bun simt ma abtin sa-ti spun ce sa faci cu studiile respective.


XIO ai dreptate (in general, nu doar la aceasta postare)... subscriu la quote, cu precizarile de mai jos... Laura (nu stiu ce studii ai), orice absolvent al unei facultati de psihologie, chimie sau biologie poate confirma aceste afirmatii (chiar exista studii destul de relevante pe acest palier)...
Dragostea este un sentiment superior, care nu poate fi simtit atunci cand vizualizezi (doar atat) o persoana pentru prima data in viata, fara sa stii nimic despre ea... ceea ce traduc unele femei prin "dragoste la prima vedere" este de fapt "ce tip atragator... cum ar fi sa am o relatie cu el" (atentie, nu se bazeaza pe interese directe, ci pe instinct)... apoi se pot intampla mai multe chestiuni, nu neaparat in aceasta ordine (primele dialoguri - prin care se studiaza reciproc si obtin informatii unul despre celalalt, primele flirturi - prin care se anunta reciproc ca ar vrea sa aiba contact sexual, primele intalniri romantice - prin care aplica strategii stupide pentru a aprofunda studiul reciproc, primele contacte sexuale - prin care isi satisfac dorintele sexuale primare)... apoi, daca totul a fost bine, sexul trece in plan secund, si poate aparea sentimentul de respect reciproc sentimental = prietenie adevarata = iubire (atentie, acest sentiment poate aparea intre persoane si fara respectarea primilor pasi mentionati + inca odata atentie, se bazeaza pe interese - interesul de a procrea cu persoana potrivita din punct de vedere genetic)...
Cat despre dragoste, nici nu mai am chef sa comentez pe forum (pentru ca simt ca nu sunt foarte popular, desi am incercat mereu sa fiu obiectiv si pragmatic)... ea poate aparea mai tarziu, doar in anumite cazuri si nu are legatura nici cu interesele personale, nici cu instinctele...
M-am plictisit.. vedeti filmuletele acestea... nu sunt foarte bine realizate, dar poate intelegeti cate ceva din ele, despre realitatile care va inconjoara...







Blog in doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Vasilache, nici macar nu stiu ce iti pot raspunde la intrebarea cu studiile. zau ca orice inceput de raspuns se opreste din cauza lipsei acute de logica a intrebarii.
e....de nedescris Nici nu imi pot imagina cum ai putut sa scrii o asemenea afirmatie.
Studiul nu a fost prezentat la televizor, ci in cartile de specialitate si descris la un curs de endocrinologie. daca asta te ajuta la ceva.

Tu ai fost prezenta langa toti din lumea asta care au facut toate studiile? Si daca ai fi fost prezenta, in calitate de ce anume? ai tu capacitatea sa iei niste oameni de stiinta la rost? E ca si cum m-as duce la un arhitect sa ma iau de el ca a pus grinda asa si nu la 30 de grade cum am auzit eu la TV ca se pune. :)))))))
Sincer, daca stau sa reflectez putin, mi se pare lipsa acuta de respect fata de niste oameni care totusi muncesc si isi storc creierul cu un scop, nu mai spun ca nu se compara rangul lor cu al tau. Apare userul Cutarita care habar n-are cu ce se mananca medicina/ingineria/arhitectura, si incepe sa ii faca pe oamenii aia de 3 parale
E...de domeniul fantasticului si chiar mai mult


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reginai30 spune:

eu nu vreu sa va contrazic,insa la mine a fost dragoste la prima vedere si nu atractie sexuala, dovada ca nici nu prea m-am omorat cu actul in sine...sau ceva de genul asta
Iubirea exista de 12 ani , insa nu atractia sexuala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui reginai30

eu nu vreu sa va contrazic,insa la mine a fost dragoste la prima vedere si nu atractie sexuala, dovada ca nici nu prea m-am omorat cu actul in sine...sau ceva de genul asta
Iubirea exista de 12 ani , insa nu atractia sexuala!

iubesc Suflet de copil: http://stickero.blogspot.com/
si www.stickero.ro


Regina, se pare ca suntem trei defecte pe forumul asta de vreme ce toate trei, tu, eu si Matzaila afirmam ca exista dragoste la prima vedere iar altii afirma ca nu. Si, DoarUnTatic, in legatura cu studiile alea pe care m-ai intrebat de le am, iti sugerez sa citesti ce am scris in profil si jur ca la cursuri nici un profesor nu ne-a explicat ce ai scris tu acolo dar mai stii, poate astia din Anglia sunt la fel de defecti ca si mine.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Intrebare: ati comunicat cu sotul pana sa va vedeti? laura, ati vorbit pe net, sau i-ai vazut fotografia pe uns ite sau l-ai vazut la o prietena si bam!, te-ai indragostit?
dragostea exista abia dupa ce cunosti un om, si eu m-am "indragostit" cand l-amvazut pe chitaristul de la Ramstein, dar nu il iubesc.
Nu iubesti un om doar pt. exterior, exteriorul starneste o cascada de hormoni sexuali, dragoste apare atunci cand interactionezi cu pers. respectiva si te atrage ca un tot.
De-aia si paradoxul asta ca partenerul e perfect si cand ragai, si cand se flatuleaza, si cand ii atarna burta, dar daca vedem astea la alt om fata de care nu simtim nimic ni se pare gretos, provoaca repulsie, numai "dragut" nu e.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

XIO, de acord ca nu e dragoste, e doar o atractie chimica! DAR viata este mult mai frumoasa si mai usor de purtat pe umeri atunci cand ii spui dragoste, nu crezi?

on topic, eu nu cred ca simplul fapt de a zambi cuiva inseamna ca depasesti limita prieteniei. nici daca flirtezi nu cred ca inseamna asta. evident depinde cat de departe mergi cu flirtul.

nu cred sa fie om care sa nu fi flirtat in timp ce era implicat intr-o alta relatie, cum nu cred ca exista om care sa nu fie magulit de un compliment sau de interesul acordat de un alt individ (mai ales daca cel din urma este si dezirabil).

din punctul meu de vedere totul sta in a sti unde sa te opresti.

Sa o ajutam pe Raisa
******************************************************************

Ioana si Carol Ioan fac Trazbātii





Eu i-am zis sotului meu: "E ok sa te uiti in curtea vecina, atata timp cat nu sari gardul!" Poate sa flirteze cat vrea, dar atat. In momentul in care a depasit aceasta limita, casnicia noastra s-a incheiat. Eu nu l-as insela niciodata si nici nu l-as minti, si nu as accepta sa fiu insela sau mintita.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Bine zis,Desiree!
Suntem oameni!E imposibil sa treaca un barbat/femeie atragator/atragatoare pe langa tine si sa nu ai acel sentiment de admiratie,atractie.
Imi aduc aminte ca la inceputul relatiei cu sotul meu ma necajeam tare mult cand il surprindeam uitandu-se la o pereche de sani,la un picior..(Bineinteles,nu staruia cu gura cascata,erau fractiuni de sec)Dar eu credeam ca se uita la alte femei pt ca nu e multumit de ceea ce are langa el!Degeaba incerca el sa imi explice ca e ceva involuntar,ca n-are nici o legatura cu ceea ce simte pt mine,ca e f multumit de cum arat,ca acele femei sigur nu ii pot oferi multitudinea de clipe si sentimente de care ne bucuram impreuna!-Eu nu si nu!
Pana intr-o seara! Iesisem la o pizza cu niste prieteni iar ospatarita avea niste ochi superbi,imposibil sa nu-i admiri!De data asta,eu am remarcat-o!Apoi Iulian,sotul meu m-a strans in brate spunandu-mi ca e aceeasi chestie ce il determina si pe el sa priveasca o persoana,acel ceva special! Ironic,incercand sa ma imite imi spune :"Si eu acum ar trebui sa cred ca nu esti multumit de ochii mei sau de mine ca persoana de sex masculin?"

Deci,atata timp cat nu iti afecteaza familia,relatiile cu ceilalti,constiinta,esti liber sa te uiti la cine vrei!Cand vrei mai mult deja incepi sa-ti darami fundamentul familiei si in fond,bazele morale si etice ale tale,ca persoana si asta nu cred ca e un plus!

Sa fii om e lucru mare!

Mergi la inceput