Clasa I * 2011 - 2012 [7]

Clasa I * 2011 - 2012 [7] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj


[1], [2], [3], [4], [5], [6]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

io declar ca am innebunit si am mai luat un ghiozdan sa avem de schimb daca pica vreunul prin baltoace (io eram mai sportiva asa si nu ajungeam acasa cu ghiozdanul curat in veci)

astept sa ajung acasa sa vad daca are fi`mea teme. am rugat o sa ma astepte sa le faca, sa se odihneasca si apoi sa mearga la dans si dup`aia vedem impreuna sa vedem ce a retinut

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Bianca doarme, e rupta. Aseara, din cauza ca a fost we si a dormit mai mult dimineata n-a putut adormi decat pe la 23, asa ca acum sforaie. Era obosita rau...a zis ca nici nu-si aduce aminte ce a facut la scoala. Oricum, cand se va trezi ne apucam de teme: 3 randuri la mate, 3 randuri la romana si de stiut cate 3 propozitii pt fiecare imagine din abecedar, pag aia despre "Capra cu 3 iezi".
Am intrebat-o ce a zis doamna de tema si mi-a raspuns ca a zis ca nu-s prea drepte liniutele ....imi imaginez ce iesea daca o lasam cu prima tema.
Am impresia ca a intrebat-o doamna ceva pe la romana si ori n-a stiut ori ceva a fost...poate e doar obosita cum zice ea. Astept sa se odihneasca sa vad ce-mi povesteste, daca o vrea/sti. A mai facut o plansa, de colorat o zana sau nu stiu ce e aia, si la propriu a colorat doar o suvita din par...cica a stat ca era plictisita.
uhhhhhhhhhhh..............



mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna,
kitie groaznic, ca s-a intamplat, trebuie totusi discutat cu invatatoarea si apoi cu directorul scolii, asa ceva nu e posibil, adica noi ca parinti nu mai suntem siguri ca macar in tp programului de la scoala stau in clasa. Nu e vina parintilor, bunicilor si mai ales a copiiilor ca nu se face ora.
La noi s-a discutat aceasta problema la sedinta, au spus ca nu vor pleca si nu vor sta nesuprevegheati. (eu stiam de faza asta cu nefacutul ultimei ore de anul trecut, a fost un subiect atunci pe forum mamica intreba daca sa ii cumpere fetii telefon sau nu, tocmai pt ca se intamplase o chestie de genul asta).

Altfel noi cum ne stiti cu teme multe, cu terminatul temei din clasa pt ca nu reuseste niciodata sa termine ce fac in clasa, e aiurita, asa mi-a spus d-na, nu e atenta ca e vesnic in miscare, nu e activa mai deloc.
M-am intristat vineri cand mi-a spus toate lucrurile astea, dar nu stiu ce vrea de la ea este totusi abia la inceput, acasa presiune nu pun asupra ei, dar eu o vad ca frichineste si foieste, dar ce sa-i fac, nici eu nu am stare.
Dar ce ma pune un pic pe ganduri este ca nu e atenta, nu ca n-ar avea stare, om mai vedea.

Apropo de tema gresita si ea a facut joi cand a venit de la scoala, tema pt luni si am vazut ca ultimele 3 randuri erau gresite, avea bastonas bastonas punct si ea a facut bastonas punct bastonas.
ee vreau sa va spun ca i-am atras atentia dar nu i-am rupt foaia(ma mir ca nu m-am enervat deloc).
i-am atras atentia si lui taica-su (tot asa ai grija pune-o sa se uite cu atentie) pt ca eu cand fac teme cu ii spun ai grija la semne ca de randul urmator faci altceva (tocmai ca s-o fac sa caste ochii si sa fie atenta)

Sora, la scoala mi-a spus sa imi fac un grafic si de cate ori s-a miscat pe scaun sa trag o linie rosie si la sf zile sau ma rog al saptamanii sa luam decizii ori pedeapsa ori un cadouas ceva(ceva de genul stam mai mult cu jumatate de ora in parc) nimic material, (deci fara jucarii) in functie cum arata graficul.
Mie sincer va spus ca mi se pare mult, nu am facut asa ceva, adica v-am zis stare nu am nici eu, ce sa cer de la ea ???

ce sa mai zic, altfel e ok, la cunoasterea mediului, frunze si noi la presat, la religie (inca se mai scapa si zice leligie-) vad ca ii place.
am primit si caietele de abilitati practie si educatie plastica, ff frumoase si interesante
azi are de facut secere, ii e cam greu, eu ma tot conversez cu ta-su

va pup si o zi frumoasa



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Tot Pigna am luat si eu cele 6 caiete pe care le tot dam la Sora, numai ca in fiecare zi trebuie sa schimb cate unul pt ca gasesc scris cu rosu "Aceste caiet nu este de calitate", dansa are dreptate ca sug ca naiba, se vede peste inca 3 pagini ce a scris .

Editez ca citesc in urma si trebuie sa raspund.

Aniela bine ai venit! Pupici Inei si an plin de rezultate bune! Noi nu avem voie cu pic, taie sau incercuieste unde a gresit.

Mina, sanatate puiutului, dar el are crize de astm? Cum a fost azi?
Naty, ce dragut cum gandesti Eu nu am probleme cu trezitul dimineata atata timp can=t ma culc devreme , aseara eu cu Ilinca ne-am retras la 9 la ea in camera si la 9,05 dormeam duse pana la 7 azi dimineata ca a venit sotul ca ce facem mai mergem la scoala azi???
Mi-a zis ca el cu Rares s-au culcat pe la 9,30 ca si ca cel mic a marait un pic "eu nu cuc" , dar in 20 de sec a adormit si el.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

mada

aniela bine ai venit! fetele
Si noi tot cu caiete Pigna, tot pic cu doua capete - sincer nu mam invrednicit sa ma uit la el si sa-i arat cum se foloseste dar se pare ca a descoperit singura.

Apropos de plecatul de la scoala mai devreme. Joia trecuta le-a dat si lor drumul cu 20 de minute mai devreme. DAR miercuri dimineata si din nou joi dimineata anuntase toti parintii (cand au dus copiii la scoala) ca trebuie sa vina joi la 11,25 in loc de 11,45.
Ca sa fie sigura ca nu uitam ne-a dat si mail.
Regula scolii este ca invatatoarea conduce toti copiii pana la usa scolii si fiecare adult trebuie sa ii spuna cand isi ia copilul. Pe cei care merg la semi ii duce invatatoarea pana acolo, iar pe cei de la AF ii da pe lista soferilor.
Nici un copil nu pleaca niciodata neinsotit, nu e lasat de capul lui in curte sau, mai rau, pe strada.

Oricum eu am instruit-o pe Ioana bine; stie ca sub nici un motiv nu pleaca de la scoala pana nu vine cineva sa o ia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Mada ... nu se poate ... Sora este invatatoare ?!! grafic cu "de cate ori se misca pe scaun" ???!! ... dar de ce ii ducem la scoala ?!! sa invete sa stea statuie ?! ... scuze, dar m-a cam socat cerinta asta ... eu stiu ca avem cu totul alte asteptari de la ei.

... si Crina se fataie si se invarte ca un titirez (si i-am pus scaun fix ) si canta si vorbeste singura pe toate limbile ... in timp ce scrie la teme ... ce sa-i fac ?! atata timp cat tema este buna si frumos facuta, poate sa o faca si dansand ... nu am ce sa-i mai cer ...

Tot caiete pigna avem si noi si nu trece cerneala pe dosul foii ... verifica, poate stilou scrie prea gros sau apasa ea fara sa vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

manuelacrina- ce stilou aveti voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Si eu am una bucata copil fatzaietor pe scaun.

Asta in sine nu ar fi o problema prea mare, dar fatzaiala continua il face sa fei de multe ori ocupat cu altceva decat trebuie. Si pe langa boacane (a scris banca cu creion cerat negru, a varsat cerneala dintr-o rezerva de stilou) nu termina de scris ce au de scris sau de colorat in clasa.

Asa ca incerc si eu sa gasesc metode de a mari putin capacitatea de concentrare si de a reduce fatzaiala.

Culmea ca e atent atunci cand se discuta ceva, e activ, are atitudine buna mi se spune. Dar cand e de scris liniute sau de colorat: pas ! Isi scoate creionele din penar, le ascute, schimba rezervele la stilou, isi aranjeaza radiera, le scapa pe rand pe jos si trebuie sa le ridice etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Noi avem doua BIC-uri ... mai e inscriptionat ceva pe ele, dar nu mai retin ; stiu ca pe unul am dat vreo 12 lei si pe unul vreo 25 lei, dar scriu bine amandoua ... si sunt "rodate" de la pregatitoare ... poate acum scriu putin mai gros decat la inceput, dar acceptabil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Cred ca toti se fataie. Au 7 ani! Eu am 36 si tot ma fatai si intrerup lucrul (de exemplu acum ).

Mergi la inceput