Normalizare scaun dupa enterocolita

Normalizare scaun dupa enterocolita | Autor: steluta25

Link direct la acest mesaj

Buna mamici!
Totul a inceput luni noaptea, cu diaree si febra. Am fost la urgente, am fost o ora la perfuzie. Concluzia-enterocolita infectioasa.
Pediatrul ne-a dat Biotics Baby, Furazolidon, antitermice.
Miercuri puiul era deja bine, fara febra si fara diaree.
Totusi, scaunele sunt un pic mai moi dacat de obicei, cu o consistenta mai ciudata. E normal ca scaunele sa se normalizeze mai greu? Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

puiul tau mai ia medicamente in acest moment ? medicul i-a recomandat si regim alimentar in aceasta perioada ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steluta25 spune:

Nu mai luam medicamente, am luat furazolidon 2 zile, apoi l-am oprit la indicatia medicului. Luam doar Biotics. Suntem inca pe regim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

atunci e posibil sa fie de la biotics. de cate ori face kk pe zi ?

nu ai mentionat ce varsta are copilasul tau. ai putea incerca sa-i dai smecta, conform indicatiilor de pe prospect sau sa intrebi medicul daca ii poti da. mai sunt cerealele de la nestle "burtica fericita", sunt pe baza de orez si roscove, sunt special concepute pentru perioada in care copilasul are diaree.

stiam ca, in anumite cazuri de enterocolita, nu se recomanda administrarea medicamentelor antidiareice, pentru ca germenii sa nu stagneze si sa se inmulteasca in intestine. ti-au spus cei de la spital ce fel de enterocolita a fost - virala sau bacteriana, au luat proba pentru coprocultura ?

Mergi la inceput