Clasa I * 2011-2012 [6]

Clasa I * 2011-2012 [6] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj



[1], [2], [3], [4], [5]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.


_______________________________________________
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Ioanaiub, multa sanatate pentru David !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Ioanaiub, multa sanatate pentru David !


multumesc, abia astept sa-l vad acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ioanaiub, multa sanatate baiatului!

Mada, ce de teme! Dar ce ati facut atata in cele 2 ore?

Eveline, cunosc perfect sentimentul legat de faptul ca nu stii ce face la scoala. Si eu ma minunez cand aflu cate ceva, evident de la invatatoare sau alti parinti, pentru ca de la ea nu pot scoate nimic. Ieri au facut "romana si mate, jocuri si baschet". Nu e chip sa detaliem ceva.

Cred ca avem aceeasi problema de concentrare. Nu asculta nici acasa ce ii zic, e cu privirea in alta parte, se plictiseste si vrea sa schimbe pagina. Cred ca va dura ceva adapatarea. Doar ca deja am o senzatie de stress (al meu si al copilului).

Manuela, adevarul este ca testele lasa loc pentru "perle". Nici mie nu imi era clar ce reprezentau imaginile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ahaaa, deci ati vazut si voi imaginile acelea de trebuie sa povestesti pe marginea lor. Am concluzionat: nu imi plac temele.

Sa aveti o zi usoara! Si mai ales putine teme dupa-amiaza (preferabil deloc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Sunt curioasa ce caiete auxiliare aveti voi , ca ma mir de cati bani vi s-au cerut. Noi avem doar la mate si abecedar... Pentru ce materii de clasa 1 mai trebuie caiete auxiliare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

ROXANA - Exact de asta imi era frica in clasa I, de concentrare. Ei trebuie sa ii placa ceva foarte mult ca sa stea concentrata. Teste de genul celor ce-l vor da la evaluare (chiar...ne-a zis doamna ca saptamana asta vor da si ei) ea a facut multe, zeci, sute chiar, a avut si carti numai cu exercitii dintr-alea. Si ii plac, si le face. Insa se concentreaza pana termina testul si apoi gata. Problema e ca doamna acum se axeaza foarte mult pe comunicare, dezvoltarea limbajului...la asta Bia-i praf. Si un test dintr-ala daca il fac se mai discuta restul orei amanunte despre el. Fiica-mea daca l-a facut, considera ca a terminat si restul e o sursa de plictiseala. Si bineinteles ca probabil dupa ce termina se uita pe geam. Probabil ea va fi in elementul ei prin clasele superioare, cand or face mai multe exercitii si probleme . Si apoi nu numai fise se fac, la romanadiscuta toata ora...iti dai seama ca n-o intereseaza... Ma gandesc (de fapt sper) ca atunci cand vor incepe sa scrie si va avea o ocupatie o sa stea mai concentrata.... Oricum e o mare lupta sa aflu ce a facut la scoala, si nu numai ca nu zice dar mai si inventeaza....

ANDA - noi la lb romana avem 2 auxiliare, un abecedar si un caiet de scris, la matematica 1 (o culegere), la religie un caiet special (inca nu l-am vazut) si noi am mai platit si pentru o mapa speciala pentru abilitati practice ce contine tot ce e nevoie la obiectul asta (am vazut-o ieri), mai putin frunze pe care trebuie sa le luam noi...

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Deci: ieri la mate au inceput cu 3 randuri de punct cu stiloul.
Sa vedem azi la Abecedar ce vor face.
Noi am dat 96 lei pe caiete auxiliare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi azi am vazut teancurile de carti, abia astept sa ajung acasa
Tot azi am dus perinita pt scaun si spatar, ca Giulik s-a plans ca nu mai e comod ca la gradi si o cred

Sanatati la bolnaviori
Ioana

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Citat:
Sunt curioasa ce caiete auxiliare aveti voi , ca ma mir de cati bani vi s-au cerut. Noi avem doar la mate si abecedar... Pentru ce materii de clasa 1 mai trebuie caiete auxiliare?

Noi avem 7 auxiliare... momentan (religia nu au facut-o saptamana trecuta): "literatura pt.copii", "abilitati practice", "bun venit scoala", un caiet abecedar-scriere (dar, e mai mult carte),"sa dezlegam tainele abecedarului" si inca doua culegeri la matematica.
Edituri Carminis si Aramis. Parca asa tin minte! Revin cu noutati mai tarziu, cand ajungem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

ioanaiub, vai ce rau imi pare pt David, poate de la mancare a facut urticaria? Multa sanatate, sa se faca repede bine! Cat costa la voi after-schoolul? E organizat in scoala?
Ela2001, in 38 lei/zi intra si mancarea in regim de catering?
Manuelacrina, eu nu m-am uitat la raspunsuri/barem, asa ca la "mac" am considerat floare. In fine, astea-s detalii - hai sa nu ne stresam.

Apropo de teme, ai vostri vor sa si le faca la after-school? Ca sa le evite, Matei ii zicea ieri doamnei ca nu trebuie sa consume cerneala de la stilou. Nici nu are stare sa se concentreze, se foieste si se da jos de pe scaun de multe ori. Eu zic ca e normal, doamna de la Af e putin agitata pe aceasta tema, ce-i drept e si primul ei an cu AF-ul.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput