Trombofilia, o cauza a infertilitatii -65-

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetelor, am citit ca gena PAI produce pierderi de sarcina si la varsta mica si am o prietena cu MTHFR homozigot care a pierdut 2 sarcini (in jur de 12-13 saptamani) fara tratament si a tinut cu bine o sarcina cu tratament (complex concentrat de vitamine, Aspenter, Clexane, etc).

Roxana, ai fost sfatuita sa faci si Factorul II?
Edit: am facut si analiza asta, m-am tampit...am facut Profil trombofilie II + Gena PAI de la Synevo.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Alex,am fost trimisa fara drept de replica sa fac analiza Factorului IIDaca ma trimitea cineva de la inceput nu mai aruncam degeaba bani pe 3 FIV-uri fara sustinere cu Clexane.Asa,al patrulea FIV e primul pe care l-am facut cu sustinere de Clexane.As putea sa consider FIV-ul nr.4 ca fiind cel mai bine urmarit FIV de pana acum.Ma gandesc serios sa-l consider primul si sa mai fac unele,poate,poate o sa am si eu un copil,doi,trei ai mei,proprii si personali.Oricum,m-am gandit deja la adoptie si am inceput cautarile


VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Alex,am uitat ce era mai important,numele dr.care m-a trimis sa fac analizele astea:d-nul dr.Albu Dragos,de la MedLife.

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008 cu dr.Moisa Anca,FIV 1 nereusit la Budapesta oct. 2008 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc, FIV 2 nereusit la Budapesta iulie 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,ET nereusit la Budapesta oct. 2009 la Kaali Institute cu dr.Krizsa Ferenc,FIV 3 nereusit iulie 2010 la Giulesti cu prof.Marinescu Bogdan iulie,FIV 4 nereusit octombrie 2011 la MedLife cu dr.Albu Dragos)
Mutatia 675 4G heterozigota si mutatia 844G heterozigota(ambele descoperite in februarie 2011 la MedLife),sotul cu teratozoospermie(descoperita la MedLife in februarie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Roxana, e un medic cunoscut si bun, eu as merge la el, din pacate e prea scump. Eu as pune toate fetele care fac fiv sa faca analizele de trombofilie. Legat de Clexane, stiu ca in afara se da obligatoriu in perioada stimularii sau dupa stimulare, nu mai stiu exact. Ideea e ca tratamentul pentru stimulare face ca sangele sa se coaguleze mai repede si fixarea e proasta. Personal cred ca aceasta e cauza pentru esecurile la fiv anumitor clinci/spitale, faptul ca nu tin cont de anumite chestiuni care ar putea interfera cu fiv-ul.
Mutatiile tale sunt ale genei PAI, nu?

Ai PM!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_0899 spune:

Fetelor, am o intrebare la voi si m-as bucura mult daca am putea discuta putin. Am 3 sarcini pierdute in decurs de 1 an si jumatate. Am fost diagnosticata cu trombofilie, singura problema mutatia -675 4G gena PAI homozigota. In restul totul ok inclusiv celelalte analize de trombofilie. La a treia sarcina am fost pe clexane 0.4 dar tot am pierdut sarcina la 6 sapt. Acum am fost la alt medic, care dupa ce s-a uitat pe toate analizele (care sunt complexe) a spus ca sigur mai este o problema, si asta cu trombofilia dar si genetica. Mi-a dat sa fac cariotipii genitori. Acum eu am citit despre gena PAI ca se pierd sarcini in primul trimestru de sarcina... Deocamdata nu am bani sa mai fac si genitorii aia, tre' sa-i facem amandoi, si sotul... Dar stau si ma intreb si eu... chiar sa fie o problema genetica? Nu poate fi numai de la PAI? Eu cand am pierdut a treia sarcina l-am intrebat pe medicul meu de atunci dc este o problema de acest fel si a spus ca nu :), totul este de la trombofilie...si uite asa se contrazic medicii... :)))... M-as bucura mult daca as primi niste raspunsuri din experienta voastra... Multumesc, Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

diana imi pare rau ca ai trecut de atatea orin prin aceasta trista experienta a pierderii unei sarcini.
Eu cand am pierdut sarcina am cerut sa se faca ce analize se pot din ceea ce scoate la chiuretaj ca sa vedem daca se poate afla cauza. am facut atunci cariotip fetal care a iesit bun, asa macar am eliminat varianta cu "selectie naturala", dar tot nu am putut afla cauza. s-a dat vina pe trombofilie, pt ca tocmai ce o descoperisem. si eu am facut Clexane de 0.4, dar nu am apucat sa il fac decat 1 saptamana timp in care sarcina s-a si oprit.
Nu stiu de unde a putut sa iti zica atat de sigur dr ca problema e de la trombofilie. Pot sa fie 1000 de alte cauze. nu e obligatoriu ca parintii sa aiba o prob genetica, se poate intampla ca doar embrionul sa aiba un defect genetic care sa il faca sa nu fie viabil, poate sa fie o cauza imunologica (organismul sa sesizeze sarcina ca pe ceva strain si sa o respinga), o prob endocrinologica etc Mie doctorii (am fost la ginecolog, genetician, endocrinolog, medic de familie) mi-au zis ca medicina nu a ajuns la acel nivel in care sa poata da un raspuns exact la intrebarea "de ce am pierdut sarcina ?"


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_0899 spune:

Multumesc Qiao Bing
1 an jumate am cautat si eu raspunsuri si am un dosar jumate de analize. Acum incerc sa ma linistesc si sa ma las in Voia lui Dumnezeu. Multumesc mult ca mi-ai raspuns. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Diana, sustin ce spune QiaoBing. Nu se poate stii sigur niciodata. Eu merg pe ideea ca poate nu le am eu pe toate si sper sa am doar trombofilie. Nici eu nu am facut cariotipul dupa chiuretaj, doar examenul anatomo-patologic. Nu stiu ce sa spun despre gena PAI daca poate da singura oprire in evolutie...Si eu am citit ca da pierderi de sarcina la varste mici.
Ce analize ai facut exact?
Eu am facut Profil trombofilie II de la Synevo + gena PAI, (vezi in semnatura ce probleme am descoperit) si vreausa imi mai fac analizele pt Factorul XIII, eventual si VIII, pentru ca am citit ca se combina des cu mutatiile genei PAI. DEspre Factorul VIII am citit ierica se combina si el...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

diana PAI poate duce la pierderi de sarcina in trim I si III. o mutatie homozigota e face cat 2 hetero. doza de Clexane de 0.4 e de preventie. Ai apucat sa faci Anti FXa in perioada cat ai facut anticoagulant sa vezi daca doza a fost corecta ? E acum o mamica, Bigsister, care stiu ca imi tot zicea ca pt mine 0.4 e cam mica doza si data viitoare sa fac din start 0.6.
MeAlex eu m-am scobit toti factorii si genele (II, V, XIII, MTHFR, PAI). Imi ziceau fetele pe aici sa nu mai dau banii aiurea, dar eu nu si nu. Acum zambesc cand ma gandesc cat de disperata eram si vroiam sa aflu raspunsuri. pana la urma am ajuns la concluzia ca daca stii ca ai risc de trombofilie (ca e una bucata mutatie sau mai multe) faci oricum anticoagulant, cel mai util mi se pare de urmarit daca dozarea e corecta. ca sa vezi ce inteleapta am ajuns


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

De acord, Qiao, si eu zic la fel, importanta e doza. Doar ca eu nu sunt sigura ca imi va da anticoagulant pentru ce am...La insistentele mele + antecedente in familie, dr. U a zis ca imi da anticoagulant de la inceput, dar nu stiu daca atunci cand voi fi gravida si voi merge la ea mai zice la fel...asa ca mai incerc sa mai analizez o mutatie sau doua...oricum ma pregatesc de reluarea analizelor hormonale, de infectii, HSG, sa vedem daca am vreo problema dupa ultimul chiuretaj...
Tu ce faci? Cum esti?

Edit: Qiao, practic noi avem cam aceleasi mutatii: eu o am pe cealalta hetero la MTHFR si o mutatie homozigota de gena PAI. Cum faci sa obtii Clexane de 0,6? Si eu cred ca voi avea nevoie de 0,6 mai ales ca sunt mai...dolofana.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput