cum va tundeti copii

cum va tundeti copii | Autor: tanea1988

Link direct la acest mesaj

Salut...
Voi cum va convinge-ti odraslele sa stea la tuns....
eu nu mai stiu ce sa-i fac, urla intruna offfffff, nu l-as tunde deloc da ii creste paru drept in sus si culmea ii creste foarte repede ca in fiecare luna trebuie de tuns, eu mai fac exceptie si-l tund odata la 2 luni, acuma iar trebuie sa-i fac freza si nici prin cap nu-mi trece cum sa-l tund fara ca sa urle...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui tanea1988

Salut...
Voi cum va convinge-ti odraslele sa stea la tuns....
eu nu mai stiu ce sa-i fac, urla intruna offfffff, nu l-as tunde deloc da ii creste paru drept in sus si culmea ii creste foarte repede ca in fiecare luna trebuie de tuns, eu mai fac exceptie si-l tund odata la 2 luni, acuma iar trebuie sa-i fac freza si nici prin cap nu-mi trece cum sa-l tund fara ca sa urle...



si al nostru urla la inceput. la frizer plangea de rupea, asa ca
am luat o masina de tuns si a inceput sa-l tunda sotul.
a plans primele 4-5 ori de innebunisem, eram aproape hotariti sa-l lasam cu plete pana se face mare, dar transpira f. rau si era mereu cu capul ud.
dar sotul a prins indemanare f repede si il termina in vreo 10 minute.

am incercat multe tricuri: cu jucarii pe langa el, cu mainile in apa, cu el in caditza,cu oglinda nu recomand-nu a mers de loc(chiar s-a speriat cand a vazut masina de tuns),in balcon, la desene...

in timp s-a invatat si nu a mai plans asa de rau...probabil dupa vreo 2 ani de tuns nu a mai plans de loc.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Tunsul ca si taiatul unghiilor la noi se face "sub anestezie" :)). Anestezic: Mickey Mouse Clubhouse. Sta nemiscat. Il tund singura cu o asina de tuns speciala de bebe. E mai silentioasa decat aparatele de tuns normale, e mica si nici nu o simte :)


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Noi am reusit prin metoda incercarilor repetate :). Am incercat 2-3 frizerii si 2-3 frizeri pana am gasit o doamna la care a stat smirna. Dar a fost o perioada horror in care l-am si tinut netuns vreo 3 luni de transpira grupa mare.

Acum e baiat mare si nu se mai pune problema sa faca mofturi dar tot la "doamna lui" vrea. De fapt la frizeria lui, ca accepta si pe altcineva daca nu e doamna respectiva acolo.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Asa cum spunea Mina, si la noi a fost teroare pana cand am descoperit-o pe actuala coafeza, este de fapt doamna care ii tunde si pe prietenii lui si asta l-a determinat s-o accepte. La inceput a fost greu, urla, il tineam cu forta, il sluteam de multe ori, dar cu timpul se obisnuieste, trebuie doar sa ai rabdare. Noi l-am tuns si prin somn la un moment dat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La un salon foarte bine dotat...mai cu urlat mai cu luat cu binisorul..bine ca acolo au loc de joaca pentru copii si langa sunt scaunele-masina cu oglinzi decorate.....a stat..acu` mi-e frica insa ca a suferit prea mult si nu stiu cum va reactiona.....

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Nu stiu daca la noi e salonul la care am dus-o de mica sau faptul ca piticei mele ii place la coafor. Nu a plans absolut niciodata. Si a mers prima oara la tuns la 1 an si 1 luna.

S-ar putea sa fie de vina si salonul la care o duc pe ea: http://www.chiquicuts.com/ Este numai pentru copii, iar decorurile si jucariile din dotare ajuta mult sa distraga atentia copilului de la treaba coafezei in parul sau.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

La noi e inca destul de usor. Are parul foarte subtire si rar si pana acum (avem 3 ani si jumatate) l-am tuns de vreo 3-4 ori.
Prima data l-am tuns pacalindu-l cu desene la TV.
De fiecare data ne jucam insa altfel, in functie de modelul cearceafului pe care il punem sub scaunel.
Ultima data ne-am tuns "pe fundul apei" (adica pe un cearcef albastru).
Haios a fost insa ca dupa ce l-am tuns pe el (si eu si tata, deci la 4 maini), copilul mi-a zis: Hai mami, acum te tuns si eu pe tine!
Am scapat numai cu cateva suvite taiate :)

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

Daca paru nu crestea in sus la sigur il lasam cu plete si ii faceam cosite
Ieri l-am tuns, si la sigur nu il mai tund pina la primavara , aoleu ce crize mi-a facut Daca ar sta nemiscat in 2 min termin tunsoarea, adica nu-mi trebuie mult timp pentru asta, si masina de tuns nu face zgomot nustiu de ce asa se sperie.... si cind ii spal capu la fel tipa, poate asa e el trebuie sa ma obisnuiesc....
Fetelor mersi mult pentru sfaturi..... la fel am incercat si eu cu jucarii , cu jetu de apa de la robinet ca ii place mult sa se boloceasca,cu telefonu mobil da nimic din toate astea nu a functionat....

Mergi la inceput