Cura cu oua de prepelita pentru copii

Cura cu oua de prepelita pentru copii | Autor: allexa06

Link direct la acest mesaj

Cred ca toata lumea stie cat de bune sunt ouale de prepelita.
Fata de oul de gaina, cel de prepelita contine de 5 ori mai mult fosfor, de 7,5 ori mai mult fier, de 6 ori mai multa vitamina B1 si de 15 ori mai multa vitamina B2. Contine intregul complex de vitamine A, B, D3, E, plus calciu, zinc, sulf si potasiu. Oul de prepelita revitalizeaza organismul uman indiferent de varsta, regleaza si imbunatateste functionarea inimii si activitatea aparatului circulator, regleaza aciditatea gastrica, amelioreaza respiratia si functia reproductiva, are efecte benefice in tratarea bolilor de rinichi si de ficat, actioneaza pozitiv asupra creierului, asupra sistemului limfatic si al celui imunologic.Formeaza neuronii din sistemul nervos central la copii si intarzie procesele degenerative de imbatranire , plus alte si alte boli la care sunt indicate aceste oua.
Intrebarea mea este,daca ati folosit si care au fost rezultatele ?
Ma gandesc sa incep o cura de 60 de zile la baietii mei, cate 2,3 oua zilnic,20 respectiv 30 de zile , asta in functie de varsta.
Trebuie sa le dau neaparat crede, e ok daca le firb, prepar...oare mai sunt la fel de eficiente?
Spuneti-mi cum ati procedat voi.

http://community.webshots.com/user/allexa06

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

ma gandesc ca 2-3 oua pe zi indiferent cat de miraculoase sunt, atatea zile nu o sa faca prea bine ficatului...

eu nu as putea manca atatea oua si sunt om matur...apai un ficat de copil...
zic si eu...ai intrebat pediatrul, el ce zice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Cura pentru copii peste 3 ani se face cu 2 galbenusuri crude zilnic, timp de 30 de zile, dupa care faci pauza 1-3 luni. Eu am inceput-o de alaltaieri, de cand mi-au sosit pasaricile. Da, io mi-am luat prepelite acasa, odata pt ca ouale trebuie sa fie cat mai proaspete cand le dai si apoi chiar imi plac, la primavara le ducem la tara si o sa aiba a good life.

Eu ii pun doua galbenusuri in laptele de seara, nu modifica cu nimic gustul lui si il bea copilul fara probleme.

Ideal ar fi, daca vrei sa dai ambilor copii, sa mergi odata pe saptamana la un crescator (sunt o multime in jurul bucurestiului) si sa iei de acolo 30-40 de oua cate iti trebuie pt cura. Cele de la supermarket sunt de obicei mai vechi de atat, pt ca ele se colecteaza, se ambaleaza, se mai tin in depozit pana se aduna toata cantitatea si apoi se trimit la magazine, mai stau si la raft...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

ma gandesc ca 2-3 oua pe zi indiferent cat de miraculoase sunt, atatea zile nu o sa faca prea bine ficatului...

eu nu as putea manca atatea oua si sunt om matur...apai un ficat de copil...
zic si eu...ai intrebat pediatrul, el ce zice?


Ela, un ou de prepelita are in medie 12 grame, echivalenta cu cele de gaina este 5 la 1. Doua galbenusuri pe zi au max 10 gr si sunt mult mai pretioase ca aport de vitamine fata de cele de gaina. Si sunt fara colesterol.

Fi-mea nu mananca oua de gaina nici s-o pici cu ceara, sub nici o forma, a fost un chin pt mine sa-i strecor de la diversificare incoace cele 1-2 oua pe saptamana recomandate. Ei, pe astea de pitpalac (cum le alint eu) le mananca pana si fierte, sunt foarte fine. Si dragalase



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

boticelina, eu sincer sunt neincrezatoare ca un dr ar recomanda aceasta cura.
deci mai intreb o data...a intrebat cineva un medic generalist sau pediatru despre aceasta cura? care a fost opinia lui?

Ps. eu stiam ca ficatul ca si creierul, rinichii si toate cele sunt in copilarie in plina dezvoltare. el saracul -ficatul- spre deosebire de alte organe se regenereaza -parca-, dar...daca eu il fac cat pompa de acum....la 18-20 de ani cand so duce in club cu baietii sau la o bere dupa meci...ca oamenii suntem toti si vrand nevrand si puiul de om ajunge la maturitate, cat sa suporte bietul ficat...

intreb si eu ca gica contra ca pare interesant subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

boti de unde ai luat pitpalaci, d'astia ???
Si cum ii tii ? Stai la casa ???

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

ela_04 - eu am intrebat, dar medicii se contrazic.Ca la orice, asa am patit si cu homeopatia, medicul meu de familie, de exemplu nu este de acord cu asta, dar eu imi tratez f bine copii asa...Referitor la cura asta...am patit la fel,eu am luat decizia sa le dau,am inceput de azi dimineata, au luat amandoi, aveam emotii,ma gandeam ca nu o sa le placa, si o sa refuze, dar...succes total
Uite ce am gasit eu despre asta
http://www.adevarul.ro/life/sanatate/Ouale-contraindicatii-prepelita-nu-au_0_89391077.html





http://community.webshots.com/user/allexa06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Ela, eu inainte sa-mi iau pasaricile am citit cate ceva (mult) despre ele, si nu au contraindicatii. Medicii, cum zice si Alexa, au fiecare parerea lui si partea nasoala e ca si-au format-o fara sa citeasca, iti zic ce cred si ei despre asta. Prepelitele nu au boli, mananca o mancare gata preparata, cu continut de proteine atent masurat, sunt crescute in conditii f bune de igiena (ale mele cel putin), nu reprezinta niciun pericol pt sanatate. Pt ca nu au boli nu fac nici injectii, vaccinuri si alte alea pe care gainile le fac by default, chiar daca dupa aia le cresti in propria curte.

Geniest puicutele le-am luat de la bucuresti, de la un crescator din Otopeni, tot de la el am luat si cusca si mancarea pt vreo 3 luni. O cusca pt 15 gagicute costa intre 60 si 100 de lei, iar un pitpalac de 4-6 saptamani, care-ti incepe aproape imediat sa oua e 10 lei/bucata. Mancarea costa cca 2 lei/kg si fiecare pasarica manaca max 25 gr/zi.

Eu le tin in balconul inchis, cu ziare puse pe suportul pt dejectii, schimb ziarul la 2 zile iar zilnic le pun mancare/apa si le spal jgheabul de apa. Deci foarte low maintenance, toate treburile astea imi iau 5 minute dimineata si alte 5 seara. La ora 5 copilul aduna mandru ouale, of, dac-ati vedea-o cum se bucura, cred ca mai mult d-asta le-am luat



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Cate ceva despre ouale de prepelita www.supereva.ro/info.asp?id=3425" target="_blank">mai puteti citi si AICI



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

ok. o sa+i dau baiatului de acum oua de prepelita.
da' nici gand de cura!
Oricum multumesc, pt ca am mai aflat ceva nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Ela, eu inainte sa-mi iau pasaricile am citit cate ceva (mult) despre ele, si nu au contraindicatii. Medicii, cum zice si Alexa, au fiecare parerea lui si partea nasoala e ca si-au format-o fara sa citeasca, iti zic ce cred si ei despre asta. Prepelitele nu au boli, mananca o mancare gata preparata, cu continut de proteine atent masurat, sunt crescute in conditii f bune de igiena (ale mele cel putin), nu reprezinta niciun pericol pt sanatate. Pt ca nu au boli nu fac nici injectii, vaccinuri si alte alea pe care gainile le fac by default, chiar daca dupa aia le cresti in propria curte.

Geniest puicutele le-am luat de la bucuresti, de la un crescator din Otopeni, tot de la el am luat si cusca si mancarea pt vreo 3 luni. O cusca pt 15 gagicute costa intre 60 si 100 de lei, iar un pitpalac de 4-6 saptamani, care-ti incepe aproape imediat sa oua e 10 lei/bucata. Mancarea costa cca 2 lei/kg si fiecare pasarica manaca max 25 gr/zi.

Eu le tin in balconul inchis, cu ziare puse pe suportul pt dejectii, schimb ziarul la 2 zile iar zilnic le pun mancare/apa si le spal jgheabul de apa. Deci foarte low maintenance, toate treburile astea imi iau 5 minute dimineata si alte 5 seara. La ora 5 copilul aduna mandru ouale, of, dac-ati vedea-o cum se bucura, cred ca mai mult d-asta le-am luat



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Ce dragut....mi-o si imaginez cu manutele mici luand ouale acelea dragute....Poti sa-mi dai si mie pe PM coordonatele omului respectiv ??? Te rog frumos ??? Cum au ajuns in posesia ta de la Bucuresti la Constanta ???



http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput