Cartofi "prajiti" in cuptor?

Cartofi "prajiti" in cuptor? | Autor: Littlelight

Link direct la acest mesaj

De ceva vreme imi da tarcoale o pofta teribila de cartofi prajiti (n-am mai mancat asa ceva de vreo 7 luni) si cum cei prajiti clasic in ulei sunt exclusi (suntem la regim si avem interzis la prajeli), as vrea sa fac ceva care sa semene cat de cat cu acestia, fara sa fiu nevoita sa apelez la cei din comert, congelati, in care nu prea am incredere.
Am tot incercat diverse artificii, dar nu mi-au iesit.
Exista vreo reteta in care sa nu fie nevoie de prajitul clasic si de mult ulei?



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am auzit ca daca sunt facuti in tigaie dry cooker ies foarte buni si e nevoie doar de o lingura de ulei.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Parerea mea e ca nimic nu egaleaza gustul cartofului prajit in ulei!Deci potzi cauta/aplica retzete,insa gustul"ala"nu-l vei gasi decit...stii tu cum!

Eu tai cartofii in bucatzi mari(deci nu rondele,nu cuburi)ii condimentez cu sare ,piper si boia (in functzie de gustul fiecaruia,dulce sua iute),amestec cu putzin ulei si apoi dau la cuptor ,pe hirtie pergament!

O garnitura de cartofi buna,insa nu cartoful prajit!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Da, exista si eu i-am facut. Am taiat cartofii pai si i-am pus intr-o tava la cuptor. Daca ai, e buna o tava antilipire. Eu am o tava de teflon mare si cartofii practic incapeau intr-un singur strat. Apoi i-am uns cu max 1-2 linguri de ulei de masline. I-am uns cu o spatula moale. Erau luciosi fara sa fi ulei in tava. Apoi am presarat marar, fie proaspat, fie uscat. I-am bagat la cuptor pana s-au rumenit putin. E posibil ca 2-3 sa se mai prinda. Daca ii lasi mai putin sunt mai moi, daca ii lasi mai mult, se mai prind dar devin mai crocanti.
Sunt f gustosi si aduc mult cu cartofii prajiti. Se pot servi si cu mujdei de usturoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Se pot face asa cum a spus si Diciu sau fara ulei: pe hartie de copt. Daca-i vrei mai crocanti: se dau prin iaurt+usturoi si apoi pesmet - metoda de la dovlecei crocanti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Multumesc tuturor pentru idei .
Am sa incerc si variantele astea sa vad cum imi ies.

Stiti ceva de uleiul de palmier? Ce gust are? Am auzit ca are temperatura de prajire mult mai mare decat cel de floarea soarelui, fiind la polul opus celui de masline (care are o temperatura de prajire foarte scazuta). Marturisesc ca eu am folosit numai ulei de masline sau, mai rar, de floarea soarelui.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight

Multumesc tuturor pentru idei .
Am sa incerc si variantele astea sa vad cum imi ies.

Stiti ceva de uleiul de palmier? Ce gust are? Am auzit ca are temperatura de prajire mult mai mare decat cel de floarea soarelui, fiind la polul opus celui de masline (care are o temperatura de prajire foarte scazuta). Marturisesc ca eu am folosit numai ulei de masline sau, mai rar, de floarea soarelui.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Eu folosesc uleiul de palmier si imi place f mult. Trebuie sa ai grija ca se cam solidifica, arata cam ca untura daca e tinut la rece. Poti rezolva aceasta problema daca il tii un pic in apa calda inainte de a-l folosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

E foarte bun pt prajit, eu il folosesc de mult timp, nu face fum si rumeneste foarte bine. Nu schimba gustul (spre deosebire de cel de masline)

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)

www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu de cand am descoperit cartofii "parjiti" la cuptor nu am mai facut in ulei.Ii tai tot la fel ca pe cei clasici si ii stropesc cu putin ulei( ii amestec putin sa ii atinga uleiul pe toti) si pun rozmarin peste.Sunt foarte buni si aroma e grozava.
Pentru prajit folosesc tava patrata din dotarea cuptorului.

Mergi la inceput