aparat de vidat pungi cu haine

aparat de vidat pungi cu haine | Autor: monis5

Link direct la acest mesaj

hello

Va rog sa-mi povestiti si mie detalii despre aparatele de vidat pungi cu haine: care ar fi potrivit ca si pret, ce stie sa faca, cat de mari sunt pungile pe care le poate vida etc. am nevoie sa depozitez niste hainute intr-un loc cu ceva umezeala si ma gandesc ca e o idee, dar as vrea sa stiu ce sa cumpar.

Multumesc!




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Eu nu stiu nimic de aparat dar am cumparat niste pungi mari speciale pentru vidat haine,le-am umplut bine si am tras apoi cu aspiratorul aerul din punga,si asta e tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

hainele nu se pastreaza pt mult timp vidate. sistemul asta e ideal pt cand ai de calatorit. videzi punga, deci ocupa mai putin spatiu in geamantan

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu stiam ca,din contra,sunt indicate pungile cu pricina pentru depozitarea sezoniera a hainelor si articolelor de extra-sezon,mai ales a celor voluminoase,haine de stofa,de blana,pilote de pene,tocmai pentru a le proteja de praf si, in acelasi timp, pentru a face spatiu in dulap sau garderoba.
De ce nu ar fi indicata pastrarea lor pe timp indelungat in pungi vidate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

astea sunt indicatiile la aceste pungi, afara, pt ca eu de acolo le-am achizitionat. am pus si eu o pilota cu puf la pastrare, asa....nu vrei sa stii cum se presenta dupa si cum mirosea cand am desfacut-o

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

astea sunt indicatiile la aceste pungi, afara, pt ca eu de acolo le-am achizitionat. am pus si eu o pilota cu puf la pastrare, asa....nu vrei sa stii cum se presenta dupa si cum mirosea cand am desfacut-o



La pungile pe care le-ai achizitionat tu or fi fost astea indicatiile,nu trebuie sa generalizezi insa.Sunt pungi special concepute pentru articolele textile mari si, culmea, chiar au indicatii pentru asta.

In ceea ce priveste pilota de puf despre care spui,e posibil ca nu pungile sa fi fost de vina,ci puful...sa nu fi fost tratat chimic corespunzator,de avea miros.Mai nou,pilotele si pernele de puf si de pene se pot spala (cel putin,cele pe care le avem noi au indicatii de spalare la 90 de grade C chiar si de uscare in uscator), asa ca nu vad problema, chiar daca ar ramane cu un usor miros de aer inchis dupa ce au fost vidate.
Oricum,orice articol textil capata miros de inchis dupa ce a fost tinut in sifonier mai mult timp,mi-e greu sa cred ca un articol vidat ar mirosi mai rau decat unul din garderoba,nefolosit un sezon intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

eu cred ca tu vb de huse, care da, sunt special pt asa ceva.....si culmea, sa stii ca am cunostinta despre existenta acelor pilote si perne, in posesia carora sunt si eu.
zi buna

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu vorbesc de huse,ci de pungi de vidat,nu despre asta era vorba la topicul de fata!?...

Si, totusi, nu am inteles de ce nu ar fi pungile indicate pentru pastrarea in vid a articolelor pe termen mai lung, ca de aici a continuat discutia pe fagasul asta. In afara de miros, pe care il capata in timp orice obiect nefolosit. Afara sunt pungi pentru vid concepute speciale pentru asta. Si cred ca si inauntru sunt deja in comert,la preturi destul de acceptabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

eu nu inteleg aceasta incapatanare a ta, pe produsul cumparat de mine scria NU pt pastrarea indelungata, am cumparat huse pt pastrare....vrei sa-ti dau accept pt a-ti cumpara pungi, ia draguta acceptul meu si gata, is bune, is brici

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Draguta, vrei sa te rostogolesti de ras, dar nu esti funny deloc.

Citat:
citat din mesajul lui monis5



Va rog sa-mi povestiti si mie detalii despre aparatele de vidat pungi cu haine: care ar fi potrivit ca si pret, ce stie sa faca, cat de mari sunt pungle pe care le poate vida etc. am nevoie sa depozitez niste hainute intr-un loc cu ceva umezeala si ma gandesc ca e o idee, dar as vrea sa stiu ce sa cumpar.



Citat:
citat din mesajul lui emanouela

hainele nu se pastreaza pt mult timp vidate. sistemul asta e ideal pt cand ai de calatorit. videzi punga, deci ocupa mai putin spatiu in geamantan


Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Eu stiam ca,din contra,sunt indicate pungile cu pricina pentru depozitarea sezoniera a hainelor si articolelor de extra-sezon,mai ales a celor voluminoase,haine de stofa,de blana,pilote de pene,tocmai pentru a le proteja de praf si, in acelasi timp, pentru a face spatiu in dulap sau garderoba.
De ce nu ar fi indicata pastrarea lor pe timp indelungat in pungi vidate?




Citat:
citat din mesajul lui emanouela

astea sunt indicatiile la aceste pungi, afara, pt ca eu de acolo le-am achizitionat. am pus si eu o pilota cu puf la pastrare, asa....nu vrei sa stii cum se presenta dupa si cum mirosea cand am desfacut-o




Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM



La pungile pe care le-ai achizitionat tu or fi fost astea indicatiile,nu trebuie sa generalizezi insa.Sunt pungi special concepute pentru articolele textile mari si, culmea, chiar au indicatii pentru asta.



Citat:
citat din mesajul lui emanouela

eu cred ca tu vb de huse, care da, sunt special pt asa ceva...



Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Nu vorbesc de huse,ci de pungi de vidat,nu despre asta era vorba la topicul de fata!?...

Si, totusi, nu am inteles de ce nu ar fi pungile indicate pentru pastrarea in vid a articolelor pe termen mai lung, ca de aici a continuat discutia pe fagasul asta. In afara de miros, pe care il capata in timp orice obiect nefolosit.




Deci,cine bate campii? Monis5 voia informatii despre pungi de vidat,tu vii si spui ca nu se poate asa ceva,ca astea (adica cele pe care le-ai cumparat tu DE AFARA,ca sa nu fie confuzie si sa creada cineva ca erau luate din tara,ca-i rusinica) sunt numai pentru calatorie,si nu pentru storage.In final,incepi sa te rostogolesti si sa te faci ca ma dragalesti pe mine,ceea ce,fie vorba intre noi,mi se pare cu aer usor de mahala,ca eu nu ti-s draguta nici cat negru sub unghie.

In concluzie,ce ar trebui sa faca monis5? Sa-si ia pungi sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

doat ti se pare, cum bine ai zis...treaba cu 'mahalaua'
am zis ca-s luate de afara pt ca am stat o vreme afara, aici nu am umblat pt asa ceva, deci nu stiu daca nu m-am intersat si nu vb din auzite...nu pt ca e 'rusinica' cum incerci tu sa insinuezi, deci nu mai interpreta, cum ti-e obiceiul.
eu am zis si ma repet, daca tu nu ai inteles nu e problema mea....din punctul meu de vedere, pungile nu, husele care sunt pe acelasi principiu, de vidare, da. la aceasta concluzie am ajuns in urma experientelor avute de mine si de altii.
offtopic...pluteste asa o 'simpatie' deosebita pe care mi-o porti, nu e prima data cand ma iei la 'impins vagoane'.....te rog eu, ignora-ma de acum, eu asa voi face. numai bine

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput