Idei de decorat baia...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Da, Corina, o cada pe colt are loc..la oglinda nu o sa renunt pe perete pt ca oricat de "chinuitor" ar fi sa o curat mereu. chiar am vazut cat de bine vine, are cumnatul meu si e super..zici ca are baia dubla, dar asa cum ziceai, fara rama de lemn...La alb si rosu m-am gandit, chiar si la lila..numai ca , asa cum ziceam in prima postare, mi-e teama ca aceste combinatii se demodeaza si eu chiar nu-mi permit sa redecorez chiar curand..deci ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

http://cdn2.amenajari-interioare.eu/galleries/interes-baie/baia3.jpg
Uite asta mi-a placut mult , dar trebuie sa ma gandesc cu ce alta culoare combin..si in plus vreau faianta pana sus..nu imi permit sa las pereti albi..sau imi pot permite???

Eveline e frumos negrul, dar totusi voi merge pe culori mai deschise..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

oana, nu e prea buna ideea cu oglinda pe acel perete, pentru ca va fi tot timpul plina de stropi, abureala si pete de apa. iar varianta sugerata de ladyj nu e foarte practica, deoarece, daca baia nu are geam si sistem bun de aerisire/ventilatie, in timp se poate forma igrasie/mucegai pe rama de lemn sau se poate umfla de la umezeala, daca lemnul ramei nu e bine lacuit/tratat.


"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Varinata lui Lady J nu e foarte buna pentru ca tu presupui ca lemnul nu va fi bine tratat, lacuit, si ca in acea baie nu exista sistem bun de aerisire-ventilatie. Inteleg.Face sens.


In alta ordine de idei, exista rame care imita perfect lemnul, nu crapa si nu putrezesc.

Autoarea cere idei ´´ceva modern care totusi sa nu se demodeze repede´´, culori , ilizie de spatiu. Iar ideea cu oglinda este geniala, atat de geniala incat stersul oglinzii de stropi(chiar si zilnic) nu reprezinta un efort de care sa ne plangem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

poti sa alegi culoarea untului si sa nu pui faianta pana in tavan, poti pune pana la 1,7 m inaltime si restul vopsea lavabila alb (exista o vopsea lavabila alb pentru baie si bucatarie, rezistenta la umezeala si aburi), eu asa am ales pentru una din bai (cea mica) -imediat ce e montat si mobilierul o sa pun poze.
am ales faianta culoarea untului fiji krem in toata baia, iar geamul care este termopan stejar inchis l-am "continuat" in jos pana la podea cu decorul de faianta maron fiji braz, gresia am ales-o fiji braz (maron) din fotografia www.google.ro/imgres?q=fiji krem&hl=ro&sa=X&biw=1366&bih=585&tbm=isch&tbnid=k2oRIbcZZQ9RXM:&imgrefurl=http://www.dekordia.pl/index.php%253Fs%253Daranzacje%2526id%253D1341&docid=-tl9cFFgpuNxKM&w=1024&h=768&ei=FZJTTtS4IsWb8QPI1_HlBQ&zoom=1&iact=rc&dur=595&page=2&tbnh=125&tbnw=179&start=24&ndsp=22&ved=1t:429,r:8,s:24&tx=78&ty=70" target="_blank">aceasta iar mobilierul este maron www.google.ro/imgres?q=dulapior oglinda cersanit&hl=ro&biw=1366&bih=585&tbm=isch&tbnid=8_Y5nruJ4_iTGM:&imgrefurl=http://www.jollycluj.ro/sitenou/catalog.php%253Ffirma%253D4%2526catVal%253D153%2526order%253D0%2526order1%253D0%2526checkbox%253Don&docid=FEtfdZ3-gnZVtM&itg=1&w=150&h=150&ei=iJhTTvbNCMig8QPlkNnVBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=645&vpy=409&dur=1277&hovh=120&hovw=120&tx=73&ty=71&page=3&tbnh=120&tbnw=120&start=44&ndsp=24&ved=1t:429,r:11,s:44" target="_blank">dulapior cu oglinda si www.google.ro/imgres?q=masca iryda stejar&hl=ro&sa=X&biw=1366&bih=585&tbm=isch&prmd=ivns&tbnid=0gmPqReaYoUpvM:&imgrefurl=http://www.cauti.ro/colectia-iryda/preturi-produse--magazin~utilul.ro--m~5052.html&docid=51jA8CYcoASgsM&itg=1&w=100&h=100&ei=vZdTTsnGNYik8QOhk4j7BQ&zoom=0&iact=rc&dur=703&page=1&tbnh=82&tbnw=82&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:4,s:0&tx=49&ty=44" target="_blank">masca lavoar)
www.google.ro/imgres?q=cabina de dus cu cadita inalta 90x90&hl=ro&sa=X&biw=1366&bih=585&tbm=isch&prmd=ivns&tbnid=kvML7ebAAch_FM:&imgrefurl=http://dolinex.ro/cabina-dus-cu-cadita-inalta-80x80-90x90.html&docid=-xtTChFIifYxrM&w=466&h=300&ei=d5lTTsuBIMu18QO-h8XWBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=187&vpy=291&dur=947&hovh=180&hovw=280&tx=143&ty=103&page=1&tbnh=156&tbnw=213&start=0&ndsp=13&ved=1t:429,r:7,s:0" target="_blank"> cabina de dus simpla 90/90 cu cadita inalta ca sa pot face si dus in ea, dar si baie la pitici (pe rand, desigur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ariadna, fff frumoasa faianta si gresia!!!! Felicitari!!!!
Eu nu vreau cabina de dus pt ca e spatiu mic si nu imi place sa mai vad si usile alea..imi da impresia de spatiu si mai mic! Ms de ideea cu faianta! E superba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Si faianta ai luat-o din Romania???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

pentru ca cealalta baie, desi e mai incapatoare, are fereastra spre nord am decorat-o cu nuante mai calde, www.leoceramika.com.ua/index.php?id=1881" target="_blank">beige somon si mobilier stejar deschis: www.google.ro/imgres?q=iryda stejar deschis&hl=ro&biw=1366&bih=585&tbm=isch&tbnid=vBNoKZQqEbdQpM:&imgrefurl=http://www.jollycluj.ro/sitenou//IRYDA-MOBILIER-STEJAR-CU-LAVOAR-60-CM-SI-OGLINDA-CU-LUMINI_106941p.html&docid=TZaB1-l9a5dPqM&itg=1&w=350&h=350&ei=gp1TTpSuHIK78gPKjZ37BQ&zoom=1&iact=hc&vpx=1100&vpy=103&dur=1087&hovh=225&hovw=225&tx=175&ty=109&page=2&tbnh=126&tbnw=126&start=21&ndsp=24&ved=1t:429,r:7,s:21" target="_blank"> masca si dulap inalt.

da, din Romania am luat gresia si faianta, siracusa beige de la dedeman iar fiji de pe valea cascadelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

oana, nu e prea buna ideea cu oglinda pe acel perete, pentru ca va fi tot timpul plina de stropi, abureala si pete de apa. iar varianta sugerata de ladyj nu e foarte practica, deoarece, daca baia nu are geam si sistem bun de aerisire/ventilatie, in timp se poate forma igrasie/mucegai pe rama de lemn sau se poate umfla de la umezeala, daca lemnul ramei nu e bine lacuit/tratat.


"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)



Varinata lui Lady J nu e foarte buna pentru ca tu presupui ca lemnul nu va fi bine tratat, lacuit, si ca in acea baie nu exista sistem bun de aerisire-ventilatie. Inteleg.Face sens.


In alta ordine de idei, exista rame care imita perfect lemnul, nu crapa si nu putrezesc.

Autoarea cere idei ´´ceva modern care totusi sa nu se demodeze repede´´, culori , ilizie de spatiu. Iar ideea cu oglinda este geniala, atat de geniala incat stersul oglinzii de stropi(chiar si zilnic) nu reprezinta un efort de care sa ne plangem.


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Eu am o baie asemanatoare (cred, pentru ca Oana nu a dat prea multe detalii, insa apartamentele de bloc au bai mici in general, mai ales daca blocul e mai vechi oleaca - variatiuni pe aceeasi tema). Ei bine, eu nu-mi pot imagina o oglinda pe acel perete, in baia mea, la mine se stropeste zdravan acel perete cand facem dus. Plus ca eu, mai prudenta sau panicoasa din fire, m-am gandit si la altceva : cat de mare poate fi si cat de sus poti monta acea oglinda, astfel incat sa nu o lovesti din greseala si s-o spargi (nu stiu, o poti lovi cu dusul sau poti aluneca oleaca/te poti dezechilibra si dai cu umarul in oglinda - chestii d-astea). Ah, si sa nu uitam pretul : o oglinda mare, inramata, poate costa cateva milioane de lei vechi. Nu stim de ce buget dispune Oana, insa a mentionat faptul ca mai au si alta locuinta de terminat, deci bugetul pentru aceasta modernizare cred ca nu e foarte generos.
Oana, daca ramai la varianta cu oglinda, stiam ca la Ikea sunt oglinzi cu folie de protectie aplicata, chiar daca se sparg, cioburile raman prinse de folie, nu cad si nu te poti rani/taia. Daca nu, se gaseste pe net de cumparat acest tip de folie protectoare. Sa nu uitam ca Oana are un copilas mic. Daca cel mic se apuca si izbeste oglinda cu o jucarioara de baie, in timp ce se balaceste, sa zicem ? Putina prudenta nu strica niciodata.

Spre norocul meu, am geam de aerisire la baie. Oana nu are, iar coloanele de ventilatie de la bloc - o gluma proasta, fie iti vin mirosuri dubioase in baie (ba chiar poti auzi ce fac altii in baile lor), fie te invadeaza gandacii daca nu ai o sita deasa pusa pe aerisire. Nu stiu cum se procedeaza cand pui ventilator din acela micut, pentru baie, se poate pune oare sita spre coloana de ventilatie, astfel incat ventilatorul sa functioneze, dar gandacii sa nu poata intra ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Acum baia mea e in nuanta din ultima postare a ARIADNEI .
Intr-adevar se "deschide" mai frumos daca optezi pentru o culoare a untului.

Pentru cealalta baie am optat pentru un fel de rosu...daca gasesc va arat, stiu ca gasisem pe net faianta si gresia. Si mobilerul maro.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ideea cu oglinda in perete repet, am vazut-o la cumnatul meu..e cumva zidita in perete..si el a crescut 2 copii mici cu ea acolo si nu s-a intamptat niciun accident..chiar m-ai pus pe ganduri...Sa vad ce decizii mai iau cu sotul..
Mai astept idei in legatura cu faianta si gresia (culori)
Ariadna, superb!!!

Mergi la inceput