De la ce varsta au mancat fast food ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Fast-food vs mancare sanatoasa...dar imi poate spune cineva si mie ce intelegeti voi prin mancare sanatoasa?! ce mai e sanatos in ziua de azi pe piata/supermarketuri?!

Oricum subiectul e prea controversat si s-ar isca scantei pe aici, ceea ce nu-mi doresc asa ca scriu la subiect..

Fast-food-uri mancam acasa..in familie..nu mergem la fast-food-urile renumite... Incercam sa pregatim mancarea acasa cum ne place noua, fara prea multe e-uri si condimente (consumul de sare si grasimi la noi in casa e foarte mic)..Nu zic ca nu cumparam si semipreparate congelate, ca as minti, dar evitam sa ii dam copilei ptr ca sunt putin picante..ii pregatim separat o carne de pui indopata cu hormoni de crestere ..sau o vita..ca nu-i un secret ca produsele din carne, legumele si fructele pe care le gasim pe piata sau in supermarketuri is indopate cu hormoni....si ne mai intrebam de ce apare mai des cancerul, de ce devin barbati sterili si altele..dar na nu intru in amanunte...de murit se moare si din altele nu doar din mancare nesanatoasa.....
as mai avea o intrebare: ati taiat vreodata o rosie ptr salata/mancare si sa gasiti in ea semintele incoltite? sau sa incolteasca semintele de rosie in salata, in frigider dupa numai o zi de cand ati preparat salata?! spuneti-mi si mie cat de sanatoasa e aceea rosie?!

in articol mai era vorba si de pizza, cipsuri, biscuiti..cipsuri nu mancam asa ca nici copii nu primesc.. pizza o mai pregatim, o mai cumparam (congelata) o mai comandam.. dar nu-mi pare a fast-food..ca are doar un blat, niste legume pe acolo, ceva sunca, cascaval, mozzarela si un sos de rosii...si se face in cuptor..biscuiti is fast-food?! ..cartofi prajiti is fast-food, da? atunci de aia mancam in fiecare saptamana..



Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Fast-food-ul daca stii cum sa-l pregatesti e cat se poate de ok si nu nociv cum spun multi alti...dar aici vad ca se discuta de hamburgeri de la mc sau kfc care nu-s fratilor cu carne..is plini de e-uri, resturi nefolositoare de la animal, copite, sorici etc si soia..asta-i hamburgerul de la mc ...dar poti manca si hamburger sanatos facut acasa.daca stii ucm sa-l pregatesti, sau il poti cumpara gata facut dar proaspat..

cat despre bogati care nu mamanca la mc..lasa-ma sa ma indoiesc de acest lucru...ok, poate nu or manca parinti, dar copii tot merg cel putin 1-2 ori pe luna la mc..




Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

ei hai mai michelle ca nu suntem noi, romanii, atat de idioti incat sa consideram MC sau KFC restaurant de lux si nu ne simtim nici "deosebiti" sau speciali daca mancam la ela, in primul rand nu e restaurant, nu indeplineste normele si nici ideea unui restaurant si asta stim cu totii, la fel sa stii, ca stim cat e de nociv, etc.


mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


asta am inteles eu din expresiile auzite:"si-a facut ziua de nastere, cu fitze, in mall la MD", sau " noi iesim seara,in weekend sa mancam afara, la MD."...etc.

ma bucur daca se stie cat sunt de nocive...dar, citeste ce spun cateva mesaje de pe paginile anterioare.

culmea, culmilor a fost cand intr-o zi eram cu o prietena in Rom. si ea vroia un hamburger de la Mc D. si ne-a spus vanzatorul ca nu au hamburgers, vindeau doar cartofi si cola

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Fast-food-ul daca stii cum sa-l pregatesti e cat se poate de ok si nu nociv cum spun multi alti...dar aici vad ca se discuta de hamburgeri de la mc sau kfc care nu-s fratilor cu carne..is plini de e-uri, resturi nefolositoare de la animal, copite, sorici etc si soia..asta-i hamburgerul de la mc ...dar poti manca si hamburger sanatos facut acasa.daca stii ucm sa-l pregatesti, sau il poti cumpara gata facut dar proaspat..

cat despre bogati care nu mamanca la mc..lasa-ma sa ma indoiesc de acest lucru...ok, poate nu or manca parinti, dar copii tot merg cel putin 1-2 ori pe luna la mc..




Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************



aici se vorbeste de fast foodurile tip MD si KFC...nu de ce pregatim acasa, stir fry de 3 min.

da, copiii chiar celor bogati maninca fast food dar nu asa des , ca ii vad pe cei din jur si isi innebunesc parintii. se desteapta ei mai tirziu....
plus reclamele de la tv te innebunesc cu mancare si treb sa fii puternic sa rezisti sa nu pui mina pe telefon sau sa te urci in masina sa mergi la primul Jack in the box....

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am auzit recent ca rata de diabet la copiii din rindurile emigrantilor este de 50%...deci ce spune asta?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Picky_toto

Fast-food vs mancare sanatoasa...dar imi poate spune cineva si mie ce intelegeti voi prin mancare sanatoasa?! ce mai e sanatos in ziua de azi pe piata/supermarketuri?!

Oricum subiectul e prea controversat si s-ar isca scantei pe aici, ceea ce nu-mi doresc asa ca scriu la subiect..

Fast-food-uri mancam acasa..in familie..nu mergem la fast-food-urile renumite... Incercam sa pregatim mancarea acasa cum ne place noua, fara prea multe e-uri si condimente (consumul de sare si grasimi la noi in casa e foarte mic)..Nu zic ca nu cumparam si semipreparate congelate, ca as minti, dar evitam sa ii dam copilei ptr ca sunt putin picante..ii pregatim separat o carne de pui indopata cu hormoni de crestere ..sau o vita..ca nu-i un secret ca produsele din carne, legumele si fructele pe care le gasim pe piata sau in supermarketuri is indopate cu hormoni....si ne mai intrebam de ce apare mai des cancerul, de ce devin barbati sterili si altele..dar na nu intru in amanunte...de murit se moare si din altele nu doar din mancare nesanatoasa.....
as mai avea o intrebare: ati taiat vreodata o rosie ptr salata/mancare si sa gasiti in ea semintele incoltite? sau sa incolteasca semintele de rosie in salata, in frigider dupa numai o zi de cand ati preparat salata?! spuneti-mi si mie cat de sanatoasa e aceea rosie?!

in articol mai era vorba si de pizza, cipsuri, biscuiti..cipsuri nu mancam asa ca nici copii nu primesc.. pizza o mai pregatim, o mai cumparam (congelata) o mai comandam.. dar nu-mi pare a fast-food..ca are doar un blat, niste legume pe acolo, ceva sunca, cascaval, mozzarela si un sos de rosii...si se face in cuptor..biscuiti is fast-food?! ..cartofi prajiti is fast-food, da? atunci de aia mancam in fiecare saptamana..



Bella de Stefania si Anna
Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************



mancare sanatoasa nu cred ca mai exista, pt ca solul si aerul sunt poluate, semintele si alea majoritatea modificate etc...dar macar putem renuntza cat de cit la ce stim ca este sigur nociv, la chimicale, aditivi...etc sa nu le mai adaugam si pe astea.

-incerc sa gatesc acasa astfel sa am control asupra sarii, zaharului, grasimilor, curateniei...
-legumele gatite cat mai putzin.
-sucuri de fructe si dulciuri facute in casa.
-carnea cumparata in bucati mai mari nu are aditivi injectati. din cand in cand cand imi permit cumpar de la ferma.
-inca mai cred ca anumite produse care sunt organice sunt mai bune.
-fructe, legume cumpar mai mult ce e in sezon si crescute local.
-decat conserve, cumpar congelate
-in viitor ma voi ocupa de gradina, cu cateva legume, fructe si o sa-mi trimit barbatul la pescuit...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

michelle....varianta party la Mc e varianta cea mai ieftina de party pt copii, nu e deloc de fitze...impusti cu bani putini mai multi iepuri...menu pt copii, si-s si bucurosi ca le place, loc de joaca si supraveghere....pe cand, daca faci in alte locatii, e mai scump.
eu am citit ce zic fetele, la urma urmei fiecare e liber sa manance ce vrea, nu????? chiar si mancarea s-o impunem??? ca nu e sanatoasa, ca etc, etc. ok, ne spunem pctele de vedere, dar nu le impunem.
eu nu mananc decat rarut, dar nici nu sar in capul alora care mananca des, le zic ca nu e bun, toti stiu dar mananca. deci se stie, doar ca nu toata lumea aplica...asta nu-mi da mie dreptul sa ma pun 'bat' in fata lor si sa insist.
si medicii spun ca tigara e nociva, si au si argumente, plauzibile....si ei fumeasa de rup. e cam aceeasi situatie

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

michelle....varianta party la Mc e varianta cea mai ieftina de party pt copii, nu e deloc de fitze...impusti cu bani putini mai multi iepuri...menu pt copii, si-s si bucurosi ca le place, loc de joaca si supraveghere....pe cand, daca faci in alte locatii, e mai scump.
eu am citit ce zic fetele, la urma urmei fiecare e liber sa manance ce vrea, nu????? chiar si mancarea s-o impunem??? ca nu e sanatoasa, ca etc, etc. ok, ne spunem pctele de vedere, dar nu le impunem.
eu nu mananc decat rarut, dar nici nu sar in capul alora care mananca des, le zic ca nu e bun, toti stiu dar mananca. deci se stie, doar ca nu toata lumea aplica...asta nu-mi da mie dreptul sa ma pun 'bat' in fata lor si sa insist.
si medicii spun ca tigara e nociva, si au si argumente, plauzibile....si ei fumeasa de rup. e cam aceeasi situatie

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


mie nu mi s-a parut de loc ieftin in Rom.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

michelle....varianta party la Mc e varianta cea mai ieftina de party pt copii, nu e deloc de fitze...impusti cu bani putini mai multi iepuri...menu pt copii, si-s si bucurosi ca le place, loc de joaca si supraveghere....pe cand, daca faci in alte locatii, e mai scump.
eu am citit ce zic fetele, la urma urmei fiecare e liber sa manance ce vrea, nu????? chiar si mancarea s-o impunem??? ca nu e sanatoasa, ca etc, etc. ok, ne spunem pctele de vedere, dar nu le impunem.
eu nu mananc decat rarut, dar nici nu sar in capul alora care mananca des, le zic ca nu e bun, toti stiu dar mananca. deci se stie, doar ca nu toata lumea aplica...asta nu-mi da mie dreptul sa ma pun 'bat' in fata lor si sa insist.
si medicii spun ca tigara e nociva, si au si argumente, plauzibile....si ei fumeasa de rup. e cam aceeasi situatie

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


nu e vb ca sarim in capul cuiva, ori ca le taiem libertatile, ori ca ne aratam "batz". facem doar schimb de opinii, de info...pt cine vrea, cine cauta...

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

n-am spus ca-i ieftin ci ca e "varianta cea mai ieftina"....adica....daca faci acasa tre sa cumperi N chestii, sucuri, tort, etc plus pregatiri, sa ii supraveghezi, plus casa vraiste dupa, daca faci la alte locatii care se ocupa de asa ceva te cam ustura cand tragi linia la final. acum mai e o chestie....pe care si eu,ca si tine, pt ca si eu am fost obisnuita cu o alta moneda decat leul, n-o percepem chiar ft bine...moneda. un menu la MC e fix 10 lei, nici macar 2,50 euro + tortul care e de la ei care chiar nu stiu cat e dar nu e scump, deci te aduce undeva la maxin 4 euro/copil....ai 15 copii, vin 60 euro, hai 100 cu tot cu parinti....hai fa acasa un party cu 100 euro, in Romania...nu-ti iese, te duci peste aceasta suma si mai ai si batai mari de cap. cam asta e in mare faza cu party la MC, nicidecum imaginea de lux.
imi cer scuze daca eu te-am perceput nitel impunatoare in opinii, dar se pare ca nu sunt singura care te-am perceput asa, dar una e sa spui ce ai de zis si alta e sa insisti pe acea tema.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput