Aventura pe care nu stiai ca o ai ...

Aventura pe care nu stiai ca o ai ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Aventura emotionala sau aventura pe care nici nu stiai ca o ai: Cate un e-mail, apoi un zambet... poate esti ferm convinsa ca e ceva nevinovat si nici prin cap nu iti trece sa treci la fapte. Insa faptele ar putea fi mult mai aproape decat crezi& Si dintr-o data, este posibil sa te certi mult mai des cu sotul sau iubitul tau. Poate ca prietenia "nevinovata" cu tipul acela nu este de fapt asa nevinovata..www.desprecopii.com/info-id-3438-nm=Aventura-pe-care-nu-stiai-ca-o-ai.htm" target="_blank">unde tragem linia si cand anume relatia cu un prieten depaseste limita unei prietenii? ...

V-ati aflat vreodata in pragul unei aventuri emotionale?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Asta, ca si `dragostea la prima vedere` mi se par asa niste bs-uri.
Fiecare om are momente cand flirteaza, am inteles ca unii considera si visul erotic o forma de inselat, asa ca nu ma mai mira nimic.
Doar mi se par prostii

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Off topic.

Daca nu ai trait niciodata asa ceva te rog sa nu jignesti pe cei care au trait sau traiesc. Eu am o relatie minunata cu sotul meu si pentru noi chiar a fost dragoste la prima vedere si, desi suntem impreuna de trei ani si ceva, ne comportam EXACT ca in primele zile, deci chiar exista dragoste la prima vedere.


On topic, nu cred ca exista barbat sau femeie care nu a visat/ intrebat cum ar fi, gandit la alta persoana indiferent cat de mult si-ar iubi si respecta partenerul. Unde se trage limita depinde de cat de tare este fiecare. Depinde si de taria de caracter. Daca nu suntem in stare sa punem limite inseamna ca ceva in relatia stabila lipseste.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Eu sunt de acord cu ceea ce a scris LauraNicole, cu o mica exceptie: daca nu suntem in stare sa punem limite, desi avem o relatie stabila - si eventual mintim ca sa mentinem aceasta relatie stabila - ceva poate fi in neregula si in noi insine. Si relatiile nereusite au cauza, de multe ori, in noi insine, in alegerile pe care le facem (ce cautam si "recunoastem" la ceilalti) si in pattern-ul nostru de relationare.

Si sunt e-mail-uri si e-mail-uri, zambete si zambete. Mie, una, mi se pare imposibil sa nu stii cand este mai mult decat prietenie: cand te grabesti sa-i spui "prietenului" ce ti se intampla mai important, in loc sa te grabesti sa-i spui partenerului, cand e-mail-urile contin aluzii si declaratii subtile, cand simti fluturasi cand te gandesti sa-l vezi, sa-i vorbesti, sa-i scrii sau sa citesti ce-a scris... Poti, in schimb, sa te prefaci ca nu stii ce ti se-ntampla.

Remarc ca in articol este vorba despre femei si despre cum justifica ele aventura emotionala. Cred ca la fel se pot justifica si barbatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu exista dragoste la prima vedere, exista atractie sexuala, atractie fizica, daca te gandesti putin la ce inseamna dragostea iti dai seama de asta, si mai mult, s.au facut teste neuropsihiatrice care au aratat substantele care ne alearga atunci prin vene.
Dragoste nu e, e dorinta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

XIO, de acord ca nu e dragoste, e doar o atractie chimica! DAR viata este mult mai frumoasa si mai usor de purtat pe umeri atunci cand ii spui dragoste, nu crezi?

on topic, eu nu cred ca simplul fapt de a zambi cuiva inseamna ca depasesti limita prieteniei. nici daca flirtezi nu cred ca inseamna asta. evident depinde cat de departe mergi cu flirtul.

nu cred sa fie om care sa nu fi flirtat in timp ce era implicat intr-o alta relatie, cum nu cred ca exista om care sa nu fie magulit de un compliment sau de interesul acordat de un alt individ (mai ales daca cel din urma este si dezirabil).

din punctul meu de vedere totul sta in a sti unde sa te opresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu exista dragoste la prima vedere, exista atractie sexuala, atractie fizica, daca te gandesti putin la ce inseamna dragostea iti dai seama de asta, si mai mult, s.au facut teste neuropsihiatrice care au aratat substantele care ne alearga atunci prin vene.
Dragoste nu e, e dorinta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro



Studii ca nu exista dragoste la prima vedere? Din bun simt ma abtin sa-ti spun ce sa faci cu studiile respective.


----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:


sa stii ca sunt multe studii care se ocupa de analizarea comportamentului uman in corelatie cu reactiile care apar in sange, in creier, cu RMN-uri, EEG-uri si alte cele, in timpul somnului, sexului, in fata unei agresiuni samd, deci e cam deplasat din partea unui om sa afirme ca studiile sunt o prostie. Ca tu nu le intelegi si cunosti sau ca nu te intereseaza e ok, nici pe mine nu ma intereseaza destule domenii, dar nu pot sa spun ca sunt tampenii din simplul motiv ca nu le-am studiat.
Dar na, ideea ramane aceeasi, ca aia nu este dragoste, nici dpdv logic, nici dpdv psihologic si nici dpdv fiziologic.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

aici depinde de situatie..
exista mai multe variante pentru flirt..uneori ceva-ul acela se intampla doar in capul tau si e usor sa il opresti cand te plictisesti
alteori ti se raspunde la flirt-ul "'nevinovat' si e mai greu sa ii explici celuilalt ca fost ""just for fun" ca s-ar putea sa reactioneze sau pur si simplu sa te simti tu aiurea

Chimia sau dragostea la prima vedere exista si se intampla si cine spune ca nu exista din pdv-ul meu a trait degeaba.

o tanti foarte desteapta mi-a spus ca in general flirturile apra atunci cand o nevoie sectoriala nu ne mai este satisfacuta si d emulte ori pentru o astfel de nevoie dam cu piciorul la intreg pachetul reprezentat de omul de langa noi. Culmea este ca de multe ori amantii seamana foarte bine cu sotii si in final dam mere pe pere cu riscurile de rigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Exista dragoste la prima vedere, m-am indragostit de sotul meu din prima secunda si el de mine. Am stiu de atunci ca el e The One. Si mai fusesem indragostita pana atunci si mai crezusem ca iubesc. Cu el a fost diferit, cam ca in filme cand pune cineva un reflector pe tine.
Asa a fost si cu parintii mei si sunt impreuna si se iubesc si se dragalesc si acum dupa 36 de ani de casnicie.
Nu am simtit atractie fizica fata de sot, nu as fi sarit sa rup hainele de pe el. A fost mai mult ca o revelatie.

Referitor la flirt sau aventura pe care nu stiai ca o ai, am trecut prin asa ceva in relatiile trecute si asta a fost un semn pentru mine ca ceva nu merge.

+24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu exista dragoste la prima vedere, exista atractie sexuala, atractie fizica, daca te gandesti putin la ce inseamna dragostea iti dai seama de asta, si mai mult, s.au facut teste neuropsihiatrice care au aratat substantele care ne alearga atunci prin vene.
Dragoste nu e, e dorinta.



Xio, ti-as spune si eu (ca Laura) ce sa faci cu studiile alea, dar mai bine te intreb ceva: ce-ti alearga prin vene la dorinta fizica stiu, dar la indragostit care-s alea?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput