Scaune cu mucus si firicele sange

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viv_led spune:

Azi am fost si i-am facut si o ecografie la burtica...toate in regula. Inca nu am rezultatul analizelor...si sunt nerabdatoare. Pe langa IgE la PLV am facut si IgE total si hemograma. Deci sper sa se detecteze totusi ceva. Cineva imi spunea de Giardia...dar de unde sa ia asa mica? O sa-i fac si o coproparazitologie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Am avut si eu probleme cu fetita mea intre 6 luni si 11 luni. O data la 2 saptamani apareau scaunele moi, cu mucus, sau fara mucus. La 11 luni au aparut si scaunele cu fire de sange. La noi a debutat cu febra mare si pe urma scaune cu firicele de sange. La copro i-a iesit infectie bacteriana de tip necunoscut care a cedat la Sumetrolim. Pediatra mea m-a sfatuit atunci sa-i fac coprocultura, coprocitograma si coproparazitologic la 2 laboratoare diferite. A insistat sa-i fac la Policlinica cu plata Victor Babes (pediatra ne este si prietena de familie, deci nu se punea problema unui interes anume de a ne trimite acolo). Eu m-am speriat f tare atunci, dar pediatra mi-a spus ca daca era vreo alergie/intoleranta (ma refer la toate reprizele acelea de diaree, scaune moi) nu lua in greutate, incepea sa pape prost, evetual apareau si varsaturi. Starea fetitei mele a fost mereu buna (mai putin la episodul cu scaune cu sange).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui sache

Buna, cam acelasi lucru l-a patit si fetita mea, exceptand sangele. Scaune cu mult mucus, incepand de la 5 luni (incepusem insa diversificarea si manca lapte praf). Tot asa - nimic la coprocultura, coprocitograma etc. I-am dat si antibiotic (sumetrolim) - parea ca trece dar greu. Pana la urma, la al treilea doctor mi s-a recomandat o analiza noua, care se numeste calprotectin si care spune gradul de inflamatie al intestinului + imunograma si IGE Total. Le-am facut: rezultatul a fost (interpretarea) - iritatie medie a intestinului cauzata de alergie sau infectie iar IGE total - cam mare. Recomandarea medicului a fost: regim (adica lapte de soia+cereale fara lapte+borcanele bio)si tratament cu singulair.
Acum are 8 luni, scaunele cu mucus au disparut de cca 1 luna si jumatate insa inca nu ia in greutate (e drept ca se misca non-stop, a invatat sa stea in picioare, apar primii 2 dinti...) Peste inca 2 luni o sa-i repet calprotectina sa vedem cum sta cu iritatia. Deci - pare alergie, dar e extrem de greu de aflat la ce anume (eu nu am aflat inca, dar probabil la lapte pt ca acum cu soia e ok)Si mi se pare extrem de utila analiza asta - calprotectin - care iti spune cat de grava e situatia (detalii sunt si pe site-ul lui Synevo)
Succes si sanatate multa!


ai grija cu singulair, iata ce spun alte mamici, la acest subiect :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=166437&nm=Singulair-administrat-copiilor-efecte-secundare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxxy80

Am avut si eu probleme cu fetita mea intre 6 luni si 11 luni. O data la 2 saptamani apareau scaunele moi, cu mucus, sau fara mucus. La 11 luni au aparut si scaunele cu fire de sange. La noi a debutat cu febra mare si pe urma scaune cu firicele de sange. La copro i-a iesit infectie bacteriana de tip necunoscut care a cedat la Sumetrolim. Pediatra mea m-a sfatuit atunci sa-i fac coprocultura, coprocitograma si coproparazitologic la 2 laboratoare diferite. A insistat sa-i fac la Policlinica cu plata Victor Babes (pediatra ne este si prietena de familie, deci nu se punea problema unui interes anume de a ne trimite acolo). Eu m-am speriat f tare atunci, dar pediatra mi-a spus ca daca era vreo alergie/intoleranta (ma refer la toate reprizele acelea de diaree, scaune moi) nu lua in greutate, incepea sa pape prost, evetual apareau si varsaturi. Starea fetitei mele a fost mereu buna (mai putin la episodul cu scaune cu sange).


Coprocultura e intotdeauna prima analiza care se face, si daca se descopera infectie se trateaza imediat. Asta e sa zicem cazul cel mai fericit in care se stie clar cauza si se poate trata. In cazul in care coprocultura e negativa, incepe munca de detectiv sa descoperi cauza.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput