Cu ce se curata plita vitroceramica?

Cu ce se curata plita vitroceramica? | Autor: A_Iulia

Link direct la acest mesaj

M-am tot uitat prin supermarketuri dar nu am vazut ceva special. Cu ce curatati voi plita vitroceramica?

In plus, de la o tigaie, mi-au ramas niste pete, care nu ies nicicum...si par a fi in interior. Mi-a spus cineva ca a patit la fel, si ca ar fi din cauza cratitelor; ar trebui cumparate cratite speciale. S-a mai intamplat cuiva sa apara pete de acest gen? Scapam cumva de ele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Iulia, eu am avut pana acum vreo 3 feluri de plite electrice(de-a lungul anilor). Le curatam cu cif si un burete umed. Trebuie sa insisti pe pata, ba chiar trebuie sa apesi bine, si iese.
Apoi speli plita asa cum speli geamul.Lustruiesti cu servetele de bucatarie si gata. Iese luna.

Cele mai urate pete apar cand da apa afara din oala(la o fierbere) si intra sub oala. Sau cand se arde ceva direct pe plita, sub oala.

Nu stiu despre ce cratite speciale e vorba. N-am auzit de asa ceva.
Poate cea care ti-a spus se refera la cratitele pentru inductie, care defapt n-au legatura cu petele ci cu functionalitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Ai putea incerca la DM,si nu cred ca e scump,pentru ca ei de regula cam pastreaza preturile si produsele.E o pasta alba,asemanatoare lui Cif,speciala pentru plitele de ceramica.Ar mai fi Ceraclean sau Potz Blitz de la Billa,daca importa Billa din produsele pe care le vinde in strainatate.
Pentru arsurile rele de tot,sunt niste cutitase speciale, ca niste lame de ras in partea inferioara,fixate pe un suport reglabil, care ascunde lama cand nu e in uz, pt a nu fi pericol de ranire.Am vazut din astea la Kaufland in tara,garantat gasesti acolo la raionul de menaj si ustenstile de bucatarie,si nu era scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Eu o spal cu axion de vase solid (cu care spal si vasele) cu buretele si apoi o curat cu racleta (cu lama). Intr-adevar trebuie sa nu folosesti oale de cupru sau aluminiu (asta scria in prospectul plitei mele) si am cautat mult tigaie de teflon care sa nu contina aluminiu.
Practic cu racleta aceea metalica scapi de orice pata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Se poate spala cu aproape orice,de la detergent pentru vase(lichid)asta in graba ,doar cu buretele si uscata cu servetzele,pina la Cillit Bang!

Pentru o curatzare temeinica ,se foloseste substantza speciala ,alba pastoasa,asa cum scria si Julia,se pune pe plita se lasa sa actzioneze,apoi se clateste bine!

Sunt si "cutzite"speciale cu care s epoate rade ,fara a lasa urme pe plita!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

Exista un spray foarte eficient la magazinele DM, aici se numeste Backofen und grillreiniger.
Are o spuma alba, care trebui lasata sa actioneze min o ora, (maxim am lasat de seara pana a 2 a zi) cand am sters cu un burete de bucatarie.
Face cu adevarat minuni, si pe vitroceramica, si pe tigai/cratite.

Am incercat si acea pasta tot de la DM, dar e mai slaba ca cif-ul, parerea mea.

Sper ca am putut sa iti fiu de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si eu cu CIF si cu un burete care are o parte abraziva. Eu am avut si zahar ars pe plita, ars bine si mult...s-a dus greu, o parte a trebuit sa il iau fin cu cutitul si a ramas putin zgariata, nu se vede tare, dar eu care stiu, vad :)). Altfel, mereu s-a curatat luna cu CIF.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Mey eu posed ceva special de curatat. :)
A venit un sample cu placa si apoi am continuat sa o luam. E o pasta grasoasa. O intind si las peste placa si astept sa se usuce si o sterg cu apa.
Eu gatesc in graba si unul tipa, altul zbiara, oala da pe foc... deci mizerie mare... dar dupa e curat si fara zgarieturi

Ceva de tipul asta:

http://www.amazon.com/Miele-Ceramic-Stainless-Steel-Cleaner/dp/B004ETD5XM/ref=sr_1_1?s=kitchen-bath&ie=UTF8&qid=1314130434&sr=1-1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai asta e pasta alba de care spuneam!

Doar ca aia e mai profesionala,in magazine se gaseste sub alte denumiri!Aceasi marie cu alta palarie!

Mihaela ai fost norocasa ca ai reusit sa scotzi zaharul ars,se stie ca zaharul ars e "moaerte"pentru placile ceramice !

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai asta e pasta alba de care spuneam!

Doar ca aia e mai profesionala,in magazine se gaseste sub alte denumiri!Aceasi marie cu alta palarie!

Mihaela ai fost norocasa ca ai reusit sa scotzi zaharul ars,se stie ca zaharul ars e "moaerte"pentru placile ceramice !

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Serios Dana? Eu nu am stiut. Am pus zahar ca sa se caramelizeze intr-un vas de sticla termorezistent, pe plita direct(voiam sa fac crema de zahar ars)...nu stiu unde mi-a fost capul. Normal ca a crapat si 200 g zahar s-au scurs pe plita incinsa. O parte s-a dizolvat cu apa, o pare s-a dus cum am spus, cel care a ajuns direct pe plita incinsa. Huh!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput