Copil cu dezvoltare intarziata. Pareri.

Copil cu dezvoltare intarziata. Pareri. | Autor: Yoshi123

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor parintilor, numele meu este Andreea si sunt noua pe acest forum.
De fapt si de drept m-am inregistrat, datorita unei probleme legate de nepotica mea in varsta de 18 luni, care nu mai imi da pace.

Nepotica mea, de 18 luni cum spuneam, nu merge in picioare. Merge tinuta de mana, ideal ar fi sa o tii de 2 maini, si daca ii dai drumul face repede repede cativa pasi si nu e foarte stabila, de multe ori incepe sa planga. Daca sta in sezut nu se ridica singura ajutandu-se de obiecte, si nici macar in patut cand e asezata pe spate nu se ridica in fund, iar daca e asezata in fund, nu se ridica in picioare tinandu-se de marginea patutului.

De vorbit momentan doar gangureste, bona spune ca mai zice mamama din cand in cand dar eu nu am auzit-o niciodata. Stie sa faca "pa" si cam atat...

Din pacate nu am o relatie suficient de buna cu cumnata mea incat sa imi permit sa ii impartasesc aceste griji ale mele.
Credeti ca e cazul sa o trimit la un control cu copilul? De cele mai multe ori nici nu reactioneaza cand i se striga numele....in schimb este f zambareata si cam atat....nu recunoaste nici o jucarie, mai da cu piciorul in minge sau arunca diverse obiecte pe jos.

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Yoshi, ai motive sa banuiesti ca mama copilului e denaturata? Cand a fost la control ultima oara?

Cand ai vazut ultima oara copilul?

De cate ori si cu ce frecventa intri in contact cu nepoata?

Bona iti spune chestii din proprie initiativa sau vrei tu sa afli si-o intrebi?


E foarte bine ca te preocupa dezvoltarea nepoatei tale, dar sunt multi factori de calculat.


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Situatiile de genul acesta sunt foarte delicate, trebuie sa fii intr-o foarte buna relatie cu mama copilului pentru ca eventualele nelamuriri/probleme sa nu degenereze in conflicte care nu sunt tocmai in interesul copilului.
Asa ca, sfatul meu, este sa incepi prin a cladi o relatie cu cumnata ta. Ofera-te sa ai grija de fetita din cand in cand, o plimbare cu caruciorul sau o ora cand nu este bona si parintii au alte drumuri. Lauda-i fiecare reusita a fetitei, astfel va si magulita si orgoliul gadilat, ai mare grija ce si cum spui, ca sa nu fie altfel interpretat. Si mai ales, nu te indeparta de ei/ele , s-ar putea ca tu sa fii sansa fetitei!
Verifica daca fetita aude bine, sunt cazuri in care copii se manifesta asa. mai ales cei mici. ( Spui ca de multe ori nu reactioneaza cand isi aude numele, dar gangureste.) Dar in ceea ce priveste mersul, nu stiu, chiar nu stiu. Poate ca a cazut si-acum sa-i fie frica? Bona e de incredere?
Iti urez rabdare si succes!


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pe mine m-ar deranja teribil daca o cumnata si-ar inchipui ca stie mai bine decat mine ce nevoi are copilul meu. Mai ales daca nici nu am fi in relatii bune si ne-am vizita din an in pasti.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

duamnelor, din afara, stati la locul vostru si, daca aveti ceva de comunicat, faceti-o direct parintilor, in alt mod se cheama barfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Nu o data s-a intamplat sa vad copii cu probleme in dezvoltare pe care parintii nu le recunosc sau mai bine zis nu vor sa le recunoasca.
Chiar daca merg la medic fie acesta le spune si ei zic ca habar nu are medicul , fie nu le spune deoarece sunt medici care-ti spun ce vrei sa auzi.

O fetita pe care am intalnit-o pe la doi ani mie mi s-a parut f ciudat felul ei de a se purta, nu vorbea ( si nu a vb pana pe la 4 ani cand a inceput sa vb f putin ) si era f atrasa de oglinzi -abia la 5 ani a fost diagnosticata cu autism. Cei din jurul ei daca te mirai ca nu vb iti raspundeau ceva de genul "sa vezi cand o sa-si dea drumul la vorba o sa le zica pe toate".
O fetita de 6 ani care are 12 kg - toti ca asa e felul ei ca seamna cu parintii s-a dovedit ca are multe carente de calciu , fier vitamine.
O alta fetita "plina de energie" -cu toate ca mamicii i-au atras atentia si educatoarele si alte persoane -stie ea mai bine ca fetita nu are nimic decat multa energie -fetita are 6 ani si doarme 5 ore pe noapte tot timpul e in miscare nu se exprima corect, nu poate fi atenta mai mult de cateva minute si cand vb cu cineva ii evita privirea.

Eu zic ca daca ii atragi atentia cumnatei intr-un mod subtil nu-i vei face rau copilului, cumnata va fi suparata pe tine o perioada dupa care o sa-i treaca atunci cand va realiza ca ai facut asta pentru ca vrei binele fetei.
Poate poti sa discuti mai relaxat cu tatal fetei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

mama, da' ce de fetite cunosti tu, gabitza!
si in cazul tuturor 's-a dovedit' cate ceva!
mai lasati barfa si bucuria la gandul 'stiam io!'

io vreau sa raspunda autoarea la intrebarile mele. punctual.



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

andreea, daca spui ca nu esti intr-o relatie buna cu cumnata ta, las-o balta, nu poti face mare lucru.

da, e normal sa te ingrijoreze situatia fetitei, pana la urma este nepotica ta, sunteti rude si e firesc s-o iubesti. te intreb insa ceva : tu ai copii ? daca nu ai inca, nu te supara, insa chiar nu poti sa-ti dai cu parerea despre copilul alteia. cand vei deveni mamica, o sa intelegi de ce ti-am spus asta.

cand ai timp, citeste subiectul deshis recent de un alt user DC. vei vedea ce raspunsuri a primit
aici gasesti subiectul:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166522

si te rog lasa bona in pace, nu o mai trage de limba; eu, daca as fi in locul cumnatei tale si as afla ca bona da din casa, mai ales tie, cumnata cu care nu ma am bine deloc, m-as face foc si para.

singurul care ar putea sa faca ceva concret ar fi fratele tau, tatal fetitei. el de ce nu apare in ecuatie ? cu fratele in ce relatie esti ? locuiti in acelasi oras, cat de des vorbiti si va vizitati ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

mama, da' ce de fetite cunosti tu, gabitza!
si in cazul tuturor 's-a dovedit' cate ceva!
mai lasati barfa si bucuria la gandul 'stiam io!'

io vreau sa raspunda autoarea la intrebarile mele. punctual.



Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz


Nu e nici barfa si nici "stiam io" ,parintilor acestor copii le-au atras atentia mai multe persoane si nu "io" ci persoane avizate (medicul de familie, educatoarea) ei singuri au povestit -am vrut sa-i arat autoarei subiectului ca unui parinte ii este f greu sa accepte o intarziere in dezvoltarea copilului sau faptul ca acesta are o problema.
Daca parintilor li se deschid ochii la timp asta nu poate fi decat in beneficiul copilului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mai Gbitza2005, de ce crezi tu ca e nevoie sa li se deschida ochii parintilor?
Poate parintii respectivi stiu f bine care este problema dar nu vor sa intre in discutii mult prea personale cu ceilalti .
Te - ai gandit vreodata ce e in sufletul unui astfel de parinte? Crezi ca vrea cineva sa aiba un copil diferit de ceilalti?

Tu ce- ai raspunde la intrebarea unei cunostinte, a se citi persoana binevoitoare care vrea " sa deschida ochii" de genul: cum nu merge? Dar cati ani are? Nu are 2 ani?
Ce poti sa mai raspunzi la o astfel de intrebare, mai ales cand binevoitorul vede cu ochii lui ca, copilul merge doar de mana ajutat si nu independent?

Asa ca lasa- ma cu astfel de persoane binevoitoare si atotstiutoare!

Doamne fereste sa fii in locul unui astfel de parinte, ca ai intelege de ce nu vede/ nu vrea un parinte sa- si expuna pe tapet problemele personale, si alege, din politete, sa spuna ca are timp sa ...

Iar tu Yoshi, vorbeste personal cu fratele/ cumnata tau/ ta, daca intr- adevar te preocupa ceva. Asa este cel mai corect in punct de vedere moral!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicavica spune:

e pacat ca nu ai o relatie buna cu cumnata ta.in fine,asta nu conteaza atat de mult...ce vreau eu sa te intreb e:de unde stii ca mama fetitei nu banuieste ca ceva nu-i in regula cu fetita?daca nu sunteti apropiate,nu ai cum sa stii ce gandeste ea...bonele,sunt platite sa aiba grija de copii,nu sa comenteze parintii...pe mine m-ar infuria tare situatia in care o persoana ar vorbi cu bona copilului,si ea ar da detalii...cauzele din care nu merg copii,sunt multiple:poate avea displazie de sold,carenta de calciu...astea tin de fizic.de ce imediat se gandeste toata lumea la autism?poate a avut o oxigenare proasta la nastere,si e hipotona...in fine...nu mai puneti raul in fata!trebuie investigata fetita de catre persoane avizate.eu,nu inteleg,cum crezi tu(daca nu esti in rel bune cu cumnata)ca i-ai putea sugera ca fetita ei are nevoie de ajutor?!de ce nu vorbesti cu fratele tau?nu-i mai ok asa?eu te-as considera mult prea" bagacioasa"in locul ei .eu am cunoscut o fetita care la 1.8 ani nu mergea-am cunoscut-o la kineto.a facut gimnastica,si peste cateva luni alerga.specific ca e perfect normala si sanatoasa!a fost colega cu baiatul meu la cresa.eu am un baietel cu trisomie 21,el la 1.2ani mergea,dar fetita aceia nu-la 1.8ani!acum,daca o vezi nu-ti vine sa crezi ca a mers asa tarziu...repet.de unde stii ca mama nu banuieste ceva,si nu i-a masuri?nu-s buni intermediarii niciodata.vorbeste cu parintii tai-daca-s in rel bune-sa vorbeasca cu ea.chestiile astea tin de familie,dar una unita,nu de fatada...sanatate la pitica!

Mergi la inceput