Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Hoteluri, pensiuni, vacante, concedii, calatorii..

Trebuie pasaport pentru Elvetia?

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

mcoca
Pe o raza de lumina

France
Happy Land

3923 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 01/10/2011 :  11:11:42 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui mcoca Adauga semn de carte la mesaj Trimite mcoca un Mesaj Privat  Reply with Quote

Trebuie pasaport pentru Elvetia?

PArintii mei vor sa vina cu masina la mine, prin Elvetia. Au nevoie de pasaport, sau pot intra cu buletinul?

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
turturica
turturica
membru junior

Switzerland,
1291 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  11:16:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite turturica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Trebuie pasaport, Elve#539;ia nu face parte din UE si nu se accepta acelea#537;i reguli ca in UE. Poate au bafta si nu ii controleaz#259;, dar eu nu m-as risca.

Mami de Mara (19.08.2008) si Victor (05.11.2010)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

aiska
membru junior

Finland, aproape de Cercul Polar
802 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  11:28:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aiska un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui aiska

Uite ce am gasit pe siteul ministerului de externe :

[quote]Conditii de calatorie

Elvetia
Nu exista restrictii de calatorie.
Ultima actualizare: 18 mai 2011
Conditii de intrare si regim de sedere

Începând cu data de 1 iunie 2009, conform Acordului de libera circulatie UE – Elvetia, cetatenii români nu au nevoie de viza.

Intrarea în Elvetia este permisa cu pasaportul sau cartea de identitate valabile cel putin 6 luni de la data intrarii pe teritoriul Elvetiei.

Pe siteul ministerului de externe finlandez scrie cam acelasi lucru, dar poate ar trebui intrebat si la consulatul din Romania.

Editat de - aiska on 01/10/2011 11:28:47
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

mcoca
Pe o raza de lumina

France, Happy Land
3923 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  13:48:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimcoca Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcoca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Turtu, Aiska, merci!

Asa stiam si eu ca de catva timp nu mai e nevoie de pasaport. O sa sun si la consulat.

tomaca
mama lui TuDoru

Donator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 Romania, Bucuresti
3208 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  13:50:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luitomaca Adauga semn de carte la raspuns Trimite tomaca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu, nu trebuie. Anul acesta in februarie - martie, a fost sotul in Elvetia si nu a avut nevoie de pasaport. A intrebat mai intai la consulatul elvetiei din Romania, pentru ca nu a avea pasaport si nici timp sa-si faca unul. Raspunsul a fost ca nu este necesar, a plecat asa si nu a avut nicio problema.
A fost doar intro scurta calatorie cu serviciul. Nu stiu care este situatia in cazul in care vrei sa intrii in tara ca sa lucrezi acolo.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

rall
membru stang

Donator pentru SaraDonator pentru dianaDonator Parohia GlodeanuDonator TeodoraDonator proiect ursiciDonator Bazar, Caseta cu bijuteriiDonator Maria RubiDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  3 sateDonator  Mos Nicolae 2011
 Mexico,
2600 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  15:05:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite rall un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu am intrat fara pasaport insa nu garantez ca nu vor fi probleme, e posibil sa fi fost o intamplare
trischa
trischa
trischa

Germany, muenchen
769 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  16:18:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite trischa un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cand am trecut am avut pasaport, pentru ca doar asta aveam, dar cand ai zis de masina, vreau sa te anunt ca le va trebui vigneta,costa 30 e si e valabila 1 an.

mami de fetita cu ochii albastrii ca marea,04-10-06
blue eyes
blue eyes
fluturas coconas

Switzerland, Sonnenstube
2159 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  16:52:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blue eyes un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu trebuie pasaport. Confirmarea aici http://www.casa-romanilor.ch/forum/viewtopic.php?f=1&t=1466&p=8906&hilit=pasaport#p8906

mcoca, daca vin cu masina, trebuie sa cumpere vignetta la vama, unde pot plati atat in euro - 30 € - cat si in franci elvetieni, CHF 40.
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat/informationen/00421/01659/index.html?lang=de

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

andacos
membru de baza

Germany, -
6554 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  21:00:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat  Reply with Quote
Si eu stiu ca-tzi trebuie pasaport sa intre in Elvetzia!

Blue eyes.ala e un raspuns pe un forum,de ce e ...confirmarea?
Si rapunsul tuturicai poate fi...o confirmare!(vara mea din Italia spune la fel ca nu poate veni momentan ca nu are pasaport si trece prin Elvetzia)

Dana

handarbeit

Editat de - andacos on 01/10/2011 21:03:03
turturica
turturica
membru junior

Switzerland,
1291 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 01/10/2011 :  22:19:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite turturica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Vicky, scuze, te-am dezinformat, se pare ca nu e nevoie de pasaport. Uite aici:
http://berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82930

Mami de Mara (19.08.2008) si Victor (05.11.2010)

mcoca
Pe o raza de lumina

France, Happy Land
3923 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 02/10/2011 :  02:44:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimcoca Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcoca un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va multumesc mult. M-am uitat si eu pe site-ul ministeului de externe, si clar nu.

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com