ne vaccinam sau nu in clasa I?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

1. Noi am vrut sa efectuam vaccinul la policlinica de care apartinem, iar pediatrul ne-a zis "la tomna, la scoala".

2. Vaccinarea nu se face decat cu acordul scris al parintelui. Se inmaneaza o fituica copilului in care se va mentiona ca in ziua X se va efectua vaccinarea, pe care parintele tre` sa o semneze cum ca e sau nu e de acord.

3. Fiecare copil va fi examinat de pediatru iar abia dupa aceea va fi vaccinat.

4. Parintii doritori, pot fi prezenti la "locul faptei", in ziua cu pricina.

5. Pentru cei care is in dilema, impacam si capra si varza: venim la scoala in ziua vaccinarii (cu vaccinul achizitionat de noi) in geanta.

6. Nu tot ce e mai scump este si mai bun... Parerea mea.

La scoala noastra se pare ca acum, in octombrie va avea loc vaccinarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vaccinul asta nu se face in mana ?!

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Vaccinul asta nu se face in mana ?!



Eu personal, nu stiu. Parca, parca imi amintesc ca in toti acesti 7 ani a mai facut unul in picior... Mama, si ce-a urlat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Inainte sa spuneti NU la campaia scolara interesati-va daca se gaseste de cumparat. Din cate am inteles nu s-ar mai gasi la liber.
Baiatul meu mai mare l-a facut anul trecut, in clasa a 2-a pt ca vaccinul a lipsit de pe piata un an. A facut Priorix, doza unica si a venit cu cutiuta acasa. Singurul lucru care poate fi suspectat e ca nu s-ar face control medical riguros, inainte de vaccinare, dar cum parintele stie ziua vaccinarii poate merge la scoala in cazul in care copilul nu a fost f sanatos in ultima perioada.
Vaccinul se face in manuta si la noi la scoala copiii au mers la cabinet in grupuri de cate 5 iar in cabinet au intrat individual (nu s-a facut vaccin cu turma, in clasa, ca pe vremuri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu tin minte ca in picior s-au facut pana la 1 an, dar am si eu o memorie...
voi intreba maine la scoala

Anya, multu de lamuriri

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

La 7 ani se face doar ROR-ul (Prorix)?!
In carnetul nostru de vaccinari am vazut ca ar scrie si de rapel pentru DT. Sau DP? Nu mai stiu, dar oricum, ceva pare sa fie, doua din vaccinurile care se faceau la 2,4,6 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic ar fi trebuit sa se faca si DT-ul, dar nu se mai importa asa ca nu se mai face. Nu se gaseste nici in farmacii si nici in clinicile particulare. Schema de vaccinare s-a schimbat acum, cei mici fac vaccinul DTP la 4 ani in loc de 2,5 si nu-l mai fac in clasa 1. Ca atare nu-l mai importa, chiar daca raman cateva generatii fara.
Antitetanic se gaseste de cumparat, anti diftericul lipseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

noi l-am facut la medicul pediatru, nu a trebuit sa-l cumparam.
am ales varianta asta pentru ca relatia lui M cu doctorita lui este foarte buna si deci s-a simtit foarte in siguranta psihic vorbind.
in manuta a fost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gioni spune:

Eu am cautat in farmacii sa-l cumpar si nu se gaseste. Este vorba despre priorix trivalent (ROR). Am inteles ca nu se mai fabrica decat cel tetravalent (rujeola, oreon, rrubeola si varicela) si care costa in jur de 400 RON.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

La noi in scoala s-a facut ROR-ul (atat se face) aproape de sfarsitul clasei I, prin aprilie-mai.

Nu este un vaccin obligatoriu, in sensul ca parintii pot refuza vaccinarea ROR. Eu am refuzat pe motiv ca nu da imunitate pt. rubeola, rujeola si oreion pe viata. Sunt necesare rapeluri..
Pana sa iau decizia de a refuza l-am cautat in farmacii in ideea de a-l face la medicul de familie si am intampinat aceeasi problema: ROR trivalent nu se mai gaseste. In schimb, farmacistele imi ofereau ROR tetravalent.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput