Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (4)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (4) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj





BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


1, 2,3





Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse




Link-uri utile:
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank"> Curbele active ale greutatii si inaltimii
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii SEPTEMBRIE


senty_mary - 1 sept.
giorgia23 - 11 sept.
Radu (lauri_ca) - 11 sept.



-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

Rody, nasol cu bunica.. Nici a mea nu e departe de un deznodamant de genul asta. Locuieste cu unchiul meu (fiul ei) si se isca niste scandaluri pe-acolo.. Sper sa fie totul bine cu bunica ta si ultimele zile sa si le tina in liniste!

Paula, ce fain danseaza Raul!!De vazut cum plimba carutul l-am vazut deja. Al meu nu se arunca in cap, dar cade cu el pe unde apuca.. Nu ma linisteste deloc.
L-as duce la Dan Negru, la 'Castigi in 60 de secunde'. Aproape ca m-as risca la un pariu serios cu numarul de bubuieli pe care reuseste sa le ia intr-un minut .
De ex, in bucatarie, vine val vartej, da cu capul de masa, se apuca de plans, face 2 pasi in spate, face 2 pasi si mai da si cu capul de calorifer, dup-aia se lasa in 4 labe sa planga si mai ia si o mufa de podea (gresie) .
Pleaca si ultima farama de zen din mine cand o iau asa de dimineata, dup-aia mai si urla fara motiv. Uneori il mai cert si eu dupa ce se loveste.. E greu sa-mi pastrez mintile intregi in atatea urlete .

Eu daca m-as intoarce sa dorm, V sigur ar face numai tampenii .

Racusor, felicitam noul program al delfinasului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Neata
Aelita, pai nu mai e bebe. Desi asa mi-e de dor de linistea aia de la 3-6 luni.
Multumim de aprecieri.
Tot week-end-ul suntem numai noi 2, ca tati e la expozitie de caini. Poate dam si noi o tura acolo cu Ramo si raisa.
Caca nu a mai facut, decat aseara, inca tot moale, dar macar nu mai face de 6 ori pe zi.
Rody, ce rau imi pare de bunica ta. O sa isi recupereze casa si totul va fi bine.
Deja a venit toamna, incep sa vad copii cu 2, 3 bluze pe ei, cu caciulite tricotate in cap, cu ciorapei pe sub pantaloni. . Si a inceput si la mine durerea de cap : cu ce sa-l imbrac pe Raul afara, daca il imbrac prea gros si transpira , sau prea subtier si ii e frig. Ce bine a fost vara...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata si de a noi!
Vin si eu la

Ieri am fost la pediatru, Bianca e bine, are doar rosu in gat. Suntem doar pe antitermice, iar Tantum spray a zis sa ii dau doar daca refuza sa manance. Oricum asteptam si rezultatele la urina azi, sper ca temperatura sa fie de la rosu in gat si nu de la infectie
A mai facut temperatura si azi-noapte, i-am administrat la 11 si la 3 noaptea antitermice ca urcase peste 38.2 (avea cam 38.4-38.9, depinde de cate ori ii luam)
Acum inca doarme.

Vai ce scumpi sunt Isa si Raul. Mor dupa ei
Si cand vad zulufii Isei parca mi-e dor de cei ai Biancai insa eu nu cred ca o sa i se increteasca iar parul cand ii va creste la loc.

Racusor, cum e reteta de paste cu ou si sos de rosii?

Bumblebee - pupam pe Victoras cel nazdravan


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Neata!

Vin si eu la cafea! Piticania am trimis-o la plimbare cu tati si eu am ramas in casa sa bag un pic de smotru. Dar deocamdata stau la cafea cu voi

rody imi pare rau pentru bunica ta si pentru acte. Lasa ca trebuie sa vina si alea bune dupa astea rele.

ochidut ce face Larisa, cum mai e?

paula ce haios danseaza Raul

Noi tot cu kk mai moale dar s-a mai inchegat nitel si nu mai face decat o data sau maxim de doua ori pe zi. In schimb de dimineata avea muci. Sper sa nu ne loveasca si o raceala ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Si cand vad zulufii Isei parca mi-e dor de cei ai Biancai insa eu nu cred ca o sa i se increteasca iar parul cand ii va creste la loc.


MICHELLE, mie mi-a spus coafeza la care mergeam eu sa nu-i tai parul Ise ca i se pierd zulufii! oricum n-aveam de gand s-o tund


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata! Vreau si eu cafea. Macar putina acolo
Dau la schimb baclavale si rahat. Direct de la turci ( au venit ai mei din concediu)

Paula, asa facea si mara, dar a invatat-o maicamea ultima data cand am fost la cta sa coboare cu picioarele inainte. Acum s-a perfectionat se da jos de oriunde. De urcat nu poate peste tot, depinde de inaltime. Dar inca se arunca pe tobogan si se grabeste cand merge zici ca o alearga cineva..

Asear m-am cam chinuit sa o culc ca nu stia locul si s-a tot foit. Nu isi gasea locul in pat, s-a sucit de atatea ori de incepuse sa ma enerveze. Apoi m-a luat pe mine drept perna si mi-a incercat fiecare cm al corpului, de la picioare pana la piept. Pana la urma si-a pus capul pe urmarul meu, m-a luat de gat si a adormit

Pufescu voi ce mai faceti? Ce fAce bubu?

Aelita, ai tai? Sunteti bine? Pupa-i pe toti


Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Stie si Raul sa se dea jos, dar cu spatele...m-am chinuit mult sa-l invat. Dar ieri efectiv s-a aruncat in cap. L-am prins cand mai avea un pic si atingea cu capul podeaua.
dar cati delfinasi cu probleme.
Saddie, asa suntem si noi. Nu e f moale, dar inca mirositor

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata fetelor...multumim pt cafea

Paula ce scump e Raul cum danseaza...asa face si Antonia doar ca mai timid...offf ce nazdravan e...bine ca l/ai prins la timp

Rody ador sa ma uit la videoclipuri cu Isa

Antonia are deja 4 nopti de cand nu se mai trezeste dim pt lapte...isi bea portia de 270/280 ml seara in jur de 9.30/10 si se trezeste la 9/9.30 si luam direct micul dejun...azi a papat cereale cu lapte,putina almette si aproape 1 ou...ieri i/am facut la pranz paste cu piept de pui...de mult nu am mai vazut/o mancand asa cu pofta...ieri ma uitam la ea si mi se parea asa mare...intelege multe si pe zi ce trece invata lucruri noi

Sanatate bolnaviorilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Salutare si de la noi.

yuhuuu.....La noi in familie e mare motiv de sarbatoare. Aseara s-a nascut David, primul meu nepotel, are 3.55 kg si sunt bine amandoi.

Eu mai am de frecat in baie si cu asta am dat gata curatenia generala.

In seara asta ne pregatim sa mergem o fuguta in Bucuresti, sa o vedem si pe fina noastra care e insarcinata in luna a 8-a... O sa avem si un finutz mic la inceputul lunii urmatoare. Se mareste tare familia noastra...

merg sa va citesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

gata, am terminat smotru, imediat vin baietii in casa. am facut si ciorbita de pui pentru al mai mic

Michellenu am facut mare folozofie, am fiert niste paste (cu putina sare_ si i-am zis la bona sa le amestece cu un ou crud, cu pieptul de pui taiat bucatele (fiert inainte) si cu putin sos de rosii...se mai puteau pune condimente, dar am zis sa nu ma complic...foarte gustoase au iesit!! am mancat eu seara ce a ramas

eu am sos de rosii de la soacra mea, tare bun, facut fara conservanti, doar fierte rosii si puse in sticlute pentru nepotel

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput