Custodia comuna a copiilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai Rufus, tot nu inteleg cum o sa fie in practica si cum ajuta concret legea asta...daca mama o sa insiste pentru o scoala si tatal pentru alta scoala, cum o sa fie in final? Decide instanta?

Deci nu vobim de cazurile in care s-ar fi inteles si in conditiile vechii legi, ci tocmai de cei ce nu se intelegeau dar o decizie trebuia luata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu ti-am spus ce drepturi (cateva din ele) au "brusc" parintii care nu au custodia (barbati sau femei) si pe care nu le aveau inainte. Nu mai vorbim de vointa exclusiva a unuia din cei doi.
Cum anume se va intampla cu exercitarea acestor drepturi in practica, depinde doar de dorinta de implicare si ratiunea celor doi parinti. Daca exista ratiune, cu siguranta nu se va ajunge in fata judecatorului.
In orice caz, sper ca se va da uitarii, cu aceasta ocazie, celebrei fraze: "si daca mancam doar paine cu margarina, tot nu-mi las copilul".
Am auzit-o cu urechile mele de cateva ori si intotdeauna mi s-a facut brusc greata.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Si eu mai mica si mai curioasa...daca fostu sot ma da in judecata,desi eu am custodia copilului,acum cu noua lege are toate sansele sa obtina custodia comuna,sau cum?
Sa imi fie cu iertare curiozitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pink heart , da daca solicita custodia comuna pe noua lege are toate sansele, daca nu poti demonstra aceasta ar dana grav copilului.

daca parintii nu se inteleg asupra scolii de ex se va ajunge in fata instantei, cu mentiunea ca judecatorii vor insista asupra intelegerii partilor pe cale amiabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pink_heart spune:

Tot curiozitate...si instanta nu ar tine cont ca timp de 2 ani nu a dat un ban pt copil?si de un an nu s-a mai interesat deloc de fata?lucruri care le pot dovedi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaaelas spune:

Salut,
si eu am aceeasi problema, mamica divortata, custodia completa a copilului pe vechea lege
tatal copilului de cand ne-am despartit in fapt in 2006,(copilul avea 1,8ani) pana in 2008 cand s-a finalizat procesul de divort si inredintare minor, nu a facut altceva decat scandal pe la usa in scop de intimidare.
Dupa terminarea procesului nici ca a mai venit, nici teleon de ziua copilului sau de craciun, nimik. Complet dezinteresat in ceea ce priveste viata copilului si nu mai vorbesc de educatia lui(dradinita, scoala nimic)
Acum vrea sa spuna NOUA LEGE ca acel individ, pe care copilul nici nu-l cunoaste, se poate implica in viata lui??? Sa-i darame acea stabilitate pe care eu singura m-am chinuit sa o aduc in viata lui?
Tare as vrea sa vad cum se va aplica aceasta LEGE
Eu nu sunt impotriva ca copilul sa petreaca timp cu tatal lui natural si ca acesta sa se implice in viata lui dar de cele mai multe ori acei TATI, care pana acum nu au vrut sa stie de copilul lor de acum in colo, ma indoiesc ca vor vrea sa-si cunoasca intr-adevar copilul ci vor face din aceasta posibilitate oferita de lege un act de razbunare impotriva mamelor care au castigat in instanta dreptul de a veghea asupra copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

Nu se va schimba nimic. Legi strambe aplicate stramb. Vom ramane doar simpli "cotizanti"! Cine hotaraste custodia comuna? Un judecator plictisit si oamenii de la asistenta sociala care oricum sunt inexistenti. Legea trebuia data de mult. Cel caruia i se incredinteaza copilul poate face dupa bunul plac. Nu-l poate pedepsi aspru NIMENI! Si el/ea stie asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

De ce banii sunt pe primul plan? Un copil este o sursa de venit sau o bucurie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tega

De ce banii sunt pe primul plan? Un copil este o sursa de venit sau o bucurie?


Pentru ca bucuriile astea cer de mancare in fiecare zi, de cateva ori chiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tega spune:

bucuria vine din interior, nu din portofel. Copii sunt doriti nu "cumparati"!

Mergi la inceput