Cu ce ne incaltam copiii in sezonul toamna-iarna?

Cu ce ne incaltam copiii in sezonul toamna-iarna? | Autor: larisel

Link direct la acest mesaj

Cum frigul a venit (ca mai mereu in ultimii ani) deodata, pe mine una m-a luat mai nepregatita in ceea ce priveste garderoba fetelor mele (de 1 an si 9 luni) pt acest sezon. Asa ca va poftesc sa va dati cu parerea sau sa spuneti din experienta voastra ce fel de incaltari si cate perechi (in ce situatii evetual, de exemplu in parc, la gradi, la onomastici etc) am avea nevoie pentru a iesi din iarna? Daca aveti chef, puteti sa atasati si un necesar pt haine & accesorii ... ca nu ma supar ...




Intrebare sondaj:

Cu ce ne incaltam copiii in sezonul toamna-iarna?

Cum frigul a venit (ca mai mereu in ultimii ani) deodata, pe mine una m-a luat mai nepregatita in ceea ce priveste garderoba fetelor mele (de 1 an si 9 luni) pt acest sezon. Asa ca va poftesc sa va dati cu parerea sau sa spuneti din experienta voastra ce fel de incaltari si cate perechi (in ce situatii evetual, de exemplu in parc, la gradi, la onomastici etc) am avea nevoie pentru a iesi din iarna? Daca aveti chef, puteti sa atasati si un necesar pt haine & accesorii ... ca nu ma supar ...





Alege respuns:

ghete
adidasi
pantofi
tenisi
cizme

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Eu raspund si cu vorbe ca n-am avut loc sa ma desfasor mai sus.

Eu o sa-i iau si cizme si ghete. Adidasii ii avem deja in dotare, 2 perechi si mi se par f practici. Pt cizme m-am gandit la 2 modele: unul casual si unul pt frigul cel mare si mersul prin zapada.

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Eu i-am luat Larei 4 perechi,doua perechi de ghetute nu foarte groase(sunt doua pentru ca unele sunt mai mari si erau gandite pentru la anul,gasite cu reducere mare,dar pe care vad ca le poate purta si anul asta),o pereche de cizmulite scurtute,pentru rochite,mai mult de fason si o pereche de ghete foarte off road,asa,dar foarte moi si comode,astea sunte cele de frig.Cred ca doua perechi de ghete pot ajunge,ca si strict necesar...Unele pentru frig mai mare si altele asa,mai de toamna...

Legat de alte articole,eu am cam asa:6 pijamale normale(mai avem 4 din alea intregi dar in curand vor fi mici si le dam la o parte),body-uri,4 maneca lunga,multe cu maneca scurta,nu stiu cate,ca am tot luat,are un sertar plin,i-am luat acum 5 perechi de strampi,2 geci groase,3 hanorace din alea de felpa groasa,moale,vreo cateva pulovere,vreo 5 bluzite cu maneca lunga pe gat pentru pe sub pulover sau si asa cand e mai cald.Pantaloni i-am luat vreo 4 perechi,captusiti,blugi,velur si o salopeta,caciuli fara numar,fara numar...La astea se vor adauga cele care ii mai vin de anul trecut,plus ceva extra-uri,ce ne-o mai face cu ochiul pe parcurs...Cam atatica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Toamna- 1 pereche de adidasi, vreo 2 de tenisi si ziceam ca le iau si cizme de cauciuc pt zilele ploioase dar n-am reusit.

Iarna- o pereche de cizme (sau ghete) pt oras, gradinita, etc si inca unele impermeabile eventual (plus costum ) pt rascolit zapada .


Incercam sa ne descurcam asa si vedem pe parcurs daca e nevoie sa mai completam cu ceva la capitolul incaltaminte.

Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Bine ca ai adus asta in discutie - anul trecut nu reuseam deloc sa-i gasesc de incaltat pentru iarna, era aproape decembrie... noroc ca a fost toamna lunga, asa ca trebuie sa incep cautarile prn magazine;
deocamdata o incalt cu niste pantofiori nchisi in fata, mai avem o pereche de ghetute dar care sunt subtirele, mai mult pentru toamna, si mai vreau sa-i iau o pereche de ghete dar nu imblanite- am avut ceva foarte bun anul trecut de la ecco, iar pentru zapada sunt cizmultele imblanite cu cauciuc in partea de jos.. nu mai stiu cum se numesc, de pe la decathlon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, noi avem pt acum adidasi, o pereche, vom achizitiona o pereche ghetute imblanite si o pereche cizmulite pt zapada, ne trebuie o geaca de toamna,bluzite stil maleta de stat prin casa, 5 pulovere trebuie sa cumparam, blugi si alte perechi de pantaloni captusiti, strampi avem,body-uri avem o gramada...ne mai trebuie caciuli groase, geci groase avem..si 2 fulare..Cam atat imi vine in minte momentan..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Daaa, bine ca ai adus in discutie...

Pentru iris, cand o plimb pe afara, daca sta in carutz sau in tricicleta...am o pereche de ghetutze de piele intoarsa, cu un puf pe interior, ca o blanitza...ii cam ingheata picioarele in pantofi, daca sta o ora-doua imobila.... Mai am o pereche de uggs, dar tip ghetutza, nu-s cizme...sunt calduroase, insa nu stiu cum rezista astea la zapada/apa...ca-s tot din piele intoarsa...
Deci, pana acum am 2 perechi de ghetutze, unele mai subtzirele si unele cu blana multa.
Musai tb sa-i iau ceva care sa reziste la umezeala, mai.."tractoare", asa...cred. Poate si o pereche de cizmulitze, pentru rochitze...inca nu stiu daca e cazul, dar mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

eu inca nu am luat nimic...am o pereche de cizme asa mia de toamna, o pereche de ghete imblanite...probabil trebuie sa cumpar ceva de umezeala...iar la gradi stam in sandalute

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Momentan au: o pereche de adidasi, o pereche de ghete si o pereche de cizme impermeabile (gumate+ imblanite de la Decatlon). Acum sa vad daca le mai sunt bune. Ups, practic ghetele si cizmele sunt de anul trecut.......Oricum, daca nu le mai sunt bune, pana la primavara ne orientam pe aceeasi idee: ghete pt orice situatie (zdravene)+ cizme de zapada (daca acum m-ash trezi ca nu mai au adidasi, cred ca nici nu le-as mai lua pana la primavara).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Eu il incalt cu ce am... adica cu ce-ma primit de la mama, nasha, vreo 2 perechi de papucei si o pereche sport, dar astept si recomandarile ortopedului, ca asta vara cand l-am incaltat cu o pereche de papucei mai moi calca in interior ca deforma incaltamintea... si n-am putut deduce, era gata deformata (erau vechi) sau i-a deformat el in 2 zile...
si inca nu stiu daca avem sau nu nevoie de incaltaminte ortopedica so inca nu cumpar nimic.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Ma bag si eu in subiectul asta, cu o alta intrebare: de unde cumparati incaltaminte buna de iarna? A, si daca e posibil sa nu coste o avere... (ca sa ma localizez - mie mi se pare scump sa dau 200 ron pe o pereche de pantofi pe care ii poarta 3 luni...). Eu stau in sectorul 3. Cateodata mai gasesc cate ceva bunicel prin Titan, dar la ultima vizita, cand a trebuit sa luam pantofi negri (noi am inceput clasa I), am gasit numai tampenii.Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput