Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

Clasa I * 2011-2012 [6]

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20

membru veteran szivarvany

23966 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite szivarvany un Mesaj Privat

Clasa I * 2011-2012 [6]

[1], [2], [3], [4], [5]

Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 20112012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri luni, 12 septembrie 2011 vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 2230 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna sambata, 24 decembrie 2011 duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri luni, 16 ianuarie 2012 vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara sambata, 7 aprilie 2012 duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri luni, 23 aprilie 2012 vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara sambata, 23 iunie 2012 duminica, 9 septembrie 2012

In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
joi, 1 decembrie 2011 Ziua Nationala a Romaniei;
marti, 1 mai 2012 Ziua Muncii;
luni, 4 iunie 2012 a doua zi de Rusalii.

(0 aproba) (0 dezaproba) |

Lali

3859 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lali un Mesaj Privat
Ioanaiub, multa sanatate pentru David !
Mergi la inceput

ioanaiub

1756 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ioanaiub  Trimite mesaj yahoo luiioanaiub Adauga semn de carte la raspuns Trimite ioanaiub un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Lali

Ioanaiub, multa sanatate pentru David !

multumesc, abia astept sa-l vad acasa

Mamica de D&M
_______________________________________________________________________________________
"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Mergi la inceput

membru veteran Roxana_G

13468 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Roxana_G un Mesaj Privat
Ioanaiub, multa sanatate baiatului!

Mada, ce de teme! Dar ce ati facut atata in cele 2 ore?

Eveline, cunosc perfect sentimentul legat de faptul ca nu stii ce face la scoala. Si eu ma minunez cand aflu cate ceva, evident de la invatatoare sau alti parinti, pentru ca de la ea nu pot scoate nimic. Ieri au facut "romana si mate, jocuri si baschet". Nu e chip sa detaliem ceva.

Cred ca avem aceeasi problema de concentrare. Nu asculta nici acasa ce ii zic, e cu privirea in alta parte, se plictiseste si vrea sa schimbe pagina. Cred ca va dura ceva adapatarea. Doar ca deja am o senzatie de stress (al meu si al copilului).

Manuela, adevarul este ca testele lasa loc pentru "perle". Nici mie nu imi era clar ce reprezentau imaginile.

Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei
Mergi la inceput

membru veteran Roxana_G

13468 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Roxana_G un Mesaj Privat
Ahaaa, deci ati vazut si voi imaginile acelea de trebuie sa povestesti pe marginea lor. Am concluzionat: nu imi plac temele.

Sa aveti o zi usoara! Si mai ales putine teme dupa-amiaza (preferabil deloc).

Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei
Mergi la inceput

anda141

4716 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui anda141 Adauga semn de carte la raspuns Trimite anda141 un Mesaj Privat
Sunt curioasa ce caiete auxiliare aveti voi , ca ma mir de cati bani vi s-au cerut. Noi avem doar la mate si abecedar... Pentru ce materii de clasa 1 mai trebuie caiete auxiliare?

Editat de - anda141 on 20/09/2011 10:10:55
Mergi la inceput

eveline

4158 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite eveline un Mesaj Privat
ROXANA - Exact de asta imi era frica in clasa I, de concentrare. Ei trebuie sa ii placa ceva foarte mult ca sa stea concentrata. Teste de genul celor ce-l vor da la evaluare (chiar...ne-a zis doamna ca saptamana asta vor da si ei) ea a facut multe, zeci, sute chiar, a avut si carti numai cu exercitii dintr-alea. Si ii plac, si le face. Insa se concentreaza pana termina testul si apoi gata. Problema e ca doamna acum se axeaza foarte mult pe comunicare, dezvoltarea limbajului...la asta Bia-i praf. Si un test dintr-ala daca il fac se mai discuta restul orei amanunte despre el. Fiica-mea daca l-a facut, considera ca a terminat si restul e o sursa de plictiseala. Si bineinteles ca probabil dupa ce termina se uita pe geam. Probabil ea va fi in elementul ei prin clasele superioare, cand or face mai multe exercitii si probleme . Si apoi nu numai fise se fac, la romanadiscuta toata ora...iti dai seama ca n-o intereseaza... Ma gandesc (de fapt sper) ca atunci cand vor incepe sa scrie si va avea o ocupatie o sa stea mai concentrata.... Oricum e o mare lupta sa aflu ce a facut la scoala, si nu numai ca nu zice dar mai si inventeaza....

ANDA - noi la lb romana avem 2 auxiliare, un abecedar si un caiet de scris, la matematica 1 (o culegere), la religie un caiet special (inca nu l-am vazut) si noi am mai platit si pentru o mapa speciala pentru abilitati practice ce contine tot ce e nevoie la obiectul asta (am vazut-o ieri), mai putin frunze pe care trebuie sa le luam noi...

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)
Mergi la inceput
Ubi
Ubi

1097 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ubi un Mesaj Privat
Deci: ieri la mate au inceput cu 3 randuri de punct cu stiloul.
Sa vedem azi la Abecedar ce vor face.
Noi am dat 96 lei pe caiete auxiliare.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos
http://www.flickr.com/photos/22719576@N08/
Mergi la inceput

membru veteran szivarvany

23966 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
La noi azi am vazut teancurile de carti, abia astept sa ajung acasa
Tot azi am dus perinita pt scaun si spatar, ca Giulik s-a plans ca nu mai e comod ca la gradi si o cred

Sanatati la bolnaviori
Ioana

Mergi la inceput

kitty_1973

24 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Citat:
Sunt curioasa ce caiete auxiliare aveti voi , ca ma mir de cati bani vi s-au cerut. Noi avem doar la mate si abecedar... Pentru ce materii de clasa 1 mai trebuie caiete auxiliare?

Noi avem 7 auxiliare... momentan (religia nu au facut-o saptamana trecuta): "literatura pt.copii", "abilitati practice", "bun venit scoala", un caiet abecedar-scriere (dar, e mai mult carte),"sa dezlegam tainele abecedarului" si inca doua culegeri la matematica.
Edituri Carminis si Aramis. Parca asa tin minte! Revin cu noutati mai tarziu, cand ajungem acasa.

mama de copil nazdravan
Mergi la inceput
lbelciug
lbelciug

5360 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luilbelciug Adauga semn de carte la raspuns Trimite lbelciug un Mesaj Privat
ioanaiub, vai ce rau imi pare pt David, poate de la mancare a facut urticaria? Multa sanatate, sa se faca repede bine! Cat costa la voi after-schoolul? E organizat in scoala?
Ela2001, in 38 lei/zi intra si mancarea in regim de catering?
Manuelacrina, eu nu m-am uitat la raspunsuri/barem, asa ca la "mac" am considerat floare. In fine, astea-s detalii - hai sa nu ne stresam.

Apropo de teme, ai vostri vor sa si le faca la after-school? Ca sa le evite, Matei ii zicea ieri doamnei ca nu trebuie sa consume cerneala de la stilou. Nici nu are stare sa se concentreze, se foieste si se da jos de pe scaun de multe ori. Eu zic ca e normal, doamna de la Af e putin agitata pe aceasta tema, ce-i drept e si primul ei an cu AF-ul.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com