Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

De la ce varsta au mancat fast food ?

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 10
oana_alice
oana_alice

3 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui oana_alice Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
cred ca ar trebui gasit un echilibru in dieta unui copil. desi nu i-am dat pana acum baietelului meu mancare tip fast food, nu condamn mamele care dau OCAZIONAL acest tip de alimente copiilor lor. eu am refuzat sa ii dau, cautand mereu alternative sau incercand acasa in bucatarie sa prepar ceva asemanator (cartofi nu prajiti ci copti, chiftele din pui la cuptor nu prajite in ulei, prajituri de casa). la fel cum am refuzat sa fiu o mamica "verde". am cautat intotdeauna cele mai de calitate ingrediente, dar nu m-am bazat pe alimentele bio. de cand am inceput diversificarea am incercat treptat sa ii introduc in meniu alimentele pe care noi le consumam in famile. bineinteles, ne-am invatat noi cu mai putina sare, cu condimente mai putin iuti si doar naturale si bineinteles mai putine grasimi.

Editat de - roxanaz on 21/02/2012 15:13:29
Mergi la inceput
danaionela
danaionela

557 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidanaionela Adauga semn de carte la raspuns Trimite danaionela un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nici eu nu sunt pro MC sau KFC, dar asta nu inseamna ca din cand in cand nu mergem sa-i vizitam. La pizza mergem mai des,poate odata pe luna. OK sunt de acord ca mancarea gatita in casa este foarte sanatoasa, dar de cele mai multe ori ne este mai usor sa ne urcam in masina si sa ne oprim la cel mai apropiat restaurant.
Mancarea tip fat- food nu este un model pentru mine si nici un tel, dar din cand in cand mai calcam si stramb. Asta este... nu putem sa facem totul perfect in viata, si uneori gresim cu buna stiinta.
Mergi la inceput

astridhappy

35 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Asa este toti stim ca nu este ok, dar toti mai calcam stramb cateodata. Atunci cand suntem singuri si gresim este mai grav, petnru ca am putea alege sa NU intram intr-un fast-food. (Din fericire nu mi-a placut niciodata McD, dar asta a fost un noroc si nu am nici un merit ca nu consum mancarea lor!). Din nefericire pe copii i-am mai dus ocazional, atunci cand au fost invitati la zilele de nastere ale unor prieteni.Si asa, automat, li s-a nascut si lor dorinta de a merge si ei din cand in cand: pentru jucarii, pentru ca sa pare ca la gusturile culinare ma mostenesc si nu le place decat inghetata de la Mac.
Dar noi suntem niste norocosi, in situatia in care este foarte greu sa ii explici unui copil de gradi de ce prietenii lui merg si capata jucarii si el nu. Poti sa-i faci tu in casa si snitele cu aur, nu vei avea atuul atmosferei si al jucariilor branduite Asta e, concurenta e dura!

"Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca desi aproape toti se nasc cu ea"
Mergi la inceput

violeta69

5665 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite violeta69 un Mesaj Privat  Reply with Quote
o data pe saptamana la fast-food, cel mult, cred ca nu poate face rau, in cazul in care copilul nu are probleme greutate in exces.

Alaturi de SONIA
si MIHAITA are nevoie de noi,BLOGUL LUI MIHAITA
si nu in ultimul rand donu'Bodo

Vio , mamica lui MIHNEA viitor "descoperitor" de infinit

Pastreaza-ti obiceiurile pozitive, pentru ca acestea pot deveni modul tau de a trai.
Pastreaza-ti modul de viata pozitiv, pentru ca acest mod de viata poate deveni destinul tau.

Mahatma Gandhi
Mergi la inceput
rato-moldo
rato-moldo

8 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Sunt de acord cu violeta69. Nu ai cum sa nu le dai fast-food, pentru ca vad sau vorbesc cu altii copii, dar o data pe saptamana nu strica sa le faci pofta.
Mergi la inceput
adastero
adastero

76 Mesaje
Noi nu il ducem pe cel mic la fast food. Cand merge la ziua cuiva, care si-o face intr-unul de acest gen, nu avem ce face, dar in rest nu vad de ce sa il duc. Oricum, o data pe saptamana mi se pare mult. Nu vad rostul.
Mergi la inceput
gabriela42
gabriela42

385 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite gabriela42 un Mesaj Privat  Reply with Quote
pt ca am putut alege piticul de 7 ani a mincat mc la 7ani din maxima necesitate am comis 3 infractiuni.eu ca lider de polonic ma sacrific si gatesc zilnic mincare!nu stiu sa prepar tocatura .mincam din surse cunoscute si suntem foarte acomodati cu gustul natural al legumelor si al carnurilor.copilul meu depisteaza orice condiment pus in mincare,are un simt gustativ extraordinar despre miros nu mai zic.cind trec pe linga un mc imi stric ziua de la mirosul ciudato-rinced-x nu stiu ce emana acel iz!scuze pt sustinatorii mc este parerea mea.am mincat pitzele si shaormele rar o data la 2-3 ani in situatii necesare.pt cine are un job super activ intervine necesitatea deseori dar la final pierde organismul in favoarea banilor sau a comoditatii
Mergi la inceput
michelle-usa
michelle-usa

3224 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimichelle-usa Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle-usa un Mesaj Privat  Reply with Quote
http://health.yahoo.net/experts/dayinhealth/new-junk-food-danger

junk food poate duce si la dementie

michelle
Mergi la inceput

kitzy

4460 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kitzy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Fetita mea are aproape 4 ani jumate si a fost o singura data la McDonald's si cam o data sau de 2 ori pe ani o ducem la pizza. Nu sunt de acord cu fast-food-urile si nici ea nu isi exprima dorinta de a merge. Se mai intalmpla ocazional ca manance pizza la cate o petrecere, asta e, nu sunt nici asa incuiata sa nu-i dau voie, dar per total suntem pe mancare gatita si cat mai multe legume si fructe.

Raluca, mami de Diana si Andrei
Mergi la inceput

ingridnen

3207 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat  Reply with Quote
cred ca pe la 4 ani a intrat prima data la McD, la ziua unui copil. Evitam si noi cat se poate, ultimat data am fost la Mc acu o luna jumate, in Gara de Nord

Ingrid si Cristi 9 ani
Mergi la inceput
Pag. din 10 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com