50 de lucruri pe care le iubim la Romania

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Frumos subiect!

Si mie imi place Romania.

Imi place petnru ca:

- este tara mea si a parintilor mei, a prietenilor si a stramosilor mei, este tara lui Creanga si a lui Ionel Teodoreanu. Si daca tara asta, asa cum este, a putut sa dea, sa creasca, sa pastreze, atatea lucruri minunate, atunci e ceva de capul ei Tara asta m-a dat pe mine! ceea ce o face minunata!
- imi place clima, mirosul de primavara, mirosul de iarna, zambetul adevarat al oamenilor care chiar te plac atunci cand iti zambesc
- imi place iarna cu cozonaci facuti in casa
- imi place ca se gateste in casa si nu a devenit o majoritate mancarea semipreparata
- imi place Transfagarasanul si imi place valea Oltului
- imi place Sibiul! mult! si centrul, si centrul vechi, si limba dulce si lenesa a Ardealului desi sunt Bucuresteasca
- imi place sectorul 1, in care m-am nascut si unde traiesc, imi place Baneasa, imi place Herastraul, imi plac locurile de joaca si imi place veselia copiilor mei si rasul lor cristalin la joaca cu multitudinea de prieteni pe care o au
- imi plac cartile romanesti vechi si frumoase, imi plac volumele mari si care apartin unei epoci, imi place cum ma transpun in acea perioada si abia astept sa evadez in lumea lor, dar sa revin in lumea mea frumoasa
- imi place ca sunt 30 grade in septembrie acum si-mi vor lipsi pantalonii scurti si statul in parc pana seara tarziu, la iarna
- imi place ca vine toamna si ca avem munti minunati cu pomi in toate culorile posibile si cer albastru
- imi plac OAMENII! Imi plac apropiatii mei pentru ca sunt romani adevarati, imi plac oamenii din diverse regiuni, dar oamenii si nu uscaturile, imi plac taranii care muncesc, imi plac petrecerile calde si nu impersonale, imi plac chefurile intre prieteni si nu numai, imi plac muzica si dansul din casele oamenilor
- imi plac legumele din piata...o bunatate, o frumusete de legume si fructe, miere si nuci acuma toamna. Imi place si branza de la sibieni si cascavalul nostru de acasa.
- imi place de Mos Craciun care nu este numai Coca Cola ci este cozonac cu portocale, cu vin si muuuulta lume in casa, muzica si rasete si poze, brad si veselie. Imi plac colindele noastre si cantecele din stravechi. Imi place si de omul de zapada cu nas de morcov pe care il facem in fata casei. Imi plac sarbatorile petrecute in fiecare zi in casa unui membru al familiei cu rasete si veselie.

Si imi place cum suna ce am citit mai sus: ca pupatul pe frunte e pupat pe frunte...
Imi plac parintii mei ca m-au crescut frumos aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Adaptabilitatea oamenilor
Diversitatea naturii
Telemeaua de oaie
Cozonacii moldovenesti
Bisericile din Bucovina
Cazanele Dunarii
Delta
Cetetile transilvane


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Laura 25, eu abia am vazut subiectul, rar ma uit la cele cocotate pe pagina, bine ca l-am vazut si asa, in 3 cuvinte la cafeaua de dimineata, ce iubesc eu in Romania (pe linga ce-au zis ceilalti)ar fi:

-pietele Obor si Unirii, imensele piete cu hale(daca or mai fi), cu exploziile de culori si mirosuri si cu harmalaie

-pietele nealimentare, cu tarabe si mii de maruntisuri(astea stiu ca s-au cam desfiintat)

-tarabele cu martisoare, ca simbol al unui nou inceput

-floraresele si tarabele lor

-soselele nationale cu pomi de-o parte si de alta, cu pepeni de vinzare sau oua sau artizanate sau rosii sau ce-or avea oamenii

-closti cu pui in curtile oamenilor

-tramvaiele din Bucuresti(de fapt cam tot ce-i in Bucuresti)

-hazul de necaz al romanului, simtul umorului
-inteligenta
-spiritul de competitie
-spiritul inventiv

-cochetaria si frumusetea femeilor

-amandinele, pufuletii

- merele de renet(din fr pomme de reinette) alea verde maro amarui acrisoare

-zambilele si narcisele

-Morometii

-ospitalitatea oamenilor

-demachiant Dalia cu suc de castraveti

-bisericile ortodoxe

etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

http://www.youtube.com/watch?v=lXE_pW1vnrw&feature=related



Nina, 27+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

-dpdv geografic este fantastica
-oameni calzi
-manastirile frumoase
-Piata Unirii din Timisoara, unul din locurile care ma face sa suspin cand ma gandesc la plecat in alte tari
-peisajele de vis
-regiunile atat de diferite dpdv al obiceiurilor
-mancarea (ma refer la fructe, legume, cultivate de tarani), nu am gustat in alte tari asa ceva aromat si bun


