Ora de culcare a copiilor

Ora de culcare a copiilor | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Acum ca a inceput scoala, a devenit si somnul o activitate utila pentru copii , cel putin din punctul de vedere al incarcarii bateriilor pentru a doua zi.

In Olanda, copilasii peste 5 ani merg la somn la 7.30 - ora asta de culcare probabil ca pare hilara si ne-verosimila pentru majoritatea parintilor romani ... ai caror odrasle au baterii care nu se consuma pana pe la 10 - 11.30...indiferent daca maine e scoala sau nu.

Eu imi pun copilul la somn la 9 ... Un copil in crestere are nevoie cel putin de 9 ore de somn.
Voi? De ce asa de tarziu?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu ii pun in pat la 7:30, mai citesc, povestim la 8 e stingerea. Incep scoala la 7:30 si o ora o facem pe drum. E drept ca dormim ora asta, dar cat de bine poti dorm in masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

baietelul meu de 5 ani la 7-7:30 doarme pentru ca dimineata ne trezim devreme la 7 ca sa mergem la gradi daca nu doarme dupa programul lui e agitat toata ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pentru noi e devreme 7-7:30. Asta pentru ca pregatirile inainte de culcare dureaza cam o ora. Daca ar trebui sa fim in casa la 6 ar insemna acum de exemplu cat inca e cald si frumos sa nici nu mai mergem in parc. La 8-8:30 incepem cu spalat, cina, pregatit haine si ce ne mai trebuie a doua zi si la 9:30 cel mai tarziu dorm. Se trezesc relativ usor si la 7 si 15 minute se dau jos din pat. Filip e un matinal si se trezeste de cele mai multe ori inainte de ora 7 indiferent de ora la care se culca, ba am vazut ca cu cat se culca mai tarziu cu atat doarme mai putin.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru noi, Ioana (15 ani) se culca in jurul orei 22.00 (la 22.30 deja doarme) in timp ce Daria la 21.30 doarme. Noi seniorii la 23.00 suntem off line pentru ca dimineata la 6.20 suntem in picioare in timp ce fetele sunt la 6.45 in picioare.
Recunosc faptul ca am tinut destul de mult ca fetele mele sa ajunga sa doarma suficient din primele momente ale vietii lor, am incercat sa aiba un program cat mai regulat inclusiv in ceea ce priveste dormitul. Am eu o regula noaptea este pentru dormit si ziua pentru activitate. Vrei activitate? Ok trezeste-te dimineata odihnit si da-i drumul. Vei functiona perfect. Seara spalat, culcat si ne auzim dimineata. Asa sunt eu, mai spartan


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Si al meu (are 10 ani si jumatate) la ora 9 e in pat. Se trezeste la ora 7 fara probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Copilul meu de 8,5 ani merge la culcare in timpul saptamanii la ora 21h30.
Mi s-ar parea teribil de trist sa o culc la 19h30 in conditiile in care stam la job respectiv scoala in fiecare zi pana la 18 -18h30. Nici nu apuci sa iti vezi copilul...

27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ai mei ,desi sunt micuti,cand dorm la amiaza ,ceea ce se intampla ~in fiecare zi si uneori dorm si peste 2 ore,adorm seara mai tarziu;
cel mare pe la 10,10:30 ;chiar daca il pun in pat la ora 9 pana la 10,.. nu adoarme
cand nu doarme la amiaza (vb de cel mare)adoarme repede seara ,la 9 somn..se intampla sa fie f obisit si chiar daca doarme la amiaza sa adoarma seara mai repede,depinde de activitatile depuse ziua
dimineata la 7,7:30 trezirea

parerile voastre conteaza pentru noi...
multumim ca ne sunteti alaturi
David (25.10.2006)
...Paul (15.05.2009)
..Anastasia ..(25.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Al meu (8 ani) doarme ziua 2-3 ore. Orice as face nu-l pot culca la ora 21:00.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

La 10 seara intram in pat si adoarme destul de repede. Se scoala la 7 si un pic dimineata,dupa scoala doarme 2 ore la pranz, face sport. ..Cum sa il culc la 19.30 cand la ora aia ii incepe antrenamentul de baschet?! Deocamdata suntem clasa intai si inca suntem in perioada de adaptare, ne facem programul din mers. Acum, de exemplu, de la 21.30 e in pat, in pijamale...se uita la meci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Copilasii mei, Andrei (4 ani) si Maria (7 luni ) dorm zilnic, ziua 1,30-2 ore iar seara la ora 21 sunt in pat amandoi. Maria adoarme uneori imediat, ea mai are inca 2 reprize de somn pe parcursul zilei, dar Andrei mai sta de ras si adoarme la 21:30 cel mai tarziu.
La Andrei se observa imediat cand nu doarme la pranz si seara la 20 cade lat.



Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput