Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (5)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (5) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj






BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


1,2,3,4





Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse




Link-uri utile:
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank"> Curbele active ale greutatii si inaltimii
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii SEPTEMBRIE


senty_mary - 1 sept.
giorgia23 - 11 sept.
Radu (lauri_ca) - 11 sept.



-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Dau mare, tare si aromata.

crispro, V. Pune pernele pe jos sau obisnuieste-l sa coboare singur de pe pat.

Elise a primit ieri un fluturas rosu pt ca a citit colegilor povestea si pt ca este indragostita de Dragos. Nu incapeam pe usa de fudula ce eram cand mi-a laudat-o educatoarea. Cica i-au propus prietenele sa vina la noi acasa sa le citeasca povesti , m-am scos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

trimis copchii pe afara..azi e ultima zi oficiala de CIC 2

rody, si noi am avut deja discutii despre morti, tot datorita crucilor dintr-un cimitir. nici eu nu il mint.

crissy, super! asa ma amuz cd imi vine in minte biletelul elisei cu angetata..:):) ..bine stefan spre ex zice "ezicsta".."hotolesc"(potolesc).:):)
cum te descurci cu dusul elisei la gradi?

andreea, mult succes azi!

fug pe balcon la cafea

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Racusor, !

Adriana, RB-BB e perfecta asa cum e ea! Bine ca papa! Si tare-i bine cand nu tb sa dai cu ratia (vb lui Baby) ca sa stii ca-i tare greu sa dai cu portia fomistilor (cum e V).

Crissy, felicitari mandrei Elise!

Crisu', pe Vladut! Buna ideea Cristinei de a-l invata sa coboare!
Al meu numai asa se da jos, exceptand accidentele cand braveaza si alearga prin pat sau nu se uita pe unde calca. Dar daca plec din camera, il las in pat, coboara frumusel si vine dupa mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Inca nu cred ca il pot invata sa se dea jos din pat. Ca nu stie nici sa mearga in 4 labe, nici sa isi foloseasca genunchii. Si odata ajuns jos, nu stie ce sa faca. El singur in picioare nu sta. Decat sprijinit de ceva. Noi suntem mult in urma la capitolul asta. Face multi pasi singur, dar cand se opreste, se lasa pe spate, parca nu are echilibru. asa ca stau cu hamul langa el. No, nu-i bai, ca o sa le faca si el pe toate.

Crissy, bravo pt Elise!!!

Copilul inca are buza umflata. si rosie unde s-a lovit. A mancat bine, vad ca nu il deranjeaza nici lingura, nici bibe. Pfiu!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Žneatza delfinariu

ce bine ca e cafeaua facuta , eu vreau portie tripla, si sa fie tare tare!! nu stiu daca am dormit o ora in toata noaptea, doar a marait Isa si nu m-a dus capul sa-i dau un nurofen ceva . i-am dat apa, am fentat-o prima data, dar ea vroia lapte de fapt, a ras un bibe intreg la 3 si unul la 6 . de la 3 oricum am luat-o in patul mare, ca asa sa tanguia saracuta si se intorcea de pe o parte pe alta, cred ca o dureau piciorusele de la vaccinuri ca nu putea dormi bine pe burta in pozitia ei... inca doarme

cristina, pupam pe Vladut tare tare sa treaca repede buba , imi imaginez ce spaima ai tras si tu. lasa ca nu-l doare daca apoi a baut lp si s-a linistit, pana maine o sa se traga de tot umflatura

crissy, un Elisei si fluturasului ei! asa deci, are si iubit. si pentru asta e o chestie cu fluturasi

victo, pai tu fugi pe balcon la cafea?! stai aici cu noi

asa, pe langa noaptea nedormita, m-am trezit si cu o masea din fundul gurii umflata. adica nu maseaua, gingia dinspre obraz, sa caut in dulapior sa vad ce-as putea lua pentru asta... ca ma gandeam azi-noapte sa iau ceva pentru gat ca ma sacaia , acuma s-au schimbat prioritatile


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

neata si de la noi!

iar s-a trezit Raducu cu noaptea-n cap asta dupa ce ne culcaseram oricum tarziu, pe la 1.30...am dormit vreo 4 ore jumate

ma duc sa-l plimb, ca mai tarziu se face prea cald

pupicei lui Vladut, sa-i treaca buzica!

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

nu mai mergem la plimbare, a adormit

nici fructele nu am apucat sa i le dau

iar se da programul de masa peste cap...



ochidut ce bine ca Larisa se simte mai bine!

michelle pupam blondina! spor la liste si bagaje si concediu minunat!

cu jucariile - nici al meu nu are rabdare, exact asa face, le frunzareste repede pe toate (nu sunt multe, chiar ma simteam vinovata ca nu ii pot lua mai multe jucarii...), apoi trece la deschis usile la dulapuri si eventual scos din ele ceva... apoi vine si mataie la mine la birou, incearca sa se bage sub birou, la prize, cabluri, nu il las - rezulta urlete, dat cu fundul de pamant si muscat din picioarele mele . ii distrag atentia cu altceva...daca reusesc, daca nu trebuie sa-l scot din camera, mergem in dormitor in alt peisaj si ii trece supararea. apoi eventual revenim in sufragerie si o luam de la capat. mai iese si in hol si deschide pantofarele, mai scoate de pe acolo ceva incaltari

cam asa imi petrec ziua, in afara de timpul cat il plimb pe afara si ii dau sa pape si cat doarme. Sper sa doarma si azi vreo 3 ore. Am o gramada de lucrat, ieri nu am reusit sa fac nimic

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna dimi.

Ahh ce bine prinde cafeluta.Deja am o luna jumatate de cand nu mai stiu ce e ala somn,decat cu cel putin 5-6 treziri pe noapte.Si ce plans frateee,de trezeste tot cartierul.Nu stiu de la ce o fi,insa maine intreb neuro ca nu mai rezist.AM cearcane pana la genunchi.
CRISPO inca putin si vine mama ta.Te-ai scos.Stii,cand sunt la mama mea mereu imi zic "gata,Paul are si bunici,sa se ocupe si ei,insa nu pot sa nu stau cu el".De multe ori ma trimite mama fortat sa dorm la amiaza singura si dupa 10 min ma intorc sa-l iau si pe blond cu mine.Ca nu pot:))).Vrei maine sa-i cer o parere neuropsihiatrei despre trezirile dese ale lui Vladut???

Saddie am citit cu sufletul la gura totul.Cata prezenta de spirit ai avut si ce bine te-ai descurcat.In anumite momente adrenalina lucreaza in locul nostru si facem niste lucruri care in mod obisnuit nu le-am face.

MOV in aceeasi situatie suntem si noi.Suge de "n" ori pe zi,de multe ori ia o gura,pleaca la treaba lui,iar vine,iar pleaca si tot asa.Eu nu as vrea sa il intarc acum,caci nu suge noaptea,insa e atat de atasat de tita incat daca plec pana la baie se pune pe plans groaznic.Sper ca daca il intarc va fi mai independent.Sau nu?

Multa sanatate delfinasilor bolnaviori.

Eu cu LV/LP.. nici nu mai stiu ce sa cred.Cand il voi intarca cred ca il voi baga pe lapte de capra,dar asta prin primavara,deci o sa fie destul de mare.

RODY iarasi probleme cu dantura???Offf

Oana citind ce ai spus despre Larisa mi s-a parut ca l-ai descris pe Paul.Asa e si el,nu sta locului o clipa,se plictiseste rapid de jucarii,nu reuseste sa fie atent,daca il strig nu ma baga in seama.Insa la noi e vorba de deficit de atentie,e normal sa fie asa.
La voi cred ca e o perioada.
Jucarii:improvizam zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata si de la noi!

Sa stii rodi ca si mara a fost agitata dar mai spre dimineata. Cel putin de la 7 jumate pana la 8 cand s-a trezit de tot s-a foit, s-a sucit, apoi s-a ridicat in fund si si-agasit ceva de joaca. Eu mai atipeam, ma mai uitam la ea

Pe a mea a invatat-o maicamea sa se dea jos din pat cu spatele. Dar si acum mai pleaca in picioare spre margine da ii zic " ce faci mara? Cum te dai jos?" se uita la mine se pune pe burta si a coborat

Cristina pe vladi

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

BTZ, cat de cert este diagnosticul de deficit de atentie? Daca si la Paulica e doar o perioada, ca la toti delfinasii? Sau la voi e mai de demult?

Cat priveste intarcarea...cred ca e tare greu, mai ales daca copilul e atat de atasat de tzitzi si mai ales daca a depasit varsta de 1 an, cand incepe sa se manifeste personalitatea si e mai greu sa ii impui restrictii. Totusi, e bine ca nu suge noaptea...dar ziua cum se comporta daca nu sunteti acasa? Te trage de bluza?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput