Copil cu ADHD - mari probleme cu cadrele didactice

Copil cu ADHD - mari probleme cu cadrele didactice | Autor: oanaib

Link direct la acest mesaj

Buna
Sunt mamica unei fetite de 6 ani diagnosticata cu ADHD si din pacate cea mai mare problema a mea nu este copilul, care inregistreaza progrese lunar, ci doamnele educatoare care refuza sa-i dea macar o sansa.
De anul acesta mergem la camin si ar trebui sa doarma acolo cand sotul meu e in tura de zi si nu o poate lua acasa la prinz.
Pentru ca a plins in prima zi cand a trebuit sa doarma acolo, acum doamenele educatoare refuza sa ne lase sa mai incercam macar o data. Mai mult, vineri i s-a comunicat sotului, ca de luni mi-au transferat copilul la o alta gupa cu program scurt, pt ca ea oricum nu doarme la prinz si mai sunt copii pe lista de asteptare la camin.
In conditiile in care copilul meu nu are probleme de inteligenta, la 6 ani stie toate literele, cifrele, formele geometrice, acum a invatat sa citeasca cuvinte din 3-4 litere, invatam sa socotim.
Nu zice nimeni ca e usor sa lucrezi cu un copil care zice "nu vreau, lasa-ma in pace", dar nici pe departe nu este asa de imposibil.
Ma gandesc cu GROAZA ca la anu mergem la scoala si daca o sa dam peste aceleasi specimene care nici macar nu vor sa auda sau sa inteleaga, ca acesti copii nu fac aceste lucruri intentionat, ca sa enerveze pe cineva, ci efectiv asa sunt ei. Putin tact si intelegere si "nu vreau" se poate transforma repede intr-o activitate placuta.
Marea mea gresala a fost ca in prima zi de gradi, am stat de vorba cu doamnele educatoare si le-am explicat ce probleme avem, le-am dat chiar si sugestii, despre trucurile pe care le pot utiliza (care stiu eu ca merg la copilul meu), pt solutionarea unor situatii. Din pacate, doamnele s-au speriat si nu mai stiu ce sa faca sa scape de ea.
Mentionez ca fetita mea chiar are ADHD, de fapt ADD si a fost suspecta si de Asperger. De fapt nu stiu exact care dintre ele este ca un dr zice ADD si altul Asperger.
Voi ati avut probleme cu cadrele didactice? Cum le-ati rezolvat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Incearca sa cauti o educatoare care are experienta cu copii care au ADHD sau Asperger's si care este deschisa la o relatie de parteneriat cu tine. Fetita mea de 9 ani are asperger's si termina acum clasa a 4-a. Noi am avut o experienta nemaipomenit de buna cu scoala dar ea merge la scoala privata aici. De la diagnostic (la 7 ani) a fost pusa in clasa cu profesori care au experienta cu copii autisti si este tinuta sub aripa protectoare a psiholoagei scolii. Noi am avut un noroc extraordinar ca profesoara ei de pre-school (anul inaintea clasei 1), profesoara pe care o are acum la clasa a 4-a are un master in educarea copiilor cu autism si gifted. La pre-school pitica avea 4.5 ani si nu era diagnosticata dar cu profesoara asta i-a mers extraordinar. Nu am crezut ca e pregatita de scoala dar a facut niste progrese care ne-au surprins. Si ea spune NU la orice lucru nou, dar profesoara stie cum sa lucreze cu ea si se inteleg foarte bine.

Ce te sfatuiesc este sa cauti cu multa grija o invatatoare competenta si sa fi sincera cu ea, mai ai un an si cu siguranta vei gasi pe cineva care sa se ocupe de fetita ta cu grija si respect.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Oana,eu cred ca este foarte greu in invatzamintul romanesc(in general)si intr-un orasel mic ,in particular,sa gasesti o asemenea educatoare/invatzatoare!

Itzi doresc insa din suflet sa gasesti macar pe cineva care sa te intzeleaga si mai ales sa-tzi intzeleaga copilul,altfel sincer nu stiu cum ai sa rezolvi situatzia!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Problema nu este atit de simpla cum pare la prima vedere, insa si copilul tau are dreptul la educatie.

Unde scrie pe undeva ca un copil cu ADHD, sau alte probleme nu are dreptul la educatie?
Cum adica a mutat-o la alta grupa fara a te consulta? Dar e gradinita ei, e mosia ei? A primit mostenire de undeva gradinita? Cum are dreptul sa ia o asemenea hotarire de capul ei? Si cum adica nu va mai lasa sa incercati sa lasati copiul si dupa-amiaza?

Si foarte bine ca le-ai anuntat de la inceput ca fetita are asa ceva, ca sa stie cum sa lucreze cu ea.

Asa ca nu mai pleca capul in pamint si fii recunoscatoare ca ti-au facut hatirul de a primi copilul in gradinita, ca asta e obligatia lor.
Du-te si da cu ele de pamint si apoi du-te si vb cu directoarea si cu psihologul.
Sa gaseasca o solutie sa integreze copilul.

Din proprie experianta iti spun ( pt ca am avut si noi un show la gradi - pe alte teme ) ca aproape toate educatoarele merg pe intimidare si cu tupeu. Insa cind te-ai infipt in ele imediat lasa clontul jos. In plus le e frica ca naiba, si lor si directoarelor, de ceva plingeri pe la inspectorate, de vilva sau o eventuala amentiare cu televiziunile.
Asa ca .... da cu ele de pamint.
In plus ai legea de partea ta.

Uite niste link-uri interesante. Si vezi ca sint tot felul de organizatii. Da si tu cautare pe google despre discriminare copil cu Adhd.
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=81279&st=25

http://www.didactic.ro/revista-electronica/revista-electronica-didactic-ro-issn-aa844-4679-ianuarie-2-aaaa/incluziunea-copiilor-cu-adhd-prof-june-neluta-grad-nr-24-timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

In primul rand, multumesc pt incurajari. Nu este usor sa fi parintele unui copil diferit.
Motivul pt care nu am intrat puternic in ele, a fost teama sa nu se poarte urat cu ea dupa aceea. Dar cred ca oricum nu am realizat nimic nici asa.
Cel mai frustrant este, ca tot ce muncesc eu cu ea, atit la psihoterapie cat si acasa unde avem zilnic program de activitati, imi strica niste incompetente si asta numai datorita faptului ca nu doresc sa-si complice viata cu ceva care necesita putin mai mult efort.
Daca pina acum plangeam de mila celor din invatamint pt salariile mici, acum si dupa ce am vazut la BAC, am ajuns la concluzia ca nici macar atit nu merita. Dezinteresul incepe de la gradinita si se termina cu facultatile. Daca nici macar copii normali nu au prea multe sanse, ce sa mai speri de la unul cu ADD.
Exista copii cu ADHD ai caror parinti nu recunosc acest lucru, si chiar daca nu sunt tratati cum trebuie de invatatoare, macar nu sunt exclusi din clasele respective.
Din pacate asta e tara in care traim, iar noi parintii acestor copii avem mai mult de luptat cu diverse specimene de cadre didactice (care ar trebui sa fie principalii nostrii aliati) decat cu afectiunile copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Copilul meu e autist, are autism moderat; cu gradinita am rezolvat-o in sensul ca, mergea la o gradinita religioasa pina a fost diagnosticata, dupa care directoarea a facut ceva figuri in freza cum ca ei nu au experienta cu copii autisti care s-a rezolvat pe 2 cai, una "ne-am bagat" un pic in ei adica am luat oatitudine mai ...amenintatoare, si 2 cineva cunoscut de mine si cu functie de conducere in biserica le-a "tinut morala" ca fiind religiosi ar trebui sa fie toleranti si sa acepte pe oricine; pot sa zic ca au avut destul de multe probleme cu ea, si inca au( bate copii,nu asculta,sare gardul,etc etc tot felul de magarii face), de la o gradinita normala ar fi dat-o afara deja; da no ei au mai multa rabdare sint mai toleranti fiind religiosi; la gradinita/scoala de stat i s-au refuzat serviciile pt ca nu e destul de autista pt standardele lor; nu stiu daca in ro poti gasi o gradinita religioasa? si sa o dai acolo si eventual sa nu pomenesti nimic doar daca eventual ei isi dau seama?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana, eu am un baietel de 8 ani care a fost diagnosticat cu Sd. Asperger.E un copil f dotat, dar am suferit ca si voi f mult datorita problemelor de la gradinita. Am schimbat 3 gradinite (una din ele particulara la care am platit bani grei dar care efectiv mi-a ignorat copilul), si curios cele mai bune rezultate le-am avut cu o d-ra educatoare foarte tinerica, care a avut rabdarea si a cautat metodele prin care sa scoata ceva de la el. Eu l-am amanat un an cu scoala pentru ca experienta mea din invatamant + recomandarea medicilor a fost de amanare pt. ca nu ar fi facut fata. Acum a intrat in clasa I si e alt copil. E extraordinar de responsabil,foarte atent,desi si eu si medicii l-am supectat de ADHD, sta fara probleme in banca la ore, ceea ce la gradinita nu s-a intamplat niciodata.Isi face temele impecabil, iar acum un an nici nu se punea problema sa poata scrie pe caiet tip I. Am avertizat-o de dna. invatatoare de problema lui, pt. ca e foarte sensibil. Am luat legatura si cu psihologul scolii si face deja ore saptamanale de terapie numai cu el, ceea ce nu obtinusem la gradinita (acolo mergeau in grup si faceau cam ce doreau). Sper din toata inima ca si la voi lucrurile sa se mai aseze, iar fetita ta se va mai schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
copilul meu, diagnosticat cu ADHD, diagnostic in care cred mai mult putin, desi ca mama simt ca "e ceva" este acum in clasa a VII-a.
Am tot scris pe forumuri, am dezvoltat ceva subiecte si pe aici.
Te inteleg cel mai bine,cunoasc temerile tale,te asteapta multe nopti nedormite,zbucium sufletesc... ma bantuie si acum...scoala romanesca nu este pregatita pentru astfel de copii, nu sunt curicule specializate,certificatul CES nu face decat sa stigmatizeze copilul, etc. o ora cu un profesor de sprijin e o picatura intr-un ocean. Din fericire am avut o invatatoare (relativ) intelegatoare, avem un diriginte idem, asa ca sper sa facem fata cu brio in continuare!
Studiez de vreo 5 ani problematica....concluzia :copii cu adhd sunt asemanatori si totusi... atat de diferiti !
Cel mai buna medicament ..TIMPUL! ti-o spune o mama cu "state vechi in adhd" ...dublat de o infinita RABDARE si toleranta celor din jur, colegi si profesori.
Imi permit un mic sfat: daca poti,amana scoala cel putin un an! Sincer, conteaza atat de mult un an in dezvoltare si maturizare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Carmen, de acord cu tine în totalitate. Atat de mult m-am consumat anul trecut cand am luat decizia sa il amanam un an cu scoala! Nu dormeam gandindu-ma ca toti colegii lui merg la scoala si el mai ramane un an la gradinita si avea deja 7 ani si 2 luni.
Acum, privind in urma,la cat de greu ii era si cum evoluaza astazi la scoala, imi dau seama ca a fost cea mai inteleapta decizie. Desi de obicei zicem cam asa "cat se poate schimba un copil intr-un an", din experienta mea spun ca eu am un alt copil fata de anul trecut pe vremea asta.
Si asa cum spune si bird, am cautat cu multa atentie o invatatoare care sa ii intelega problema, sa il ajute sa evolueze, nu una care e invatatoare doar ca nu a ales un alt loc de munca mai bun. Si suntem foarte departe cu scoala, facem naveta, dar merita, desi langa noi la 2 minute avem alta scoala, dar acolo baietelul meu nu ar fi reusit sa se adapteze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Din fericire, pot sa va spun ca la grupa la care a fost mutata fetita mea, este o educatoare deosebita. M-am bucurat f mult cand am cunoscut-o si am stat de vorba cu ea, si am vazut ca mai exista si altfel de dascali.
Si eu ma gandesc serios sa o mai amin un an cu scoala, cu siguranta ii va fi mult mai usor la 8 ani. O sa va rog pe voi sa-mi spune-ti ce trebuie facut ca sa o amin de la scoala?
Sper din tot sufletul sa fie bine, mai ales ca de cand a a schimbat grupa doamna imi zice ca e foarte cuminte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Oana,eu anul trecut cand am auzit de amanarea anului scolar nici macar nu stiam ca se poate asta. Nu a fost decizia mea, atunci am suferit mult, dar acum ma bucur pentru ca e mult mai bine pentru baietelul meu. Decizia au luat un neurologul, medicul de la psihiatrie infantila si un psiholog. Noi ne tratam la neurolog pentru alte probleme minore ale copilului,insa cuvantul de final l-a spus psihiatrul pe baza celor povestite de noi.
Eu il inscrisesem deja la scoala pe baietel. Mi s-a dat doar o adeverinta medicala pe care scria "amanare an scolar din motive medicale", am pus-o la dosarul de la scoala si i-am transferat apoi dosarul la gradinita.

Mergi la inceput