Menopauza si neplacerile ei

Menopauza si neplacerile ei | Autor: giulia71

Link direct la acest mesaj

Traii s-o zic si p'asta: cre ca am ajuns la menopauza!

Este instalata chirurgical de acu vreo doi ani, dar acu se mai adunara niste simptome care nu-s de neglijat:
sanii is mai tari si destul de fermi;
nu slabesc nici batuta si retin apa foarte mult;
nu prea mai dorm cum trebuie saua dorm foarte greu, peste ora 1;
vaginul mi-e foarte uscat, pentru "neste treburi" trebuie sa-l aduc pe gelu in pat cu noi
cam depresiva..da asa-s io

Mai adaugati si voi si cam ce e de facut?


uneori gandesc prea mult....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo30967 spune:

si eu ma crizasem si m-am dus la gineco si dna dr mi-a spus ca e o fericire ca acum femeile se simt cel maibine ca nu mai exista riscul aparitiei sarcinilor si ma invaluia la greu ....si eu i-am raspuns categoric: dna doctor nu e deloc asa !
iar ea mi-a raspuns ca asa scrie in carti doamna

insa la mine ...am rezolvat problema cu homeopata si cu un kamaiani de la ayurveda si am revenit la normal, dar ...tre sa recunosc ca nu ma tin de tratament si ca ...incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca odata si odata se va instala definitiv!
pe mine ma enerva faptul ca menopauza inseamna varsta a III-a, ca incepi sa mai uiti ca nu stiu ce hormon nu mai secreti si eu mai renunt la una alta dar la mintea mea ....
stii ce se spune : "cica dumnezeu cand vrea sa si bata joc de un om ii ia mintile !"
acum depinde de cauza aparitiei menopauzei, am inteles ca la tine s-a sinstalat chirurgical...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Si eu, fara Orgametril, as fi la menopauza. La inceputul anului, am avut o pauza de 2 luni, si mergand la dr. mi-a recomandat sa merg pe Orgametril, in continuare, pentru ca este putin cam devreme. Eu mai am doar un un ovar, dar a tinut sa-mi spuna ca sunt femeie cu 2 ovare care intra la menopauza la varsta mea.

Eu beau ceai de cretisoara cu galbenele si coada soricelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

Si eu sunt exact ca Gulia ,tot chirurgicala cu pastrarea ovarelor da ma regasesc in descrierea ei. Ori ce sfat e binevenit . Si despre gelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la mine deocamdata doar ciclu neregulat... si oaresce stari depresive. D-na dr zice ca mai dureaza pana se instaleaza menopauza. Acum iau Femicur, pe termen lung (am si un nodul la san).

Fiti si voi optimiste... cum zicea mamaie de la tara "m-a iertat Dumnezeu maica"

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Ne-a iertat sau incepe sa ne iarte.
Ma interesa daca cineva ia ceva suplimente naturiste.
Ginecologul mi-a recomandat ultima oara germoderivate din coacaz negru. Vreau sa va spun ca am avut menstruatie: o picatura
Voi merge foarte curand la medic si va spun ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Dar tratament de substitutie hormonala ati luat sau luati? Am inteles din experientele unor amice ca e foarte eficient. In primul rand, ca menopauza se instaleaza lent, in al doilea rand, ca simptomele sunt mai putin deranjante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Fetelor tot citesc de aceste simptome care le descrieti, dar va intreb cam pe la varsta au inceput sa apara intarzierile, pentru instalarea normala a menopauzei. Ma cam tem de perioada cu pricina sper sa fie cat mai indepartata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jennifer spune:

Asta cu varsta e foooarte subiectiva. Eu am sarit de 56 si ultima (sper din tot sufletul sa fie ultima) a fost in noiembrie trecut. Daca nu se intampla nimic inca doua luni abia atunci voi putea considera instalata menopauza. Am avut asa abundenta in fiecare luna (inclusiv doua chiuretaje hemostatice altfel nu au avut cum sa opreasca hemoragia) incat, personal, consider menopauza o mare binecuvantare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona72 spune:

Am 43 de ani si la mine pre-menopauza a inceput cam pe la 41 (intr-o perioada de stres major si schimbari mari si multe): menstruatia din ce in ce mai rar si mai redusa, bufeuri, nervozitate si depresie la ordinea zilei, dureri de sani, edeme, ten si par uscat (din cauza pierderii colagenului), vagin uscat. Am si perioade de 2-3-4 luni de ciclu regulat cand totul e ok si ma simt mult mai bine. Doctorul mi-a spus ca perioada "pre" poate fi si 5 ani. Am luat progesteron si nu s-a schimbat nimic.

Medicul a mentionat tratamentul de substitutie hormonala (eu nu am luat niciodata anticonceptionale). Inca nu am decis ce voi face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Exista subtitutie hormonala pt. problemele cauzate de instalarea precoce si brusca a menopauzei.
Exista produse:
http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente/riselle-implant_8318

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput