MONTIGNAC (162) ...STIL DE VIATA NU DIETA

MONTIGNAC (162) ...STIL DE VIATA NU DIETA | Autor: brindusik

Link direct la acest mesaj



TOATE CAPITOLELE

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17), (18), (19), (20), (21), (22), (23), (24), (25), (26), (27), (28), (29), (30), (31), (32), (33), (34), (35), (36), (37), (38), (39), (40), (41), (42), (43), (44), (45), (46), (47), (48), (49), (50), (51), (52), (53), (54), (55), (56),(57),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52521" target="_blank">(58), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53693" target="_blank">(59), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55254" target="_blank">(60),(61),(62), (63), (64), (65), (66), (67), (68), (69), (70), (71), (72), (73), (74), (75), (76),(77), (78), (79), (80), (81), (82), (83), (84), (85),(86), (87), (88),(89), (90), (91), (92) , (93) , (94) ,(95) ,(96) ,(97) ,(98) ,(99),(100),(101),(102),(103),(104),(105),(106),(107),(108),(109),(110),(111),(112),(113),(114),(115),(116),(117),(118),(119),(120),(121),(122),(123),(124),(125),(126),(127),(128),(129),(130),(131), (132),(133),(134),(135) (136),(137),(138),(139),(140),(141),(142),(143),(144),(145),(146),(147),(148),(149),(150), (151),(152),(153), (154),(155),(156), (157),(158), (159), (160) , (161)


Prima carte a lui Montignac,Montignac pe scurt

Retete Montignac (1),(2),(3)

Creatiile culinare ale membrilor clubului Monti-in imagini

www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=7279" target="_blank">Retete monti cu imagini si explicatii pas cu pas

Alte informatii pe www.4shared.com: emailul si parola pe PM



RAPORTUL AZI: iulie 2011

- -- floricele pentru kilograme scazute
- -- cusca pentru stagnare
- -- porc pentru adaugat kilograme
- -- nu mai avem vesti deloc

Nume---------------Data_______H____G.I ___G.T___G.A___KG____kg(-)__kg(+)
andanii----------01.05.2010___1.60___70.0___65___68.0___5.0___2.0 ___3.0
Anda P----------01.07.2011___1.59___56.0___53___56.0___3.0___0.0 ___3.0
Brindusik-------01.01.2011___1.68___73.0___64___70.2___9.0 ___2.8 ___6.2
cge--------------03.01.2010___1.56___66.6___56___56.8___10.6___10.2 ___0.8
Child------------11.10.2010___1.62___60.0___52___59.0___8.0 ___1.0 ___7.0
mel_g----------15.05.2011___1.68___55.0 ___52___53.7___3.0___1.3___1.7
ninha-----------04.02.2010___1.60___59.0___55___61.0___4.00___0.0 ___4.0
ralu-------------24.04.2011___1.60___86.9___75___83.3___11.9___3.6 ___8.3
samira-------------??.??.2011___1.??___??.?___??___??.?___??.?___?.? ___?.?
somleac-------01.06.2009___1.61___74.0___60___67,8___14.0___6.2 ___7.8
valentinag-----01.06.2009___????___????___??___????___??? ___2.90___???


finalistele noastre .... ne mandrim cu ele felicitari

maya-------------05.05.2009___1.65___113.0___70.00___113.0___43.00___43.00___0
andanii-----------01.06.2008___1.60___95.00___70.00___70.00___25.00___25.00 ___0
puisorul----------23.10.2008___1.60___62.00___52.00___52.00___10.00___10.00____0
monnvas --------01.12.2009___1.57___56.00___49.00___49.00___7.00_____7.00____0


LEGENDA:
Data = data de incepere
H = inaltimea
G.I = greutatea initiala
G.T = greutatea tinta
G.A = greutatea actuala
KG = kg de slabit in total
kg(-)= cate kg am slabit
kg(+)= cate kg mai avem de slabit




Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

salutare fete monti.

puisorule,iti multumesc pentru incurajari.
din pacate pentru mine,mie,nu are cum sa mi se intample minunea intamplata prietenilor tai-eu nu mai am trompele in urma extrauterinelor avute...dar asta nu inseamna ca sunt descurajata catusi de putin...am incredere ca o sa avem si noi bebele nostru intr-o zi.

cat despre kg...nu am o tinta sincera sa fiu.
am inceput dieta in Iarna ,in disperarae de cauza si gandul meu era sa tin in frau prediabetul-pentru ca citisem ce implicatii nefaste are asupra sarcinii si a reusitei unei fertilizari in vitro,sincer,nu ma gandeam ca am sa slabesc,in mintea mea imi doream doar sa scad valoarea aia mare a Insuliinei...dar cand am vazut ca slabesc...asta nu a putut decat sa ma bucure...si daca as mai da jos cam inca 7-8 kg as fi maxim de fericita.
cu mana pe inima pot sa spuns insa ca ma simt considerabil mai bine de cand mananc monti si se si vede asta pentru ca-mi spune din ce in ce mai multa lume ca "mi se intampla ceva bine"

va doresc tuturor o Sambata faina


brandusa,multumim pentru capitolul nou.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

raport

MD-salata verde,varza rosie,cherry,morcov ras,cubulete de branza,piept pe pui la gratar ...toate adunate intr-o salata Caesar.
G-un pumn de seminte de dovleac crude
P-2 felii de paine de secara conforma cu salata de vinete,masline si castraveti proaspetti
C-pepene...urmeaza.

sper din suflet sa reusesc sa ma mobilizez si cu miscarea...in prezent ma nemultumeste faptul ca ajung din an in paste la sport...daca as ajunge de 3-4 ori pe saptamana as fi ...de vis.
am sunat azi la sala sa intreb daca aerobicul de dimineata se face mereu-ca imi convine mai mult sa-l fac dimineata la 9 decat seara...dar nu mi-a raspuns nimeni la sala...deci comploteaza universul impotriva mea
am si un stepper prin casa...da il tin ascuns bine


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Samira, numai incurajare nu a iesit . Iti tin pumnii din tot sufletul sa reuseasca urmatoarea FIV si sa ne anunti ca se inmulteste familia voastra

Sigur vei rezolva problema hiperglicemiei cu monti. Una dintre fetele de pe forumul culinar zicea ca a ajuns la monti cautand retete pt diabetici.

Am facut reteta cu seitan. E un pic de lucru dar a iesit foarte buna. Si am facut si mazare cu limba de porc dar astea sunt pt saptamana viitoare.

Meniu azi:
MD:wassa,salata de vinete, rosii
P: supa de legume
C: piept de pui la gratar cu legume mexicane
G: branza de vaci cu zmeura si stevia pudra


Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

salut. seitanul era cu faina alba.
nu e chestie de fair play, e doar chestie de respectat cartea si regulile cit putem de bine. am vazut pita cu brinza, bere si torturi. fair play pt mine nu este sa spui ca ai baut bere spre ex, fata de cele care isi dau silinta.
cam cum eram frustrati in scoala, cind scriam de 8 la lucarare pt ca am invatat iar colegul lua 9 pt ca a copiat.
parerea mea personala e ca topicul asta tb respectat pt ce este el si ca tot ce este off topic se poate crea un subiect separat.
credeam ca ideea era sa ne stringem cit mai multe patimase montignace, nicidecum "spune-i amicei sa se duca ... pe nu stiu ce site pt retete..."
eu nu am spus ce tb sa faceti voi, pt ca nu dictez nimanui, doar mi=am spus parerea.
daca topicul se numea "ce am mincat azi" as fi fost super ok cu asta.
ca sa fiu sincera sint activa pe forum insa pt motivele de mai sus intru mai rar pe topicul asta.
asteptam aceeasi seriozitate in topicul asta, ca acum citiva ani, seriozitate pt care m-am reintors la acelasi topic, seriozitate care m-a ajutat sa scap de kilogramele in plus, si nu numai pe mine....


samira, mi s-a spus ca dieta are aport de 80 la suta intr-un proces de pierdere in greutate in care tii dieta si te duci si la sala. eu mi-am luat o mingie din aia mare, nu stiu cum ii zice in RO pt zilele cind nu ajung la sala si in plus mai am si un dvd cu zumba. MULT SUCCES !

bafta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

buna, sunt off topic de subiect , pt. Samira33...ce inseamna "FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A", fetita mea este heterozigot, si dupa ce am facut analize peste analize mi-au spus ca atunci cand vrea sa ramana insarcinata trebuie sa faca anticoagulant...asa arata analizele ei:mutatia MTHFR 677-HETEROZIGOT
mutatia mthfr 1298-negativ
mutatia in geta protrombinei- negativ
mutatia fact. V- negativ
proteina C 90, proteinaS 65, antitrombina III- 102, proteina C global 0.78.
Multumesc mult si multa sanatate!

http://anamaria-teodora.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata!
Hai ca s-a facut !

Puishorule, cum ti-a iesit seitanul? vreau sa-l fac si eu. e gustos? mie mi se pare ca arata ca snitelele de soia. seamana si la gust?

Samira, te admir pentru perseverenta. ai slabit superbine.
si va invidiez pe toate ptr ca puteti merge la sport. mi-e dor si mie de aerobic. stepperul de care zici ti l-ai cumparat tu? cat costa?

Brindu, ce-ai halit la italieni pana la urma?

andanii, tu ce mai faci?
ioanacarmen, cum stai cu studiul? ai terminat cartea? ce zici, te bagi?
cge, deja a inceput scoala?

eu pana la ora asta am mancat struguri si lubenita si acum sunt la cafea. mai tarziu o sa mananc cascaval cu ardei rosu. gol, ca nu mai am vitastar. ieri am mancat la MD paine integrala de secara prajita si frecata cu usturoi. n-am mai m,ancat pana acum asa ceva, dar mi s-a parut delicioasa. parca as fi mancat imparateste!
la P as vrea sa fac rosii umplute cu carne de pui. la cuptor.
La C ... habar n-am. dar cred ca vor fi struguri, ca am o plasa plina pe care trebuie s-o termin...


va si

Ninha, mami lu' Mirci

Don't ever get used to the world around you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

puisorule,pai tot asa am ajuns si eu sa aflu de MM...cautand retete pentru diabetici.

anda,stiu ca este foarte importanta miscarea,tocmai de asta si spuneam ca-s nemultumita de mine la capitolul asta...dar poate reusesc sa ma mobilizez.

mamaluiana,ai pm.

ninha,stepperul e ok,mi l-a cumparat sotziorul din Germnania acum vreo 3 ani si a dat pe el 50 de euro.ce-mi place la el este ca nu ocupa spatiu mult...e format doar din pedale si are atasate 2 corzi elastice cu care poti exersa pentru brate simultan cu picioarele.este foarte greu si tepanos in comparatie cu cele pe care le gasesti prin magazinele noastre care imi par fragile.
cat despre determinarea cu care ma tin de dieta...am cea mai puternica motivatie din cate exista pe lumea asta-imi doresc un bebe si as manca si matraguna si as sta atarnata si de bec daca asta mi-ar aduce un bebe in viata mea.

acum sa-mi spun si eu parerea despre topic:nu mi-ar place sa fie un topic sec in care se ne scriem fix meniurile si cu asta basta...inevitabil, cand se formeaza un grup se leaga si prietenii "virtuale",incepi sa vorbesti si despre casa,
scoala,serviciu,copii,gradi etc etc pe langa motivul pentru care ai aderat la grupul respectiv.
ce mi-as dori ,personal, ar fi ca atunci cand e vorba de scris meniurile,fiecare sa-si evidentieze cumva abaterile-am mai spus asta,fie cu rosu,fie bolduit,fie cu scris italic etc.
pentru ca am tot vazut si eu combinatii care mie nu-mi par in regula. am reluat la citit cartile si cu mana pe inimia pot spune ca sunt combinatii nepermise-pentru cine incearca sa tina Monti 100%.
m-am reapucat de citit pentru ca eram deja confuza si aveam senzatia ca nu am inteles eu bine metoda si asa cum spune anda,cand vine vorba de dieta ar fi bine sa fim mai stricte,cine citeste din afara nu intelege mare lucru.
fetele de pe culinar sunt foarte stricte in ceea ce priveste dieta si am vazut ca daca ai in meniu ceva neconform te corecteaza,iti atrag atentia si asta nu e un motiv de suparare.
asa mi-as dori sa se intample si la noi...sa ne intrebam,explicam pe ce criterii am facut o combinatie ce pare mai nu-stiu-cum ....si cel mai important fara sa se simta cineva atacat de intrebari,obligat la explicatii ca sunt convinsa ca nu e o chestie personala la niciuna dintre noi.

hai ca m-am intins cat o pomana tiganeasca
o Duminica faina va doresc



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mamaluiana,revin aici pentru ca nu ai mesageria activata.
scuze fetelor pentru offtopic.
fetita ta are trombofilie insa nu trebuie sa te sperii,mutatia pe care o are este una foarte comuna,ce se regaseste cam la 60-70% in populatie.
heterozigot inseamna ca este in forma usoara si nu va pune probleme majore.
mutatia respectiva inseamna deficit de folati si se trateaza cu Acid Folic de 5 mg,complex de B-uri si vit.C.
este posibil sa aibe nevoie si de anticoagulant-Clexane,Fragmin,Inohep insa asta doar cand veti ajunge la momentul respectiv o sa stiti,in fct de analize si de rezistenta pe arterele uterine ce se masoara in sarcina si este relevanta bolii abia dupa saptamana 20 de sarcina.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

samira puey asta spunea si puisoara daca e ceva nedumerire sa intrebi

anda asta cu tinutu strict cred ca e o alegere personala decat un lucru obligatoriu pentru ca scrii la topicu asta ..(care se numeste cum se numeste nu mai explic o data) montignac e si faza 1 si faza 2 la drept vorbind ( cand am spus pita ma refeream la lipie din faina integrala si faina de soia..are IG-u sub 35 si poate fi consumat cu lipide)..una peste alta daca mancam prostii asteptma sa fim luate la zor(cum mi-o atras mie puisoara atentia ca sa schimb lipia cu painea de tarate iara)..mie mie nu mi s-o parut fair play ce ai spus ca de acu o sa ai grija ce recomanzi...ma gandesc ca una peste alta inainte sa recomanzi ai stat prin jur si ai vazut cum sta situatia..nu s-o suparat nimeni cu al tau coment ..ce am spus si eu si puisoara era spus cu fapt divers ca si postul pe care l-ai avut

ninha mai bine nu spun..sa-i ascult sfatul andei si sa nu duc fetele cu gandu in pacat...cert e ca nu ma mai duc de acu la restaurant italian...nu au nimic sa fie fara grasimi multe sau fara combinatii interzise, am fost pentru ca pleaca o prietena in china de tot si mno...nu puteam merge la restaurant chinezesc ca vb aia o sa tot manance mancare chinezeasca

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

eu azi:
G:banana verde
MD:lapte 0, fulgi de ovaz
G: o nectarina cred
P: gratar cu salata verde

dupa nush ce mai ingurgitez o sa fie ceva de facut usor daca nu am...mai aiurea o sa fie sapt asta cand o sa plec de acasa de marti pana vineri...ia chiar asa...da-ti-mi sugestii cam ce as putea comanda la restaurant...sa fie si monti

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput