Lapte UHT ingrozitor de amar ?

Lapte UHT ingrozitor de amar ? | Autor: Lali

Link direct la acest mesaj

Am deschis azi dimineata o cutie de ladorna eco, UHT si am pus putin lapte cald peste cerealele baiatului.
"Mami, laptele asta nu e bun"
Gust si eu si intr-adevar era ingrozitor de amar. Nu avea deloc gustul acela acru de lapte stricat, mirosea bine, dar era amar ca fierea.

Cutie tinuta in frigider(desi stiu ca nu e necesar eu asa fac), deschisa azi dimineata, laptele cumparat saptamana trecuta, in garantie pana in decembrie.

Ati patit asa ceva ? S-o fi stricand laptele UHT altfel decat cel normal ?
Intreb pentru ca nu prea am timp azi de OPC, si nici nu mai am bonul de Cora sau Carrefour ca nu mai stiu exact de unde l-am luat. Deasemenea sigur am mai baut din lotul acela, ca nu cumpar niciodata o singura cutie ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Pe cutia de lapte ar trebui sa gasesti telefonul consumatorului la care sa faci o reclamatie sau sa le ceri sa te lamureasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Numai producatorii or sti ce chimicale si mizerii baga intr-un lapte care are termenul ala de valabilitate urias.
Mie si nestricat mise pare ca are un gust infect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

off-topic, incearca sa cumperi lapte care are termenul de garantie mai mic. Eu asa am patit cu, cutii care expirau peste luni bune. Acum iau lapte care expira in macim 15 zile si nu mi s-a mai intamplat.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Am facut asta, am sunat, am dat numarul lotului si mi-au spus ca verifica. S-au oferit sa schimbe cutia de lapte, dar le-am spus ca nu asta ma intereseaza ci cauza pentru care e atat de amar.

Mi-au mai spus ca s-ar putea sa fi fost cutia de vina, vreun por prin care sa vina in contact cu aerul... sper sa ma sune sa imi comunice concluziile lor.

Eu sunt in continuare curioasa daca a mai patit cineva, ca daca e doar o cutie de lapte stricat nu e mare ... branza. Doar ca eu una nu am mai intalnit lapte stricat cu acel gust.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

off-topic, incearca sa cumperi lapte care are termenul de garantie mai mic. Eu asa am patit cu, cutii care expirau peste luni bune. Acum iau lapte care expira in macim 15 zile si nu mi s-a mai intamplat.

uneori gandesc prea mult....


Eu sunt de acord cu tine, insa nu am gasit lapte ecologic cu termen mic de valabilitate.
Intre un lapte normal cu termen de garantie mic care provine de la vaci indopate cu hormoni si antibiotice (cam asta se intampla in marile ferme care sunt furnizorii fabricilor) si care mai are si un procent de lapte praf in el si laptele ecologic UHT (care teoretic nu are chimicale adaugate ci tehnologia presupune un tratament termic si apoi sigilarea in TetraPak) am ales ultima varianta.

Dar nu asta vreau sa discutam aici, e o chestiune de alegere personala si nu contest ambele tipuri de argumente. Deasemenea nu am cerut sfaturi referitoare la tipul de lapte. Pur si simplu vreau sa aflu ce s-a intamplat.

Edit: Ai patit asa, adica lapte cu gust amar, dar miros si aspect normale ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

off-topic, incearca sa cumperi lapte care are termenul de garantie mai mic. Eu asa am patit cu, cutii care expirau peste luni bune. Acum iau lapte care expira in macim 15 zile si nu mi s-a mai intamplat.

uneori gandesc prea mult....


intrebare : pe ambalaj este trecuta si data producerii ?
pentru ca daca nu este, iti furi singura caciula cum s-ar zice , deoarece nu stii de cate luni e ambalat acel lapte, stii doar ca expira in X zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu stiu ca laptele poate fi amar de la anumite ierburi pe care le-a mancat vaca, nu se strica, doar ii schimba gustul

mamica de sase copilasi :Sofian (19 sept. 2011),Nicolae (15 oct. 2009), Stefan (18 ian. 2007), Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Eu am avut aceeasi problema cu untul eco de la ladorna.

Si laptele mi s-a parut ca are un gust un pic ciudat ultima data cand am cumparat, asa ca am renuntat la ele.

Sa ne spui si noua ce-ti raspund cei de la ladorna, sunt curioasa.

merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
nu am gasit lapte ecologic cu termen mic de valabilitate.

si-atunci cum sa mai crezi in etichetele eco, bio samd?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimara spune:

am patit si noi acelasi lucru cu laptele ladorna eco era amar si in termenul de garantie, l-am aruncat

Mergi la inceput