Idei de decorat baia...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

CORINA - eu stiu ca exista ventilatoare cu capac. Cand nu sunt folosite pui capacul, evident gandacii nu intra. Cand le folosesti capacul se ridica...ma gandesc ca nu intra gandacii in timp ce functioneaza ventilatorul....sau intra??!!

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Corina, doua prietene au oglinda mare pe peretele de deasupra cazii.

Una a ales cu rame de lemn, cealalta a ales fara,e prinsa cumva in placile de marmura de pe perete.
Sunt stiluri diferite, ambele superbe. Cea cu rame de lemn a ales gresia si faianta bej iar mobilierul(inclusiv rama) e mahon. Baie mica. Nu i-a putrezit nimic, nu a alunecat sa dea cu capul de oglinda, copilul nu arunca cu bolovani in ea. .
Sigur, oglinda trebuie prinsa ca lumea nu lucru de mantuiala, asa cum se procedeaza cu orice e suspendat. Iar daca doamne fereste aluneci la dus, crede-ma ca nu conteaza daca ai oglinda sau ba. iti poti rupe picioarele, umarul sau mana si fara oglinda. Pentru a preveni asta, luam un covoras antiderapant.
Iar daca un copil arunca ratzusca de plastic in oglinda, ma indoiesc ca aceasta se face tandari.

Asa cum zici tu, ne putem gandi ca ne cada faianata in cap, dulapul peste degete, si asa mai departe..Prudenta e buna, dar sa nu exageram cu scenarii.

Pana la urma mie mi-e egal daca oana isi pune oglinda sau nu , Acum ai speriat-o si cred ca se mai gandeste.
Dpdv al stilului, insa, nu cred ca se poate contesta efectul oglinzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

si mie mi se are buna ideea cu oglinda incorporata cumva la nivelul faiantei, de fapt ultimul trend ar fi acesta, combinatia de sticla/oglinda cu faianta/in loc de faianta.
cat despre efectul pe care il au oglinzile asupra spatiilor mici, acesta nu poate fi contestat. Si cred ca exista si oglinzi securizate, asa cum sunt geamurile, dar daca oglinda este lipita ca si faianta cu adeziv (special) pe perete nu vad cum ar putea cadea cioburile in cazul nefericit in care se sparge.
variante de rama ar fi fie lemnul tratat, MDF special pt bai (materialul din care este confectionat mobilierul de baie) sau de ce nu, chiar un brau/placa de decor din gama faiantei care sa incadreze oglinda ca o rama.

Oana, sa stii ca si eu aveam un fix cu albastrul la bai, aici unde stau acum asa am decorat baia, alb cu albastru marin si mi-a fost greu sa renunt la idee, dar am reusit pana la urma

cat despre trendurile actuale, intr-adevar se poarta mult lila si verde oliv la bai, dar ce facem ca la anul se poarta altceva si nu ne mai place...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ladyJ, nu te contrazic, o fi de efect, dar eu n-am vazut asa ceva pana acum, de aceea imi este greu sa-mi imaginez cum ar arata, in special intr-o baie atat de micuta. mi se pare neobisnuit, atat.
cel mult am vazut oglinda mare pe peretele opus cazii, in baile de la hoteluri. dar la baia Oanei nu merge, pentru ca este usa pe acel perete.

oricum tot trebuie sa mai puna o oglinda in baie, corect ? deasupra chiuvetei, pentru ca sotul ei trebuie sa se barbiereasca si nu cred ca poate s-o faca aplecat peste cada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Poate o face direct in cada

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Oana, si baia mea este mica, drept urmare uite ce am facut eu.
Am renuntat la cada, fiind in secolul vitezei dusul este cel mai utilizat, cada nu prea am timp sa fac, asa ca mi se prea inutila.
Pe muncitori i-am cam "chinuit", am cumparat placi care imita sisturile, si i-am pus sa-mi constuiasca o semicada de dus pe toata lungimea peretelui. S-au uitat cam lung la mine, "cum sa facem noi asa ceva, ca nu stim", si le-am explicat eu , le-am facut puzzele si i-am rugat doar sa le cimenteze. Ca model iute un link: http://www.apitrade.ro/inchidere-dus/inchidere-dus-cu-usa-glisanta.html
Mai urmeaza sa montez un paravan de sticla sablata in genul http://www.apitrade.ro/inchidere-dus/paravan-dus-fix-sau-cu-balamale.html (foto14) si am sa comand ca modelul sa fie cu papadii.
Pentru ca iubesc apa si imi plac tare mult ploile de vara, am ales un dus de la Schulte (comandat in Horbach) http://www.hornbach.com/brochure/ro/data/HORNBACH_POS_Wellness.pdf care are o plarie fixa doarte mare, si o para de dus mobila. E o placere, sa te tot dusezi.

Culoarea de baza a gresiei si faiantei este bej, dar ca sa nu fie monoton am tras cateva dungi cu placi care seamna cu tabletele de ciocolata care se asorteaza cu usa de la baie.
Am faianta doar pe peretii cu sanitare (cada, lavoar si wc) restul i-am lasat albi.
Oglinda nu are rama dar este foarte mare si am montat-o deasupra lavoarului, iar peretele opus este alb, iar aplica este desupra oblinzii aproape de tavan), asa ca a crescut luminozitatea din baie.
Nu am etajere si alte dulapuri pentru a nu incarca satiul ramas, iar toate "ustensilele" se afla in setarele de sub lavoar.
Spor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms frumos de explicatii!
Corina iti dai seama ca in afara de oglinda mare din dreptul cazii voi mai avea una ma mica deasupra lavoarului..cum sa se barbiereasca deasupra cazii??Unde am lavoarul am si masca de tevi..cam naspa pt ca si ele mai ocupa spatiu dar mi-e teama sa le ingrop in perete pt ca mereu am avut cate o "interventie" si chiar nu mi-ar place sa daram peretii la fiecare inundatie..Vom schimba si toate tevile, oricum...
O alta intrebare ar fi ce fac cu rezervorul de la wc...De care aleg? De plastic sau de ceramica? Sotul zice sa il facem ingropat in perete, dar la fel, mie mi-e teama sa nu se defecteze sau alte chestii si sa trebuiasca sa sparg peretele..voi ce parere aveti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

oana, fratele meu are rezervor de wc "ingropat" in perete, este confectionat din plastic. il are de mai bine de 6 ani si nu a avut probleme cu rezervorul. se poate construi o masca sau un perete fals din rigips rezistent la umezeala. deasupra acestei masti el a pus un dulapior facut pe comanda si a ramas putin spatiu si pentru un raft facut tot din rigips.
daca vei cumpara un rezervor de calitate, nu cred ca se va pune problema de interventii/reparatii.
insa acea masca iti va "manca" din spatiul baii, care si asa este mica.
ah, si mai este un aspect : daca pui rezervor ingropat, nu vei putea pune in rezervor produse din acelea speciale pentru curatenia toaletei (pastile sau odorizante speciale), desigur daca folosesti asa ceva in mod obisnuit. vasul toaletei mele are gaurele pe marginea interioara, din aceasta cauza apa se scurge in toaleta sub forma unor jeturi, nu se formeaza acel vartej ca la toaletele clasice, astfel incat produsul de curatat agatat pe margine sa fie luat de apa si imprastiat in tot vasul de toaleta; eu trebuie obligatoriu sa pun ceva in rezervorul wc, pe langa odorizantul agatat de marginea toaletei, sa se igienizeze bine tot vasul atunci cand trag apa.
ah, si sa fii atenta cand alegeti vasul de toaleta : exista anumite modele, cu gaura de evacuare facuta mai spre spatele vasului (nu stiu cum sa explic exact), atunci cand folosesti toaleta ca tot omul, pentru nr. 2, te stropesti pe partea dorsala cand nr. 2 aterizeaza in apa. scuze, dar asta e adevarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Da Corina stiu perfect la ce fel de model de WC te referi..e aiurea..o sa-l ocolesc...Am sa iau totul de ff buna calitate pt ca dupa cum ziceam nu-mi permit sa schimb totul prea curand asa ca m-am gandit ca sa fac o investitie in lucruri de calitate...
Astept in continuare sugestii!!
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

daaaa...un rezervor incastrabil de calitate inseamna Gheberith(sper ca am scris bine) care impreuna cu suportul pe care este asezat costa si 300 de euro
noi am renuntat la el si am ales Duravit, cu rezervorul din ceramina asezat pe vasul de wc. si l-am gasit si patrat, la fel ca si lavoarul. dezavantajul pe viitor al formei vasului o sa fie in dificultatea gasirii colacului de wc(fiind patrat).
nu stiundaca s-a discutat la cap oglinda, insa eu as renunta la cea de deasupra baii nu din cauza ca m-as putea accidenta ci doar pt simplu fapt ca dupa un singur dus...trebuie stearsa. ori eu nu sunt nici f comoda dar parca nu ma incanta statul permanent cu carpele in maini... zic, nu dat cu rosii!
eu ma gandesc ca toate sa imi fie practice , usor de intretinut(adica , de genul, daca nu sterg o data o chestie, sa arate oribil) dar si estetice.
si iar nu am citit tot, eu as alege faianta si gresie mata, eventual fara rosturi(este f greu dee gasit, chiar si la 100 lei/mp nu este "perfecta") sau daca nu cat mai apropiata si chitul in nuanta ei, nu maai inchis pt ca da impresia de grilaj.


Mergi la inceput