berea fara alcool in sarcina

berea fara alcool in sarcina | Autor: nelli

Link direct la acest mesaj

buna mamicilor in devenire si celor care sunt deja,sa aveti bebei sanatosi si sa va bucurati de eieu sunt insarcinata in cinci saptamani si printre multe altele am stari de voma cu voma aproape toata ziua,parca am program dimineata, amiaza si seara dak dorm dupa amiaza... am citit undeva ca berea fara alcool ajuta la scaparea de greturi, eu nu am baut inainte de sarcina nici bere nici altceva,nu-mi place aseara insa am baut o bere fara alcool si culmea pt cateva minute mi-a trecut raul,c parere aveti as putea sa beau, nu face rau lui bebe, si in ce cantitate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

parerea mea este ca nu ar trebui sa faci experimente in timpul sarcinii, pe propriul tau copil, doar pentru ca asa ai citit undeva.

vorbeste cu medicul care iti urmareste sarcina, sa vezi ce poti face in privinta greturilor. vitamine prenatale iei ?

o varianta ar fi ca dimineata sa nu te grabesti sa te ridici imediat din pat si sa mananci cativa biscuiti sarati. se pare ca functioneaza de cele mai multe ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

cred ca mai degraba complexul de B-uri ajuta, nu berea in sine. ar fi oricum, preferabile.

berea fara alcool nu e cu nimic mai buna decat berea cu alcool, dimpotriva, are mai multe chimicale in ea, tocmai pentru a avea un gust cat de cat apropiat de cel al berii normale (alcoolizate).

nici eu n-as incerca-o.

mai sunt si alte metode care ar putea sa te scape de greata: homeopatia, acupunctura, remediile naturale (suplimente cu ghimbir, de ex.).

la mine nu functioneaza nimic, asta e, indur si ma gandesc doar la rezultat...



7s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

si berea fara alcool are ceva alcool in ea. la noi are 0,9%. mai bine fara.

Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

sincera sa fiu nici cu alcool nici fara nu imi place bleah, doar k as vrea sa fac ceva in ceea ce priveste varsaturile astea, nu are legatura dak ma ridic din pat sau nu, si chiar dak maninc niste stixuri sau cv tot le vomit.. azi de dim de ex dupa pr de dim am maincat cateva prune apoi iaurt cu putina paine prajita m-am apucat sa fac cate cv prin casa si brusc bleah,faza e k nu prea pot sa maninc sa beau, dr spune k este normal k nu am dc sa-mi fac griji o sa treaca starile astea,mi-a prescris folio forte dar ieri la doua ore dupa ce am luat-o bleah azi o sa incerc sa a o iau mai tarziu, astept si sper sa treaca, eu am rh negativ nu e prima sarcina si ma gandesc k poate si asta are cv de-a face, oricum Doamne ajuta sa treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

am gasit becks fara deloc dar asta nu inseamna k nu mi-ar face rau doar k ma gandesc cum sa scap de atata bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelli

am gasit becks fara deloc dar asta nu inseamna k nu mi-ar face rau doar k ma gandesc cum sa scap de atata bleah


daca nici nu-ti place, iti face si rau, atunci cauti alte variante.


eu ti-am dat cateva idei mai sus, ceva mai sanatoase .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Berea nu e asa rea cum cred multi. Se pare ca un consum moderat ar avea urmatoarele avantaje:
- reduce riscul pietrelor la rinichi, datorita fapului ca are putin calciu si mult magneziu;
- reduce riscul aparitiei bolii Parkinson, dupa cum arata mai multe studii in domeniu;
- creste nivelul colesterolului "bun", astfel incat scade riscul dezvoltarii diabetului si a bolilor cardiovasculare;
- protejeaza de bacteria Helicobacter pylori, astfel incat esti mai in siguranta fata de ulcerul de stomac si chiar cancer;
- sursa de antioxidanti: maltul si hameiul ajuta organismul sa absoarba mai bine antioxidantii;
- sursa de siliciu: apa si orzul contine siliciu, bun pentru sanatatea oaselor si un ajutor in prevenirea Alzheimer-ului;
- sursa pentru vitamina B12, care este esentiala pentru sanatatea sistemului nervos;
- sursa de fibre: doua pahare de bere contin 10% din doza zilnica recomandata de fibre solubile.

Daca e fara alcool, atunci nu ii poate dauna fatului din punctul asta de vedere. Ideea e ca daca iti place si te ajuta sa scpai de senzatia de rau, poti sa bei un pahar-doua (nealcoolizata, dupa cum spuneai si tu) ca sarcinii nu ii dauneaza.
Daca nu iti place si vrei sa bei doar pt ca iti taie greata, atunci incearca mai bine un pahar de apa minerala cu lamaie, uscaturi sarate (covrigei, saratele) sau alte remedii ce ti-au mai sugerat fetele.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si mai e de precizat ca berea fara alcool nu contine nici un fel de chimical, ci doar apa, malt si hamei. Alcoolul este indepartat termic, prin evaporare. Deci, e de preferat sa bei o bere fara alcool decat orice fel de suc din comert (aici nu includ freshurile, desigur).



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

va multumesc tuturorazi am renuntat la somnul de dupa-amiaza si de frica raului dar aveam si ceva de facut care m-a retinut,cum zicea cineva decat sa fac experimente si mai ales k nu imi place mai bine nu, cit despre sucuri din comert nici cu ele nu ma omor in trecut am avut episoade de cistita si de atunci beau apa plata ceaiuri fara zahar, asa k nu am mari probleme sa ma retin ,azi am incercat un ceai de lamaie cruda fara zahar sau miere sau k asa imi place mai mult, se pare k nu am mai varsatam mai rontait cate cv mai niste apa mai niste ceai si sper sa treaca cu bine ziua va sanatate si numai bine la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

draga mea, eu n-as face experimente pe copilul meu. nu cred ca e totusi prea sanatoasa berea aia, chiar daca e fara alcool.
poate ai noroc si-ti trec greturile pe la 12 sapt.
eu n-am avut norocul asta :D
le am si acum...
doar ca nu le mai am toata ziua, ci doar seara.
la mine n-a mers nimic in primele 4 luni.
apoi au mai mers mentosanele.


35+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput