Corn si lapte la ora 10:30

Corn si lapte la ora 10:30 | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Am copilul la gradi cu program scurt (8:30 - 11:30), fara masa.

Insa la inceputul anului am fost infromata ca "suntem beneficiarii programului guvernamental Cornul si laptele pe care il va primi la ora 10:30".

Copilul meu mananca la 8 cand plecam. Nu vreau sa renunt la micul deju consistent de acasa. Nu am incredere deloc in calitatea laptelui si cu atat mai mult a cornului servit la gradi.
In plus, la ora 10:30, toate celelalte grupe din gradinita si care sunt la program cu masa primesc fructe.(asa cum e si normal de altfel).

Am ridicat la sedinta problema faptului ca sunt nemultumita ca din cauza "programului guvernamental" copilul sa primeasca lapte si corn la o ora cand ar trebui sa primeasca fructe (si care ii mai si strica foamea de la pranz).
Parintii au propus sa aduca copii de acasa fructe.
Ni s-a raspuns ca se va discuta cu directiunea si asistenta medicala, dar ni s-a lasat impresia ca nu prea vom avea sorti de izbanda.

Voi v-ati confrunctat cu acest "beneficiu" si cum l-ati primit?

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La noi in gradinita laptele si cornul sunt date copiilor, la plecare, dupa masa de pranz. Nedesfacute, adica nu le mananca in gradinita.
Rugati educatoarea sa le tina in cutie pana la pranz si sa le distribuie la plecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Multumesc mult Lala,

Deci se poate! Asa cum ma asteptam.
Educatoarea, dupa ce la inceput a zis ca ea nu a mai auzit de asa ceva (ceea ce pe mine m-a mirat stiind ca progrramul are ceva vechime, cel putin in scoli), ulterior a mai cedat cand parintii au prins curaj. Din pacate experienta nu este punctul forte al dansei.

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Asa spa procedat si la noi la gradi: Copii isi luau laptele si cornul acasa.
La scoala, il primesc in pauza mare si il mananca sau nu...habar n-am. Luni a venit cu 5 cutii de lapte! Am crezut ca e pt toata saptamana dar se pare ca a mai primit si astazi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si al meu vine cu cate 2 cutii de lapte, 2 cornuri....nu toti copiii consuma lapte si corn si nu se mai obosesc sa le ia, asta-i explicatia.

Oricum metoda de a da la ora 10 lapte si corn in scoala sau gradinita este tipic romaneasca. Adica fara gandire in prealabil.
Cum naiba sa dai copiilor lapte rece si ala facut din lapte praf reconstituit (cel putin la noi la scoala asa este)la ora 10???!!!
Nu spuneau ca se dau mere ???
Sau nu s-o fi incheiat contractul cu laptele....oricum o idiotenie...



http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

si la noi cornul si laptele/iaurtul/crema de branza sunt puse in rucsacul copilului. nu consuma nimeni acolo gustarea oferita de Guvern.asa are in drum spre casa framituri ptr pasarelele din parc, caci altceva nu se poate face cu acel corn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

cornul si laptele se primeau inainte de plecare sau daca cineva a uitat mancarica la pachet, primea mai repede. sau cine cerea, primea.
niciodata nu am nimerit lapte alterat sau corn neproaspat, in 4 ani de zile

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Sper sa ajungem la un consens cu parintii.
Mie laptele acela chiar nu ma incanta sa il dau.
Poate vom duce noi cate un fruct in fiecare zi.

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vorbesti cu educatoarea sa nu i-l dea, ii pui in ghiozdan un fruct si gata. Ce atata framantare?
La noi e inclus in meniul zilei, mai exact la micul dejun, se mai adauga putin unt si o felie de ceva sunca sau cascaval si asta e masa. S-a dat inainte acasa dar majoritatea incepeau cutiile de lapte si le lasau prin/pe dulapuri asa ca s-au gandit sa le includa in meniu. La fel si cu fructele care inainte erau pe post de desert la pranz, acum le dau ca gustare la 10:30, iar la gustarea de dupa amiaza au ceva dulce o placinta, biscuiti, orez cu lapte etc.

Daca problema e ca nu vrei sa le manance poti sa vorbesti cu educatoarea ca refuzi acel lapte si sa nu i-l dea si gata. Nu inteleg de ce trebuie sa vorbiti cu directoarea? Ii cereti voie sau ce??? Din moment ce sunt la program scurt si nu platesc masa acolo primesc acest lapte si corn ca e gratis, dar daca nu il vreti va poate cineva obliga? Puneti fructe de-acasa si gata.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoretic, laptele si cornul trebuie sa il primeasca toate unitatile de stat de tip gradinita si scoala primara. Copiii mei il primesc la scoala si gradinita.
La scoala cred ca il primesc in pauza mare. Laptele il bea pe loc iar cornul ajunge printre caiete jumatate mancat .
La gradinita (cu program prelungit) primesc laptele si cornul alaturi de gustarea de dupamiaza.
Deoarece unii copii nu iau aceste produse, altii pot veni acasa cu mai multe. Copiii mei beau cu placere laptele (este UHT) si este in cutiute cu pai, special facute (nu am incalzit niciodata asa ceva, iar vara ei beau laptele direct din frigider). Cornul se poate folosi la "hot dog", sau taiat felii cu cascaval la cuptor, facut crutoane...Noi nu suntem mari mancatori de paine dar i-am invatat ca "nu ne batem joc de mancare" si cand nu le trebuie - sa aduca acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

si noi primim lapticul si cornul/placinta in ghiozdanel, pentru acasa.
la ora 10 avem fructe.

Mergi la inceput