Clasa I 2011-2012 (4)

Clasa I 2011-2012 (4) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

[1], [2], [3]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Roxana, frumoasa mica, frumoasa si mare . Sa-ti traiasca si sa aveti numai zile insorite in scoala!

Lora, Ela - nu sunteti singurele, sunt cu aceiasi nervi si stare de tensiune la fel ca voi.
Initial s-a spus ca se afiseaza listele luni.
Luni seara a fost un amic si i s-a spus ca se afiseaza vineri. Dar nu stiu cine i-o fi spus, bodyguard-ul cred.
Ieri a sunat o prietena la secretariat, i s-a spus ca sambata sau duminica...
In schimb era afis cu ora la care e deschiderea - la ora 9 pt cei mici si la 12 pt cei mari (V-VIII). Atat.

Edit: am cumparat si noi birou, din Ikea - dupa lupte seculare ca aduceau cateva dimineata si se terminau pana seara . N-avem inca scaun.
Si abia astept sa-mi vina si mie fata inapoi acasa...!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Si noi ce facem luni dimineata? Stim sigur ca sunt la scoala aia copiii? Cel putin la noi chiar ca sunt emotii cat casa - directorul i-a dat inainte tot anul trecut ca el face doar 4 clase si acum sunt cica 181 de inscrisi...pai e clar ca nu 'or sa fie doar 4 clase. Dar nu ni se spune cate, ce invatatori, daca vor ramane acolo toti copiii, nu avem nicio siguranta. Atat as vrea sa-mi spuna: da, d-na, e la noi la scoala, ramane aici, are sigur loc asigurat si nu va treziti cu copilul in strada.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu am sunat doamna noastra sa o intreb ce sa ducem luni si pe ce ora.
asa ca ne vedem luni dimineata la 9 fara 15, cu ghiozdanel pregatit sa-l umplem cu carti
iar dupa-masa vom tine sedinta - asta m-a imbucurat enorm ca rezolv tot intr-o zi.
m-am linistit si eu in sfarsit

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Si noi trebuie sa cautam un scaun pt birou!As vrea unul fix,dar reglabil pe inaltime.Sincer...dupa atatea cautari de ghiozdane,penare,pantofi,adeverinte medicale,treninguri si uniforme....am uitat de scaun.
Mai avem putin si-ncepem scoala!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare,

bree sunteti ceva de groaza..cum spuneam se gasesc scule si mai ieftine..io am luat/o pe prima intalnita..pt poza. Nu interpretati si fraza asta..ca stiu unde bate vantu

Roxana, super scolarita ta!!!

nu stiu cum e la altii, vorba lu Creanga, dar ai mei la ora 20 dorm, deci pe la 19.30 sunt in pat, pana le citesc povestea..max 20.15..dar sunt trezi cam pe la 7 cu plus in iarna si minus in vara. au timp si de masa si de joaca.

al meu nu pare sa aiba emotii, el a avut prima evaluare cu directoarea la inscrierea din martie si apoi au fost cu gradinitza la o vizita prin toate clasele plus au avut acomodarea ca au stat 3 ore in scoala...cei de la el din gradinita -14 copii-au fost impartiti in doua clase, si io l-am trecut pe foaia de inscriere cu pretenul lui din cresa si mama pretenului la fel si sunt in aceeasi clasa.
in plus si el meu are tricou roz, colectia de anu trecut de la H&H ( am un fix sa fie si baietzi colorat imbracati).deci el va merge colorat imbracat.

am vazut fetitzele numai in roz..nah scoala inseamana si viata nu numai calvar.
de-a lungul timpului am incercat sa ii prezint doar aspecte pozitive. Imi aduc aminte cu groaza cum eram speriata ca de bombe in clasa intai. Mi-e mi-a placut la scoala..si cine spune ca am terminat-o?!
ce nu va face copilul meu: teme de vacanta..le dau cu ele in cap, la prfesori.

Naty,

noi vom schimba invatatoarea dupa doi ani, sau si mai devreme. nu imi fac din asta o problema, nici nu vreau sa fie legat de altcineva. Nah si noi ne-am facut copii dupa cum am dorit noi nu dupa planurile sefilor/firmei.

si cel mai bun exemplu: io am nascut infinit mai bine cu medicul de garda decat cu medicul care mi-a urmarit sarcina..
un sfarsit e un nou inceput, nu?!

hai ca m-am intins, noi profitam inca de vacanta.

Liv,

cana cu coada e pt ca invatatoarea lui a hotarat ca copii sa nu care in fiecare zi si sticla cu apa..deci se va ocupa ea de apa. De obicei au cofere cu apa si iei is pun in cana.
al meu va face la intoarcere de la scoala la gradi unde-i AF cam 800m. deci is cara singur ghiozdanul. Io nu vad decat partea distractiva...

Bafta luni si asteptam primele impresii ca noi mai asteptam pana sambata pe 17.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Lora, dar directorul respectiv al scolii nu este abordabil ?! presupun ca este in scoala zilele astea. Chiar nu cred ca poate refuza o "audienta" de 5 minute ... si ceilalti 180 de perechi de parinti care sunt in situatia ta de incertitudine ce fac ? oare ei stiu mai multe detalii ? cum le-au aflat ? ... poate s-au mai format clase noi.
Parerea mea, daca de la secretare sau invatatoare nu afli nimic concludent, incearca sa vorbesti cu directorul.
Succes !
... stiu ca te macina nervos starea asta, dar incearca sa faci tot ce se poate, doar nu este secret de stat, trebuie sa va dea raspunsuri.
... pacat sa nu poti sa te bucuri pe deplin nici in aceste momente pt. inceperea scolii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Chiar daca nu s-au afisat listele, e posibil sa ramana copilasi fara loc la scoala ? Eu cred ca v-ar fi anuntat cumva ,daca exista si aceasta posibilitate. Nu cred ca a ramas vreun scolar pe dinafara ...zic si eu, nu stiu. Insa ma gandesc ca asa ar fi corect si cinstit fata de parinti, sa primeasca un numar de inscrieri in functie de locurile pe care le au, ca nu e examen de admitere si intra cine poate. Eu zic sa stati linistite.Sa auzim de bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Referitor la ce am scris in capitolul trecut, multumesc fetelor ptr.raspunsuri. Ideea cu medii diferite, am scris-o in sensul ca ea nu a pus vreodata mana pe vreun creion si e normal sa fie putin mai greu ptr ea. Dar aveti dreptate, ca poate recupera neasteptat de bine. Iar ei o iubesc foarte mult, eu stau si ma minunez cat de mult tin la ea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

noi am primit cu posta romana, la vreo luna dupa inscrierea oficiala la scoala, o hartie de la directiune cum ca am fost acceptati si inscrisi la scoala (e o scoala simpla de cartier, fara fite)
Lora, sper din suflet sa fie totul bine si la voi

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

DidiAlex sincer mie mi se pare imposibil sa o adorm pe Crina de 6 ani de la ora 20.00 ... absolut imposibil ... poate ne dai mai multe detalii, te rog, cum reusesti ?
... adica adorm copiii tai de la ora 20.00 pe tot parcursul anului ? chiar si vara ? ... de ex. la noi pana toamna tarziu este lumina afara la ora 20.00; trag toate perdelele si jaluzelele si obloanele, ok, dar zgomotele ? la ora aia inca se mai joaca multi copii pe afara, vecinii se uita la tv ...
si voi, parintii, dupa ce adorm copiii la ora 20.00 mergeti in varful picioarelor prin casa ?
... eu stiu ca multi parinti de abia la ora 20.00 ajung acasa ... cand mai interactioneaza cu copiii daca ei dorm ?

... de trezit la 7.00 ok, Crina se trezeste poate si mai devreme uneori ... dar cu adormitul seara am mari probleme; imi propun sa fixez ora de culcare la 21.30, max 22.00 pe timpul scolii; sper sa si reusesc !

In ce priveste canuta cu coada... acelasi "sistem" era si la noi la o gradi de stat unde am stat numai 6 luni ... canutele respective stateau pe o tava in clasa si nu le spala nimeni niciodata (poate la sf anului, cand si le luau copiii acasa), chiar daca fiecare copil avea canuta lui si nu bea decat apa cu ea ... mie nu mi s-a parut deloc igienic asa. Dar poate la voi e altfel ...

Interesante diferentele astea intre scoli, intre sisteme de invatamant, intre tari ... mai povesteste-ne !




Mergi la inceput