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Pepenii atat de dulci - poate cei mai dulci din lume.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Desi este destul de greu la aceasta ora sa gandesc un raspuns am decis sa risc - daca se poate numi risc si sa scriu doua trei cuvinte.
M-am gandit la ideea de contradictie. Pentru ca in sufletul meu este o invalmaseala de idei si simtaminte ce sunt contradictorii. Este o bataie surda de idei. Ma gandesc la momentele cand, e drept pentru perioade scurte de timp am fost plecat din tara. Nu am trait in afara tarii.
Dar sa revin. In prima faza ar trebui sa scriu ce s-a mai scris. Aerul, muntii, campiile, fructele si legumele, cozonacii si asa mai departe. Este adevarat si este relevant si reprezentativ. Aceasta este Romania. Nu este moment in care din mersul masinii sa nu admir muntii si padurile. De fiecare data si fara a ma plictisi, Romania isi arata frumusestea simpla si naturala. Asa este. Campiile si dealurile alternate de munti si vai si de ce nu Marea Neagra. As putea sa spun ca Romania este botezata de tot ce poate fi mai bun de la mama natura. Nu avem cataclisme, nu avem desert, nu avem temperaturi extreme, nu avem incendii, nu avem animale fioroase, nu avem paianjeni si serpi letali, nu avem lei sau tigrii, nu avem ... nu avem... nu avem nimic care sa fie semnificativ rau, si in schimb avem vara fara sa fie extrem de cald, avem primavara si toamna cu frumusetea lor si avem si iarna cu zapada si sarbatori. Avem si munti avem si mare, avem pace si liniste. Romania prin excelenta-i simplitate este un taram binecuvantat.
Dar suntem saraci "cu duhul", suntem hoti, suntem lenesi, suntem delasatori, suntem comozi, suntem obraznici, suntem doritori de "a primi" fara "a da", suntem plangaciosi, suntem infatuati, suntem .... asa cum suntem. In egala masura suntem si harnici si doritori de frumos, suntem iubitori, suntem mandri, suntem prietenosi, suntem veseli, suntem descurcareti, suntem ingeniosi...suntem ...asa cum suntem.
Unde sta adevarul? De ce atata contradictie si de unde atata contradictie? Este una din marile intrebari personale la care nu am ajuns sa gasesc un raspuns cat de cat viabil.
Ceea ce nu ma opreste insa sa simt romaneste, sa respir romaneste si sa mor romaneste. Patriotism? Nu stiu, nu e pe bani, nu ma costa nimic si nu mi-a impus-o nimeni. Am sa mor roman, am sa mor in simbioza contradictiilor din care am fost si eu plamadit si in care imi traiesc clipa de clipa contradictia-mi naturala. Nu stiu daca vreodata in Romania va flutura sau nu vreun steag albastru cu stelute, insa stiu cu precizie ca fara a-mi fi rusine niciodata nu m-am simtit mai bucuros si mai implinit ca atunci cand mi-am vazut drapeul tricolor fluturand fie la revenirea in tara fie pe uniforma unui militar fie chiar pe un colt de poarta al unei case. Am stiut ca acolo sunt si voi fi mereu acasa. Si in oricare din aceste clipe ma declar un om fericit si implinit.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

La Romania nu iubesc nimic. In Romania imi plac:
Pepenii
Rosiile
Povestile lui Pacala
Cozonacii ardelenesti
Prietena mea cea mai buna
Sarmalele cu mamaliga

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Marea Neagra
muntii si padurile
cozonacii
closca cu pui si alte animalute in gospodariile taranilor
melodiile lui Zamfir
gimnastele si alti olimpici romani
mugurasii si ghioceii primavara
Povestile cu Pacala si Povestile lui Creanga
poeziile lui Eminescu




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Iubesc ca inca mai sunt sate unde oamenii isi imbraca in zi de sarbatoare costumul popular, in general sunt cei batrani, cu fata brazdata de trecerea tipului, in care citesti o intelepciune si o liniste aparte, care cred cu tarie in obiceiuri, au frica lui Dumnezeu si care se pregatesc cu sfintenie pentru viata de dincolo de moarte...

Imi plac oamenii cu obiceiurile lor atat de diferite din diversele colturi ale tarii, dar imi merg la suflet oltenii, cu felul lor de a fi, cu pofta de viata, glumele...Am o amintire de cand eram copil, mersesem la cules de porumbi ( ca tot e sezonul), si nu stiu ce s-au certat niste vecini cu terenurile apropiate, am crezut ca cei doi nu vor mai vorbi neam de neamul lor...de unde, la pranz cand am scos toti mancarea erau cei mai buni prieteni! Si obiceiurile oltenilor sunt unele haioase, de la strigaturile cu ocazia focurilor, cand afla tot satul cine cu cine mai umbla, la manjitul socrilor la nunta, jocurile cu strigaturi pana cedeaza si ultimul petrecaret, pe de alta parte vine jelitul la inmormantari de ti se rupe sufletul, inca de copii stiam cantece cum trebuie sa jelim fiecare batran la inmormantare, aveau grija sa ne invete cantecul vietii lor...

Poate facem un subiect separat cu obiceiurile la romani, e pacat sa le uitam!

Mergi la inceput