ne vaccinam sau nu in clasa I?

ne vaccinam sau nu in clasa I? | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Din cate stiu urmeaza ca cei mici din clasa I sa fie Vaccinati ROR. Inca nu am primit insttitare pentru a opta pentru vaccinare, dar la fetita mea in clasa sunt mamici care nu sunt de acord cu vaccinul facut in scoli ci il cumpara de la o anumita farmacie si il fac la medicul de familie. Aceasta moda cu vaccinarea in particular este ceva mai noua, baiatul meu cel mare l-a facut in scoala. Acum sunt un pic dezorientata si nu prea stiu pentru ce varianata sa optez.
Voi ce parere aveti sau cum procedati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dar care este motivul (sau motivele) mamicilor care aleg vaccinarea in particular ? de ce le este teama, mai exact ? de nerespectarea regulilor de igiena, de reactiile negative ale micutilor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

De calitatea vaccinului se pare ca cel din campania scolara este mai slaba calitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

De calitatea vaccinului se pare ca cel din campania scolara este mai slaba calitate


Asta eu nu o cred...probabil ca asa spun companiile farmaceutice care fac celelalte vaccinuri, altfel cum sa-si ia banii pe ele? Si, probabil, unii medici de familie care fac lobby pt. companiile respective...zic si eu din auzite, na.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

se pare sau se stie sigur acest lucru ? poate ar trebui sa discuti cu medicul pediatru si sa-i ceri parerea, sau sa intrebi la directia de sanatate publica in legatura cu acest vaccin, cine il produce, ce contine, ce reactii secundare poate provoca, etc.

vaccinul de la farmacie este din import ? cine il produce ? era bine daca puteai compara prospectul celor doua vaccinuri, sa vezi daca si care sunt diferentele/avantajele/dezavantajele.

sunt medici de familie care nu ezita sa recomande vaccinarea in particular, ba chiar iti indica si farmacia unde sigur-sigur gasesti vaccinul; poti sa fii sigura ca pentru aceste recomandari primesc un bonus pentru fiecare vaccin, de la compania care il distribuie sau produce.

daca vaccinarea s-ar fi facut la varsta de 5 ani, sa zicem, tot "de la stat" ar fi fost vaccinul respectiv, singura deosebire ar fi fost ca-l faceati la medicul de familie/pediatru, nu la gradi. celelalte vaccinuri unde le-a facut fetita ta, la medic, cu vaccinul gratuit primit de la stat sau ai mers pe varianta vaccinului platit/cumparat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu cumpar vaccinul in doza individuala de la farmacie si il fac la clinica.

Motivul e f simplu: multe vaccinuri facute la scoala sau la medicul de familie sunt "multidoza", de ex pt 10 vaccinuri intr-o fiola. Chiar daca ar alinia copiii si s-ar misca extrem de rapid (ceea ce nu se intampla) pana ajunge la ultimii din cei 10, vaccinul fiind deja desfacut poate inactiva si il faci degeaba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Am mers pe varianta clasica cu vaccinul de la stat si acum inclin tot pentru aceasta varianta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Eu cumpar vaccinul in doza individuala de la farmacie si il fac la clinica.

Motivul e f simplu: multe vaccinuri facute la scoala sau la medicul de familie sunt "multidoza", de ex pt 10 vaccinuri intr-o fiola. Chiar daca ar alinia copiii si s-ar misca extrem de rapid (ceea ce nu se intampla) pana ajunge la ultimii din cei 10, vaccinul fiind deja desfacut poate inactiva si il faci degeaba...

Caro


caro, cum anume se inactiveaza ? poti sa ne explici mai pe larg, te rog ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

De calitatea vaccinului se pare ca cel din campania scolara este mai slaba calitate


vaccinul cumparat din farmacie este acelasi cu cel facut in campania scolara = priorix. acum 6-7 ani se facea in campanii trimovax, aceeasi compozitie, alta denumire comerciala
edit: nu se mai fac vaccinuri multidoza.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rox,

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eu as alege vaccinarea la medicul de familie pt binele psihic al copilului, pt dreptul lui la intimitate. Sa nu ii fie rusine sa verse o lacrima daca e speriat sau il doare. Nu stiu cum e acum, dar imi amintesc cand eram eu in cl 1 si mi-au facut un vaccin ce rusine mi-a fost cand m-au pus sa ma dezbrac. Vaccinul se facea in picior, sus. Era iarna si eram cu niste ciorapi grosi pe sub pantalon si a trebuit sa imi dau toate dedesubturile jos de fata cu toti ceilalti copii. Asa cum nu m-as simti eu ok sa fiu pusa in situatia de a mi se face o injectie in mijlocul biroului cu toti colegii holbandu=se, tot asa cred ca ar fi deranjant si pentru copilul meu.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput