Scaune cu mucus si firicele sange

Scaune cu mucus si firicele sange | Autor: viv_led

Link direct la acest mesaj

Buna!
Fetita mea de 5 luni (69 cm, 9 kg) are probleme de peste 1 luna cu scaunul. Mentionez ca este alaptata exclusiv si ca nu am introduc nici un produs nou in alimentatia mea. Primul scaun "urat" a fost foarte apos, mult cantitativ si cu 2 firicele de sange. La sfatul medicului i-am administrat Debridat si Biotics Baby, 2 plicuri/ zi. Intre timp scaunele au fost normale ca si consistenta, dar cu putin mucus verzui. Dupa 4 zile Scaunul cu firicele de sange a revenit, iar celelalte scaune din cursul zilei (2) au fost apoase si cu punctulete de sange (mentionez ca sangele este rosu deschis). Tot la sfatul medicului, i-am administrat timp de 6 zile antibiotic Cedax, 2 ml/zi si Biotics Baby, 2 plicuri/zi. I-am facut coprocultura, coprocitograma si antibiograma Rotavirus de 2 ori si au iesit negative.
De atunci scaunele alterneaza, uneori sunt normale ca si consistenta si culoare, fara sange. Alteori sunt cu mucus verde, alteori cu mucus incolor, uneori cu firicele sau punctulete de sange. Se intampla sa treaca 2 zile cu scaune bune si apoi sa faca iarasi unul cu probleme. Ieri a avut 2 scaune normale, unul dimineata, unul seara. Azi a avut 5: 2 normale dimineata, 2 mici cu mucus verzui si 1 foarte moale,cu mucus, care l-a sfarsit s-a terminat cu apa si 2 firicele de sange. (era fara pampers si am putut observa exact). Cred ca a fost si foarte acid pentru ca a facut eritem fesier instantaneu. Am observat ca firicele de sange apar cand face mai "exploziv" sau cand scaunul este diareic.
Am schimbat de 10 zile probioticul: acum ii administrez Dicoflor 30 1 plic/zi, dar nu am observat nici o schimbare in alternata scaunelor bune si rele.
Starea generala a fetitei este buna, nu a facut febra, mananca si este jucausa.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu mai stiu cum sa rezolv aceasta problema. Are sens sa ii repet coprocultura? Poate fi aceasta o manifestare a intolerantei la proteinele din laptele de vaca? Am scos din alimentatia mea produsele lactate de 2 zile. Stiu ca dureaza 2-3 saptamani pana cand proteinele respective vor fi eliminate din organism, dar am preferat varianta aceasta in locul analizei IgE specifice ca sa evit "ïnteparea" copilului (din cate am inteles oricum dureaza 10 zile pana la rezultatul analizei).

Va multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Poate avea infectie urinara, e foarte probabil. Mergi la urgenta daca nu e doctorul tau disponibil pentru ca poate fi grav.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Infectie urinara??? De unde si pana unde daca face kk cu sange, ce legatura are???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Daca ma gandesc bine s-ar putea sa ai dreptate despre infectia urinara.

Infectie este in orice caz si trebuie sa mearga rapid la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viv_led spune:

Pai am fost la 3 doctori pana acum si au ridicat din umeri, pentru ca analizele au iesit bine. Au spus ca firicele de sange sunt un semn de iritatie a colonului. Infectie ar fi putut sa fie, doar ca coprocitograma a iesit buna de 2 ori (coprocitograma detecteaza infectiile). Nu stim ce sa mai facem cu fetita. Mai ales ca scaunele sunt asa, alternative, deci nu se pune problema de a trata o simpla diaree. Unii spun ca "cere diversificarea"...si sa incep sa-i dau morcov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Eu nu as incepe cu zeama de morcov, mai degraba cereale cu orez pt 4 luni...Chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc ..ma gandeam sa nu aiba vreo enterocolita ca aia cam asa se manifesta, dar tu zici ca are si scaune normale, deci, chiar nu imi pot da seama...Incearca sa ii dai ceai de menta si mucilagiu de orez sa vezi daca se simte mai ok...daca nu mergi si consulta si alt medic...
Multa sanatate va doresc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Buna.
Eu sunt mama unui copilas cu probleme digestive, inclusiv cu alergie la proteinele laptelui de vaca. Dupa parerea mea eu cred ca problema fetitei se datoreaza unor produse din alimentatia ta. Insa daca e vorba doar de o intoleranta sau de alergie asta nu se poate spune doar asa, observand scaunele. E clar ca trebuie facut test pentru alergie, tu spuneai de cel pt. PLV insa eu cred ca sunt si alti alergeni care trec prin laptele mamei, asta te poate sfatui un gastroenterolog sau alergolog pediatru. Eu, atunci cand l-am testat pe piticul meu pt. prima data, am optat pentru un test care cuprindea mai multi alergeni alimentari, parca vreo 20, printre care si soia, ou, rosie, alune....Eu cred ca e mai bine sa lasi frica de intepatura, daca suspectezi o alergie trebuie sa stii sigur daca e sau nu. Alergia nu e o afectiune chiar usoara, trebuie urmarit cu strictete ca copilul sa nu aiba contact cu alergenul. Acum poate ca nu ti-e asa greu, fetita e inca alaptata....dar ce faci peste 2-3 luni- o privezi de iaurt, branzica, fara sa stii sigur?
Eu am aflat de alergia copilului meu cand el avea 8 luni. E destul de greu cu asta, ii e pofta de multe lucruri...nu poate gusta inghetata, ciocolata, prajituri, tort....vede diverse prin parc si plange....dar asta e, speram sa dispara in timp.
Va doresc sanatate muuuulta, daca te pot ajuta cu orice, lasa-mi mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viv_led spune:

Maine o sa-i fac analiza pentru alergia la PLV...Macar daca nu e asta problema, o sa caut mai departe. Nu stiu ce altceva ar putea fi. Azi mi-a facut scaun cu mucus verde fosforescent...Iar pediatra la care mergem e specializata pe gastro-entero...si ridica din umeri :( Mersi frumos pentru sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Buna. Ma bucur ca te-ai hotarat sa testezi, voiam sa-ti spun despre testul pe care l-am facut noi. Se numeste PANEL 4 si l-am facut la medlife, dar sunt si alte laboratoare mari care-l fac. Deci in testul asta era si un parametru- reactia la lapte, in general DAR erau analizate si separat 3 tipuri de proteine ale laptelui de vaca- alfa lactoglobulina , beta lactoglobulina si cazeina. Si fiecare avea valori diferite pe care le urmarim periodic. In plus, am inteles ca copilasii cu alergie la PLV, in procent de 30% dezvolta si alergir la soia, iar de asta e extrem de greu sa te feresti- exista soia in paine, in biscuiti, in mezeluri....aproape in tot ce este cumparat....eu ma feres si acum pt Iosef de soia....asa ca n-am acceptat varianta de formula de lapte pe baza de soia...

Va doresc sanatate, sa dea Domnul sa i se puna un diagnostic corect ca sa stiti ce trebuie facut. Si Iosef al meu facea scaune cu mucus in perioada cat a papat san, doar ca el avea scaune rare, moi si rare....si pediatra lui sustinea ca nu-i nimic....uite-asa am chinuit eu copilul, nici nu lua in greutate....si singura m-am hotarat sa investighez copilul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Laura a avut exact astfel de manifestari incepand cu 1 luna de viata, si a fost suspecta mult timp de alergie la proteinele din laptele de vaca. Eu n-am mancat deloc lactate, verificam toate etichetele, timp de un an de zile ca sa o pot alapta. Se pare ca in general cauza cea mai probabila pentru astfel de manifestari sunt intolerantele la lactate sau la anumite fructe uscate(alune, migdale, etc). Poti sa incerci sa scoti aceste alimente din alimentatia ta si sa vezi ce se intampla.

Laura a facut teste de alergii la 1 an (inainte de varsta asta pot aparea rezultate false pozitive/negative) si s-a dovedit ca alergia nu era la lactate. Inca nu stim exact ce ii provoca micile sangerari ale colonului. In general medicii nu s-au impacientat atata timp cat ea a luat bine in greutate, a fost vesela, sanatoasa, etc. In timp reactiile s-au rarit mult, speram sa dispara complet, si inca mai cautam alimentul buclucas.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sache spune:

Buna, cam acelasi lucru l-a patit si fetita mea, exceptand sangele. Scaune cu mult mucus, incepand de la 5 luni (incepusem insa diversificarea si manca lapte praf). Tot asa - nimic la coprocultura, coprocitograma etc. I-am dat si antibiotic (sumetrolim) - parea ca trece dar greu. Pana la urma, la al treilea doctor mi s-a recomandat o analiza noua, care se numeste calprotectin si care spune gradul de inflamatie al intestinului + imunograma si IGE Total. Le-am facut: rezultatul a fost (interpretarea) - iritatie medie a intestinului cauzata de alergie sau infectie iar IGE total - cam mare. Recomandarea medicului a fost: regim (adica lapte de soia+cereale fara lapte+borcanele bio)si tratament cu singulair.
Acum are 8 luni, scaunele cu mucus au disparut de cca 1 luna si jumatate insa inca nu ia in greutate (e drept ca se misca non-stop, a invatat sa stea in picioare, apar primii 2 dinti...) Peste inca 2 luni o sa-i repet calprotectina sa vedem cum sta cu iritatia. Deci - pare alergie, dar e extrem de greu de aflat la ce anume (eu nu am aflat inca, dar probabil la lapte pt ca acum cu soia e ok)Si mi se pare extrem de utila analiza asta - calprotectin - care iti spune cat de grava e situatia (detalii sunt si pe site-ul lui Synevo)
Succes si sanatate multa!

Mergi la inceput