Trebuie pasaport pentru Elvetia?

Trebuie pasaport pentru Elvetia? | Autor: mcoca

Link direct la acest mesaj

PArintii mei vor sa vina cu masina la mine, prin Elvetia. Au nevoie de pasaport, sau pot intra cu buletinul?

____________________________
Vicky si Printzesone


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Trebuie pasaport, Elve#539;ia nu face parte din UE si nu se accepta acelea#537;i reguli ca in UE. Poate au bafta si nu ii controleaz#259;, dar eu nu m-as risca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiska

Uite ce am gasit pe siteul ministerului de externe :

[quote]Conditii de calatorie

Elvetia
Nu exista restrictii de calatorie.
Ultima actualizare: 18 mai 2011
Conditii de intrare si regim de sedere

Începând cu data de 1 iunie 2009, conform Acordului de libera circulatie UE – Elvetia, cetatenii români nu au nevoie de viza.

Intrarea în Elvetia este permisa cu pasaportul sau cartea de identitate valabile cel putin 6 luni de la data intrarii pe teritoriul Elvetiei.


Pe siteul ministerului de externe finlandez scrie cam acelasi lucru, dar poate ar trebui intrebat si la consulatul din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Turtu, Aiska, merci!

Asa stiam si eu ca de catva timp nu mai e nevoie de pasaport. O sa sun si la consulat.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Nu, nu trebuie. Anul acesta in februarie - martie, a fost sotul in Elvetia si nu a avut nevoie de pasaport. A intrebat mai intai la consulatul elvetiei din Romania, pentru ca nu a avea pasaport si nici timp sa-si faca unul. Raspunsul a fost ca nu este necesar, a plecat asa si nu a avut nicio problema.
A fost doar intro scurta calatorie cu serviciul. Nu stiu care este situatia in cazul in care vrei sa intrii in tara ca sa lucrezi acolo.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Si eu am intrat fara pasaport insa nu garantez ca nu vor fi probleme, e posibil sa fi fost o intamplare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Cand am trecut am avut pasaport, pentru ca doar asta aveam, dar cand ai zis de masina, vreau sa te anunt ca le va trebui vigneta,costa 30 e si e valabila 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Nu trebuie pasaport. Confirmarea aici http://www.casa-romanilor.ch/forum/viewtopic.php?f=1&t=1466&p=8906&hilit=pasaport#p8906

mcoca, daca vin cu masina, trebuie sa cumpere vignetta la vama, unde pot plati atat in euro - 30 € - cat si in franci elvetieni, CHF 40.
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat/informationen/00421/01659/index.html?lang=de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Si eu stiu ca-tzi trebuie pasaport sa intre in Elvetzia!

Blue eyes.ala e un raspuns pe un forum,de ce e ...confirmarea?
Si rapunsul tuturicai poate fi...o confirmare!(vara mea din Italia spune la fel ca nu poate veni momentan ca nu are pasaport si trece prin Elvetzia)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Vicky, scuze, te-am dezinformat, se pare ca nu e nevoie de pasaport. Uite aici:
http://berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82930

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Va multumesc mult. M-am uitat si eu pe site-ul ministeului de externe, si clar nu.



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput