tratament bronsita

tratament bronsita | Autor: clarmai

Link direct la acest mesaj

Buna ziua mamici.Am si eu o intrebare,am fost cu fetita la dr. deoarece tusea,o tuse umeda,rupea,ii curgeau ochisorii,stranuta,si ii curgea nasul.

Mi-a zis ca e raceala minora,are bronsita dar nu stadiu avansat.Ne-a prescris humex 2,5 ml de 3 ori pe zi si atat si sa revenim la control.Urmatorul control mi-a zis sa-i dau in continuare humex si sa mai revin vineri.Nu a facut febra,mananca nu e apatica,decat ca tuseste ,ii curge nasul rau ,si mai lacrimeaza ochosorii.

Azi am fost la el si mi-a zis sa nu ii mai dau decat azi humex si apoi nimic.Si prin octobrie,noiembrie sa incep o cura cu bronhovaxom.

Nelamurirea mea de ce atat de saracacios tratament,nu tu nurofen,nu tu altceva de raceala ,decat atat????? expectorant si gata!!!!


Eu am incredere in el ca medic dar mi-e frica,doar atat??!!!

Eu i-am mai facut suplimentar si frectii cu carmol baby,ii dau propolis cu vitamina c si echinaceea si ceaiuri cu miere si lamaie.

Ati mai patit asa ceva???? Oare sa se faca bine doar din atat???? humex si gata!!!!Poate ma lamureste si pe mine cineva.Sa merg si la alt medic????

Ea e bine acum decat ca mai tuseste ,dimineata si seara mai ales, si in cursul zilei mai trage cate o tuse.Atat in rest nu febra,nu stare proasta,nu nimic.Are 3 ani si raceala e luata de la gradi.La ea in grupa toti sunt raciti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Pai daca fetita e bine ce sens are sa mai dea si altceva.Si baietelul meu a stat acasa zilele astea din cauza unei traheo-laringita.Nu am primit antibiotic.Dr mi-a dat Prospan ( sirop expectorant pe baza de iederea uscata) si ketof si sa-l ung pe piept cu vapo-rub.La noi a a vut efect ( a ragusit in decurs de o ora) homeovox, pastile homeopate.
Mai poti sa pui seara, in camera in care doarme, o ceapa curatata si taiata in 4.Miroase urat dar e eficienta in raceli, absoarbe virosii.

Eu zic sa-i cureti bine nasul( daca e nevoie) si ceaiul de salvie cu miere e f bun.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Multumesc mult de tot,nu stiam de ceapa taiata in 4 multumesc mult.Incerc chiar diseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

in cazuri de tuse cu secretii, e important sa ii dai un sirop care sa o ajute sa expectoreze si sa-i cureti nasul de secretii. nu cred ca exista sirop care sa functioneze la fel la toti copiii, la al meu merge doar bronhexim de ex.
nu cred ca ai de ce sa iti faci griji, mai ales ca nu face febra.
rabdare si tutun :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Multumesc frumos.Pana acum a mers bine cu,curatarea nasului cu pompita,pt ca altfel nu avem sanse la ce "mare"de muci avea,dar acum nu mai suporta nici sunetul aspiratorului,dar batista bebelusului,asa ca azi nu am reusit decat o aspiratie,dar ii pun vibrocil si vad ca "marea" s-a transformat in "lac",am mai scapat.

In ce priveste siropul,da ,i-a mers bine cu humex,rupe...rupe...rupe.

Febra nu face deloc,asta nu stiu daca e foarte bine.Deoarece stiam ca febra e rezultat ca organismul lupta cu microbii.

Si tutun oricum bagam la greu!!!,nu reusesc deloc sa ma las(off topic).Rabdare am cu caru,aveam si inainte,eu sunt o persoana foarte rabdatoare,am mai redus din rabdare decand cu copilul,uneori sunt cu nervii la pamant,mai ales cand se da cu fundu de pamant,sa primeasca ce vrea
i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

La bronsite merg bine aerosolii..acum cand rupe pui 3 ml ser fiziologic si 1 ml ACC sau Fluimucil...asta daca sta..al meu nu sta la aerosoli...ii grabesc vindecarea..daca reusesti e ff bine.
Multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

La bronsite merg bine aerosolii..acum cand rupe pui 3 ml ser fiziologic si 1 ml ACC sau Fluimucil...asta daca sta..al meu nu sta la aerosoli...ii grabesc vindecarea..daca reusesti e ff bine.
Multa sanatate!!!



ei, uite de aia nu e bun diagnosticul pe forum .
Humex stiu ca inhiba secretiile si ACC/fluimucil (cred ca au substante active similare) maresc cantitatea de secretie (cred!) ca nu am prospect la Humex (care stiam ca e si ala de 2 feluri). Exista medicamente contradictorii, si efectul ...
Eu iti recomand sa faci cum zice medicul.

De ce vrei Nurofen? Are febra? se plange de dureri? daca nu e nevoie, nu e! minimum de medicamente este ideal. Medicul ala stie ce stie, a vazut copii la viata lui cu analize de ficat afectate, copii cu probleme gastrice de la supramedicamentatie, care nu mai pot manca decat lapte sau iaurt; copii la care medicamentele nu mai au efect in caz de nevoie majora.

Eu ti-as recomanda il plus sa ii faci si frectii, si sa incerci sa ii dai alimente bogate in vit. C si multa apa - lichidele ajuta mult la boala.

Sanatate maxima.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Foarte bun medic! Nu indoapa copiii cu medicamente mai rau decat inutile.
Din propria mea experienta-fetita mea a fost mai mereu racita in anii de gradinita, dar crescand, incet-incet si-a dezvoltat rezistenta la boli si nu am mai avut decat ocazional astfel de probleme-pot spune ca micile ingrijiri si un antitusiv adecvat pot rezolva foarte bine problema, fara antibiotice.
Iata ce fac eu cand tuseste:
-ii dau siropuri de plante-imi place cel mai mult cel de la Favisan,ceai de tei sau antibronsitic (dupa tipul de tuse), indulcit cu miere, cat de fierbinte poate suporta ea
-comprese calde uscate-un prosop subtire, calcat cu fierul incins, infasurat in jurul gatului, iar peste pun un prosop mai gros, ca sa se pastreze mai mult caldura; la culcare ii pun pe piept un prosop gros, bine incalzit si o imbrac si cu halatul de baie ca sa se incalzeasca cat mai bine; nu folosesc diferite solutii pentru frectii deoarece are pielea sensibila si se irita usor
-daca ii curge nasul folosesc un spray cu apa de mare-sunt doua sau trei marci la farmacie sau pun ser fiziologic intr-o seringa si ii fac instilatii de mai multe ori pe zi. Nu folosesc spray-urile nazale deoarece toate contin vasodilatatoare sau cortizon sau antibiotice , ale caror efecte secundare sunt mai importante decat cele curative.
-nurofen ii dau doar daca face febra sau are dureri de cap
Si ca principiu general-o duc cat de repede pot la medic, chiar daca mi se pare o raceala banala; mai bine sa-mi spuna medicul ca sunt o mama agitata si fricoasa decat sa mi se intample ca atunci cand avea 4 ani:in spatele unei banale raceli se ascundea o boala contagioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Eu nu am cerut tratament pt bronsita,oricum nu i-as da nici un fel de tratament dupa forum,decat naturist,cum e cel cu ceapa.

Eu am intrebat ce credeti despre faptul ca medicul mi-a recomandat doar humex si atat,voi ati patit-o ? Sa ma duc sa caut si opinia altui medic? MUltumesc mult pt raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Cleo multumesc dar cum am mai scris deja i-am facut suplimentar eu masaj cu carmol baby,ceaiuri cu lamaie si miere,ii dau propolis cu echinaceea si vit.c.Multumesc mult.Asta asa e, cu medicul care indoapa copiii cu medicamente,ai dreptate.O sa o las 1 zi doua sa vad cum evolueaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clarmai

Cleo multumesc dar cum am mai scris deja i-am facut suplimentar eu masaj cu carmol baby,ceaiuri cu lamaie si miere,ii dau propolis cu echinaceea si vit.c.Multumesc mult.Asta asa e, cu medicul care indoapa copiii cu medicamente,ai dreptate.O sa o las 1 zi doua sa vad cum evolueaza.


eu zic ca e f. bine asa. E bine ca e si acasa, sa nu vina in contact cu alti oameni bolnavi, ca exista risc de suprainfectare.
Sa ne zici cum mai sunteti.

Partea cu frectia am citit si nu a intrat in cap/nu am citit- greu cu neuronul asta...

Si iti mai recomand ceva: sa mergi la acelasi medic. In timp, va invata istoricul copilului,predispozitia lui, invata ce se potriveste copilului, etc. Siropul de ceapa eu il dau cand nu ii dau alt ceva... mai nou, desi noua nu ne place, pun ceapa in aproape orice mancare (o fierb intreaga,si apoi o scot). Iar eu il apreciez ca nu ti-a dat alte
medicamente asa, din partea casei (si asa is groaznic de scumpe)

Mergi la inceput