Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ce e zizi mall Eu nu am auzit de el pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

kris, noi suntem la 280 la d-na Laura Spahiu
voi la cine sunteti?

eu m-am uitat prin Zara azi(nu suntem in ro pana incepe scoala) si as vrea sa va intreb cam care-s preturile la Zara de-acasa la camasute fete?...pe-aici era in jur de 40 euro o camasuta dar cam uratzica si se vedea ca e si material care se sifoneaza rau...
voi de unde ati luat camasute de fetite dragute?
la magazinul din Sebastian cand i-am cumparat eu Ruxandrei uniforma acum vreo 2 luni d-na nu avea cu manecuta lunga(i-am luat o singura bluzita din bumbac cu guleras dar cu maneca scurta)...dar ma gandesc ca acum o fi primit marfa...a mai fost cineva pe-acolo?

ref vaccinari si noi primeam (la Alex) un biletel pe care trebuia sa semnam daca suntem de acord sa ii faca vaccinul la scoala sau il facem in alta parte.

Eu nu am luat coperti pentru carti fiindca anul trecut am avut surpriza sa fie format diferit cartile...cel mai bine va duceti cu ele la librarie si le probati pe loc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Monica, da, ai dreptate, asa am fost sfatuita si eu. sa astept cartile si apoi sa luam coperti.
a venit ghiozdanul ieri si-s multumita! aici il puteti vedea.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ieri am fost la pediatru pt avize si l-am intrebat cum e cu vaccinarile. Mi-a spus ca exista doua scheme de vaccinare.
Schema 1: aveau vaccinari la 2,4,6,12 luni si 2 nai jumate (DTP sau Infanrix) si la 1 an Prorixul. Cei care au facut schema asta ar trebui la clasa 1 sa faca din nou Priorix-ul si DTP-ul. Priorixul se face in campanii scolare (la baiatul meu mai mare nu l-au avut si i l-au facut abia in clasa a 2-a). DTP-ul nu se mai face ca nu-l mai au.
Schema 2: la fel ca prima, cu diferenta ca DTP/Infanrix nu s-a mai facut la 2.5 ani ci la 4. Acesti copii ar trebui sa faca in clasa 1 doar Priorix-ul.
Puteti refuza vaccinul. De la scoala se primeste o hartie in care se cere acordul parintilor. Ideea e ca, daca vreti totusi acest vaccin, nu puteti sa il faceti la medicul de familie sau in alta parte pt ca nu exista. Asta e povestea si cu DTP-ul. Deoarece a fost scos dn schema de vaccinare in campanii scolare nu s-a mai adus si cateva generatii au ramas cu el nefacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Ioana a primit ieri cadou de la mama (de Sf Alexandru) un penar Disney echipat, cu Aurora. E super incantata. Si mie imi place, mi se pare dragut si incapator.

Aseara am fost la Carrefour Orhideea, am fost foarte dezamagita, nu am gas nici un ghiozdan convenabil. Am luat in schimb pixul minune, fara rezerve, ca nu aveau. Am mai luat 2 caiete mate + 2 romana, maculator nu am gasit. Aaaa, am luat si coperti pt caiete.
Nu am vazut camasi, decat un singur model care nu mi-a placut.
Am intrat si la Kiabi de unde am luat doar un tricou alb, niste dresuri gri si colanti negri (sa-i dau iarna pe sub fusta). Camasi albe nu aveau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

roxanaz - f frumos ghiozdanul se asorteaza cu bobocelul ... si e acelasi format cu al nostru Sa le foloseasca cu succes !

anya - noi cred ca ne incadram in varianta 2, deci ne vaccineaza in clasa I; daca nu gasim vaccinul la farmacii pentru a-l face la medicul de familie (asa cum am facut cu toate vaccinurile pana acum), atunci nu prea vad motivatia sa-l refuz pe cel de la scoala ... care ar fi argumentele parintilor care-l refuza ? riscurile de igiena/infectie nu cred ca exista ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

Anya, referitor la vaccinurile obligatorii din campaniile scolare- nu am inteles, daca le refuz, nu i le voi putea face in alta parte, de ex la pediatrul care ne are in evidenta, chiar contra cost ? Care vaccin a fost scos din schema si de ce?

sa va spun de ce am rezerve fata de campaniile de vaccinare scolare si de ce as prefera sa pot alege momentul vaccinarii: pentru ca sper sa mai reduc din riscurile aferente vaccinarii. Dupa cum poate unii va mai amintiti, am avut o mare problema in urma cu 3 ani cu baietelul in urma unui vaccin efectuat cand era putin racit. Daca se nimereste sa ii curga nasul, sa aiba un guturai in ziua/perioada cand e programat vaccinul la scoala, nu as mai dori sa il supun riscurilor.
Prefer sa astept sa zicem o vacanta intersemestriala sau de iarna/primavara/vara in care sa duc copilul la pediatru sa-l consulte si sa-l vaccinez daca nu exista nici un motiv de indoiala ca e sanatos 100%.
asa gandesc eu care sunt patita cu un vaccin facut cand era cu guturai, la recomandarea medicului de familie, singurul pe care am avut imbecilitatea sa fiu de acord sa i-l fac fiind racit. Pana la acel vaccin nu a mai avut niciodata complicatii postvaccinare, nici cand era bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

hello

Anya, referitor la vaccinurile obligatorii din campaniile scolare- nu am inteles, daca le refuz, nu i le voi putea face in alta parte, de ex la pediatrul care ne are in evidenta, chiar contra cost ? Care vaccin a fost scos din schema si de ce?

sa va spun de ce am rezerve fata de campaniile de vaccinare scolare si de ce as prefera sa pot alege momentul vaccinarii: pentru ca sper sa mai reduc din riscurile aferente vaccinarii. Dupa cum poate unii va mai amintiti, am avut o mare problema in urma cu 3 ani cu baietelul in urma unui vaccin efectuat cand era putin racit. Daca se nimereste sa ii curga nasul, sa aiba un guturai in ziua/perioada cand e programat vaccinul la scoala, nu as mai dori sa il supun riscurilor.
Prefer sa astept sa zicem o vacanta intersemestriala sau de iarna/primavara/vara in care sa duc copilul la pediatru sa-l consulte si sa-l vaccinez daca nu exista nici un motiv de indoiala ca e sanatos 100%.
asa gandesc eu care sunt patita cu un vaccin facut cand era cu guturai, la recomandarea medicului de familie, singurul pe care am avut imbecilitatea sa fiu de acord sa i-l fac fiind racit. Pana la acel vaccin nu a mai avut niciodata complicatii postvaccinare, nici cand era bebe.



Poti refuza linistita.
Inainte de vaccin noi primim o hartie pe care trebuie sa semnam ca suntem de acord sau nu, sa mentionam daca le facem vaccinul la medicul de familie si daca acceptam campania scolara sa spunem daca a facut sau nu un alt vaccin in ultimile 30 de zile si daca este sau nu clinic sanatos.

Aceasta hartie merge in dosarul medical al scolarului si nu este vaccinat daca nu exista un acord scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

roxanaz - f frumos ghiozdanul se asorteaza cu bobocelul ... si e acelasi format cu al nostru Sa le foloseasca cu succes !

anya - noi cred ca ne incadram in varianta 2, deci ne vaccineaza in clasa I; daca nu gasim vaccinul la farmacii pentru a-l face la medicul de familie (asa cum am facut cu toate vaccinurile pana acum), atunci nu prea vad motivatia sa-l refuz pe cel de la scoala ... care ar fi argumentele parintilor care-l refuza ? riscurile de igiena/infectie nu cred ca exista ...


Eu am preferat sa le fac la medicul lui deoarece copilul era stresat ca il inteapa " in turma" cu toti colegii care mai de care mai speriati si maraiti ( sunt totusi inca micuti in clasa I ).
In plus nu imi trecea seria vaccinului in carnetul de vaccinari si aici am eu pitici pe creieri plus faptul ca fiind atati de multi intepati in aceiasi zi si medicul respectiv e om si isi mai pierde din rabdare...ori al meu are o relatie super cu pediatrul lui si nu vroiam sa ii vina idei cu privire la abordarea unui medic si a vaccinurilor in general.

Acum nu mai stiu cum se gasesc sau nu vaccinurile de cumparat dar eu cand nu le-am gasit le-am comandat chiar la pediatru, el le-a cerut la distribuitor si eu l-am achitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Monica, eu sper sa fim repartizati la d.na Faiffer Mihaela, sau nr.2 la d.na Laura Spahiu. Soacra d.nei L. Spahiu a fost invatatoarea sotului . Pe 2 sept vom afla le ce d.na vom ajunge. Desi am intervenit..nu am un raspuns clar. Pana la urma, imi doresc sa ajunga la o buna profesionista!

Zizi mall, este la Unirii, cum te duci spre metrou de la tramvaiul 32, e undeva pe stanga.

Sa aveti o zi excelenta!!!

Cristina

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput