Custodia comuna a copiilor

Custodia comuna a copiilor | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Iata o modificare a legii care vizeaza parintii divortati.

Parintii care divorteaza vor avea custodia comuna a copiilor.

Custodia comuna se aplica de la 1 octombrie 2011, odata cu intrarea in vigoare a noului Cod Civil. Asta inseamna ca sotii care divorteaza pot hotari impreuna atat in privinta educatiei, a timpului liber cat si a activitatilor extrascolare.
In cazul in care intr-o familie exista doi copii, in urma divortului, domiciliul celor mici poate fi diferit, dar autoritatile spun ca nu este bine ca ei sa fie despartiti. Insa mama poate primi un copil, tatal pe celalalt, dar sederea micutilor trebuie sa alterneze: impreuna cand la mama, cand la tata.
Citeste: www.desprecopii.com/info-id-7563-nm-Ce-inseamna-de-fapt-custodie-comuna-in-educatia-copilului.htm" target="_blank">Ce inseamna de fapt “custodie comuna” in educatia copilului?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E buna modificarea.
Cu precizarea ca, din cate inteleg eu, custodia comuna trebuie acceptata de ambii soti, nu vine obligatoriu.
Ori buba cea mare este ca, daca sotii nu se inteleg, si nu prea se inteleg de obicei, vor cere tot custodie individuala.
De altfel, si cu custodie comuna, daca parintii nu se inteleg intre ei, tot o prostie iese in final.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Rufus, daca unul dintre parinti nu accepta custodia comuna o face pentru ca celalalt parinte pune in pericol cresterea si educatia copilului. Am citit ca daca parintele nu are probe concrete ca celalalt parinte e un pericol pentru copil atunci chiar daca se impotriveste tot trebuie sa imparta custodia.

E o lege buna pentru parintii care dupa divort aveau doar dreptul sa plateasca pensie alimentara si o lege mai putin buna pentru sotii care sunt hartuiti de fosti.

O sa vedem cum se va aplica in Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

exact. si ziarele si televiziunile au scapat nuantza. nu este vorba de impotrivire in sensul ca nu este de acor un parinte pur si simplu, ci trebuiesc aduse dovezi ca celalalt parinte pune in pericol sanatatea/ integritatea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Pai...asta schimba mult datele problemei.
Pe de o parte, lucrurile se complica. Cu tot respectul, parintii nu sunt obisnuiti cu acest concept, femei si barbati deopotriva. Pana acum, peste 95% din custodii se acordau mamelor, e greu de crezut ca vor accepta, cele mai multe din ele, cu seninatate schimbarea asta.
Pe de alta parte, chestia asta obliga ambii parinti...nu vom mai auzi "eu am vrut, dar nu m-ai lasat", acum exista posibilitatea sa participe ambii parinti, egal, la cresterea copilului.
Personal, cred ca se va aplica greoi pentru inceput...dar mai cred ca este cel mai bun lucru care se putea intampla. Nu stiu daca nu era mai buna custodia comuna doar daca e acceptata de ambii parinti, adica sa nu-l oblige si pe ala care, poate, nu vrea; ce faci daca, de la inceput sau pe parcurs, celalalt sot nu vrea sa auda de copil? Iar proces, iar deranj...

Mi-ar place sa vad parerile mamelor...mi se pare o "activitate" slaba la un astfel de subiect

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Rufus, cred ca parintele care nu o sa vrea custodie comuna nu o sa o ceara. Ca ma indoiesc ca unul care nu-si bate capul se va baga in asa ceva. Parerea mea desigur.
Pe de alta parte daca la inceput se cere custodie comuna si dupa o perioada sa zicem tatal desi nu vreau sa discriminez dar hai sa luam cazul asta, tatal se muta in alta tara si treptat raceste relatiile cu copilul pana le inceteaza de tot, mi se pare normal ca mama sa ceara custodie unica.
Pe de alta parte am inteles ca acum sunt asa zisii mediatori care au rolul de a incerca sa solutioneze conflictele pana sa se ajunga in instanta deci asta ar fi un pas ca sa nu se mai umple salile de tribunal si sa s solutioneze conflictele fara a mai da carca de bani la avocati si fara a mai pierde timp si nervi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca o sa fie un bun prilej pentru tati sa nu mai plateasca pensia alimentara si cam atat.

Cei ce au avut sa se inteleaga, s-au inteles si pe legislatia veche. Cei ce nu o sa vrea sa se inteleaga se vor sicana in continuare, orice legislatie ar fi.

In loc de schimbarea legislatiei mai bine introduceau cursuri de psihologia copilului, sau teste, sau un examen fara de care un parinte nu ar trebui sa obtina asa, automat, custodia copilului.

In fine, o sa vedem ce va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Iulia,dar nu e trecut nicaieri ca la custodie comuna nu se mai plateste pensie alimentara. Singura diferenta este ca acum cel care da banii are si niste drepturi, pana cum trebuia doar sa dea bani si sa stea la mila/ dispozitia celui cu custodia. Ca sa nu mai vorbim ca nu avea nici un cuvant de spus in ceea ce priveste educatia sau sanatatea copilului lor.
Diferit este insa faptul ca si parintele care primeste pensia alimentara trebuie sa arate cu ce a contribuit si el din punct de vedere financiar la sustinerea copilului.
Si aici nu vad nici o tragedie pentru ca majoritatea mamelor primesc o pensie de mizerie si intretin copilul aproape exclusiv din banii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Inteleg ce spui, au fost multe abuzuri din patea mamelor ce au interzis tatilor sa-si vada copiii, chiar daca instanta specificase altfel.

Totusi si inainte aveau tatii drept de vizita, puteau oricand sa solicite in instanta modificarea lui daca nu se intelegeau cu mama...mie imi scapa care sunt acele "drepturi" pe care brusc le capata tatii acum prin custodia comuna si pe care nu le aveau inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Iulia,dar nu e trecut nicaieri ca la custodie comuna nu se mai plateste pensie alimentara. Singura diferenta este ca acum cel care da banii are si niste drepturi, pana cum trebuia doar sa dea bani si sa stea la mila/ dispozitia celui cu custodia.



Hm...si asta-i o problema (probabil pentru ca nu stim ce zice legea): la custodie comuna cine si cui da banii? Si unde locuieste copilul? Stabileste judecatorul?


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

...mie imi scapa care sunt acele "drepturi" pe care brusc le capata tatii acum prin custodia comuna si pe care nu le aveau inainte.



Ce drepturi? In general sa poata avea un cuvant de spus in momentele esentiale: scoala, educatie, activitati extra, plecarea din tara...ti se pare putin pentru un parinte ca sa nu aiba legal nici un drept cand se hotaraste asa ceva pentru propriul copil?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput