update gradinite sector 5

update gradinite sector 5 | Autor: gabitza35

Link direct la acest mesaj

salutari

Pentru ca in curand gemenii mei vor face 2 ani si eu va trebui sa ma reintorc la serviciu, una din optiuni este inscrierea la gradinita. Cum este mult, mult prea tarziu sa mai incerc la una de stat,am facut un tur al gradinitelor particulare din sectorul 5, zona 13 sept-sebastian-cotroceni. Voi scrie mai jos tarifele si impresiile mele urmare a vizitelor in locatiile respective, cu rugamintea, daca aveti ceva informatii suplimentare, sa le adaugati la subiect...poate iau totusi o decizie . Ordinea este cea a vizitarii....
- Happy Planet Kids Este gradnita care mi-a placut cel mai mult.
Sali spatioase,utilate, luminoase. Curte suficient de mare, utilata divers, gazon artificial,nu comunica direct cu exteriorul. Spatiu joaca interior pt zilele ploioase. Masa gatita in gradinita. Predare bilingva(cred ca toate au asta... la aproape 2 ani nu prea conteaza).Dormitoarele sunt in sala separata fata de cea de activitati (la etaj). Multe toalete, olite, reductoare. Exista cabinet medical.Vizita a fost neprogramata,doamna director nu a avut absolut nicio retinere in a-mi prezenta locatia. Copiii erau super fericiti. Asigura transport cu microbuz.Grupa de pitici avea 5 copii inscrisi,nu accepta mai mult de 10.
Tarife : program scurt (13.30 masa inclusa) 300 euro; program lung (18) 350 euro

- Conil 13 Septembrie
Camerele relativ mici,camera de activitati devine dormitor. Curte foarte mica, gazon artificial-mocheta, destul de saracacioasa, comunica direct cu exteriorul (usa catre strada sta inchisa cat sunt copiii in curte). Mancarea este gatita in sediul din Cotroceni si adusa acolo. Sala de mese devine si sala de activitati ()
Tarife :program scurt (13.30)- 750; lung (18)-950 lei. Asigura transport si primire de la 07.30

- Happy Univers
Sediul "vechi" din Tomescu,camerele medii,camera de activitati devine dormitor. Mancarea este gatita acolo in bucataria proprie. Curte medie gazon artifiial + pietricele, destul de utilata. Grupa de pitici era deja formata (9 sau 10),eventualele cereri sunt dirijate catre sediul nou,la o strada distanta.
Tarife : program scurt (13.30)-990 lei, lung (18)- 1120 lei
Sediul nou, curtea mult mai mare (gazon artificial,covor cauciucat), camere mult mai mari,dormitorul alaturat camerei de joaca dar comunica direct, neseparate de usa . Mancarea este deocamdata adusa din sediul vechi. ( este pe lista scurta)
Tarife : scurt -1150 lei, lung 1320 lei
Tarifele sunt valabile doar pt primul an, cresc cu 10 % din al doilea an.
Asigura transport

- Top kids- sediu nou, camere maricele spre mari , devin dormitor, curte medie, utilata super ok- gazon artificial (comunica drect cu exteriorul,poarta inchisa cat sunt copiii in curte), mancarea gatita in bucataria proprie.Nu au grupa de pitici,au cereri cat sa formeze una, deci e posibil sa existe in curand.(nu stiu daca masa este fara porc, margarina, etc cum trebuie la cei mici). Asigura primirea de la 7.30.Au cabinet medical.(este si ea pe lista mea)
Tarife : lung(18)- 1250 lei,mediu (13.30) -1050 lei; scurt (12.30) -850 lei.


Nu am vazut Micul Lord, Montessori Margeanului. La Alexandra kid's nu mai erau locuri pt pitici asa mici

mai are altcineva alte informatii?



vara asta :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

roxybaby in zona am auzit ca e ok dar nu am ajuns sa o vad. in rest am vazut conil de care am fost foarte dezamagita pt ca citisem lucruri ok. mi s-a parut insalubra, copiii lasati in soare in curte, scari abrupte fara scara de protectie, educatoare foarte convinsa ca e gradinita perfecta.
happy planet kids mi-a placut dar cam scumpa pentru posibilitatile mele.
ioana primeste copii doar de la 2 ani, nu am mai fost sa o vad pt ca directoarea cand a auzit ca al meu are 1 an si 7 luni a zis puteti veni sa o vedeti dar cuuuum la varsta asta program lung??? va dati seama ce inseamna sa stea fara mamica lui atata timp??? asa ca am picat in depresie mai rau si am renuntat sa o vizitez.
si eu sunt curioasa sa mai aflu alte pareri despre gradi din zona...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama42 spune:

Gabitza35, ne bucuram nespus si iti multumim pentru alegerea facuta! Ne onoreaza sa avem printre noi niste bebei atat de dulci cum sunt tai! In curand va intra in actiune grupa ”Piticot” la TOP KIDS. Asa ca, mamici de puiuti de pana in 3 ani (din zona Sebastian sau adiacente), va asteptam sa ne cunoasteti si sa va cunoastem mai bine!
Succes gemenilor!
Succes tuturor!

Echipa TOP KIDS http://gradinitatopkids.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana02 spune:

Am vizitat de curind Micul Lord( vizita anuntata), toate au fost bune si frumoase pana cand am vazut cum micutii se uitau hipnotizati la ....televizor (desene animate) ca si cum asta facea parte din activitatea de baza.
Doamnelor de la Micul Lord, televizorul nu are ce cauta acolo!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap1968 spune:

Buna ziua,
Sunt mamica unui baietel de 2 ani si jumatate. Doresc sa il inscriu la gradi. Am vizitat mai multe gradinite din zona Cotroceni. Fiecare dintre ele are avantaje si dezavantaje.
M-am oprit insa la Conil, deoarece m-a impresionat doamna educatoare. Am gasit acolo un mediu cald, primitor - baiatul meu s-a lipit foarte repede de Miss si chiar a stat in clasa cu copiii cat eu am discutat cu d-na manager.
Incepem gradinita de luni. Sper sa fie o alegere buna.


Mergi la inceput