Casatoria

Casatoria | Autor: ela_04

Link direct la acest mesaj

Ma tot intreb de cateva zile ce inseamna o casnicie.
Sincer de cand am citit subiectul adaidei nu-mi iese din cap treaba asta.
Eu sunt casatorita de putin timp (3 ani) si ma gandesc ca la inceput toate casatoriile sunt roz.
De aceea va intreb pe voi, cele care aveti mai multa vechime in acest domeniu ... e posibil ca sotul tau sa te insele, o perioada lunga de timp...1,2,3 ani iar tu sa nu banui nimic?! Oare chiar e posibil?

Exista astfel de oameni duplicitari, sau poate si noi ancorate in rutina zilnica, casa, piata, servici, copil, ajungem sa numai vedem unele amanunte. Sa nu le mai dam importanta?!

Unde incepe sa scartaie prima data? sexul? comunicarea? sau se poate sa traiesti bine mersi cu un om in casa totul sa fie ok si intr-o zi sa afli de la un vecin... o prietena sau chiar de la el ca mai face dragoste si cu colega, vecina etc. Ca o saruta si pe ea ca pe tine, o incurajeaza, ii asculta problemele...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ela, sa inteleg ca tu astepti raspunsuri de la femeile casatorite de ani buni, care au aflat ca sotii le inseala ?

nu cred ca este o idee buna, sa le rascolim niste amintiri dureroase sau niste rani care inca nu s-au inchis...

iar ca raspuns la intrebarea ta, din ce am citit de-a lungul anilor pe forum si din ce imi ajunge la urechi zi de zi - DA, este posibil. viata bate filmul, de nenumarate ori. cunosc o familie in care sotul are o relatie paralela de cel putin 20-25 de ani, se pare ca fiul doamnei respective este al lui (exista asemanari izbitoare). in rest, omul merge acasa la nevasta, fiica si ginere, toata lumea stie de relatie, dar ascund gunoiul sub pres, ba mai nou doamna respectiva vine acasa la familia in cauza, ajutandu-i la pregatirea meselor festive (pentru ca sotia domnului este foarte-foarte bolnava si abia se mai ridica din pat; protagonistii povestii sunt in varsta, au peste 60 de ani)

iar elementul-cheie care declanseaza astfel de intamplari este lipsa respectului fata de partener. sau cel putin asa cred eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Corina ...cred ca aici este vb de o intelegere tacita intre cei 2 soti. Sau cei 3. Nu vorbeam de cazurile in care sti da te faci ca ploua.
Vorbeam de cazurile in care nu esti genul care se face ca totul e ok. Care nu se ascunde de realitate.
Eu vb de cazul in care cum sunt eu cu sotul meu...ne sunam de nspe mii ori pe zi, ne sarutam, ne intrebam daca esti fericit(a), daca ma mai iubesti... chesti deastea, si dintr-o data bang!
incremenesti ca in cel mai oribil cosmar al tau!
Intrebandu-te unde ai gresit si daca e vina ta... probabil ani la rand. Cel putin eu cred ca asa as face....

Dar ai dreptate. E un subiect tare dureros pt cine a trecut prin asta.
Si cu toate astea daca cineva este dispus sa scormone...trecutul... eu ii multumesc pt orice sfat.
o sa intreb altfel... pe oricine are ceva ani de experienta.
daca copilul tau se casatoreste maine.... ce sfat i-ai da?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Da, la inceput toate casniciile sunt roz, pentru unii (din fericire)o lunga perioada de timp ceea ce-ti doresc si tie.

Din punctul meu de vedere nu este posibil sa nu banuiesti nimic atata timp, primul semnal poate fi comunicarea care pana in momentul cu pricina era excelenta.
Motivul ca o femeie este ancorata in rutina zilnica ,casa, piata, servici, copil si acesta ar fi unul din motivele pentru care el ,,aluneca" , pentru mine este nul. Si daca chiar este o problema, preferabil ar fi ca sotul s-o traga de maneca si sa-i spuna ,,vezi ca...avem niste probleme, parca nu mai esti tu cea dinainte" sau sa se implice mai mult, astfel, ajutand-o sa aibe timp pentru ea,pentru ei doi.

Continuati asa cum ati inceput,nu te mai gandi la rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

sau se poate sa traiesti bine mersi cu un om in casa totul sa fie ok si intr-o zi sa afli de la un vecin... o prietena sau chiar de la el ca mai face dragoste si cu colega, vecina etc. Ca o saruta si pe ea ca pe tine, o incurajeaza, ii asculta problemele...


Sa faci dragoste cu mai mult de un om e foarte usor si foarte usor de ascuns, dar...sa incurajezi, sa asculti problemele...partea astea emotionala si afectiva...e foarte solicitanta si cred ca e imposibil sa te imparti intre doua persoane cu aceeasi disponibilitate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Imi vine in minte exemplul sotiei lui Arnold Schwarzenneger. Iti vine sa crezi ca de zeci de ani se consuma in dormitorul lor o dragoste paralela...fara ca sotia sa aiba stiinta? Ca exista un copil al sotului ei, si ea a fost mintita ca e de fapt...al altuia?

E foarte simplu sa minti! Si sa ascunzi! Trebuie doar sa poti s-o faci, sa fii construit astfel!

La fel de usor e de spus: mie n-o sa mi se intample niciodata, eu am sa STIU, am sa SIMT, am sa...da, toata lumea spune la fel pana la proba contrarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Imi pare rau, dar cred ca nu poti capata un raspuns la unison.
M-am casatorit din dragoste prima oara. Probleme au fost de la inceput, dar nu catastrofale, asa ca, cu dragoste, a durat 12 ani.
Acum, la a doua casatorie, tot din dragoste, totul e roz, dar roz-bonbon, nu asa...si au trecut 7 ani. Mai putem spune ca inca-i la inceput? Nu prea.
Nu cred ca poti insela sau poti fi inselata timp de trei ani fara sa se observe. Daca e sa judec dupa mine, asa ceva nu-i posibil decat daca nu ai aproape nici o relatie, de orice fel, cu sotul/sotia. Si chiar asa, hazardul iti joaca feste incredibil de des.
Cei ce ne iubim jumatatile cu pasiune avem mereu un mic procent de suspiciune...dar si un mare procent de incredere, pentru ca ne place asta, avem nevoie de asta si chiar e bine sa fie asa.
Un om multumit de viata sa poate sa greseasca. Categoric poate. Iar inselatul poate fi una din aceste greseli. Sunt atatea ipostaze in care poti calca pe bec, fara nici cea mai mica intentie sau dorinta, incat ar trebui ca toti cei care ne facem griji pentru partenerii nostri sa ne uitam intai la noi. Pentru ca si noi suntem supusi greselii si cine infirma teoria asta nu face prea bine. Dec: mare grija pentru noi si incredere mare pentru parteneri.
Ce trebuie sa facem pentru ca partenerul sa nu ne insele? Sa fim noi insine si, cu trecerea timpului, sa ne amintim cum am fost atunci cand partenerul s-a indragostit de noi. Nu o sa fim la fel...dar putem semana.
Fisura apare cand te uiti la partener (sau se uita la tie...) si spui: cine naiba e asta? Ca eu nu-l cunosc...Ca e sex, comunicare sau altceva, nu conteaza. Totusi, as zice ca comunicarea e prima care cedeaza: cand nu mai ai ce vorbi cu celalalt, e bai mare. Poti demola patul cu pasiune, dupa aia e la fel. La fel de rau.
Viata in cuplu ar trebui condusa cu multa ratiune...nu numai cu dorinta. Numai ratiunea te poate face sa treci peste lucruri la care nu te-ai gandit niciodata si care te-au lovit de ti-au mers fulgii. In cazul meu, fericirea mea prezenta se bazeaza si pe experienta esuata...de aceea incurajez pe toata lumea care ar dori si ar merita o a doua sansa. Care-i perfect posibila.
Si mai cred ca nu persoana inselata ar trebui sa aiba o problema, ci cea care inseala. Prin acel gest se degradeaza moral chiar si in proprii ochi. Va vedea sigur acest aspect mai devreme sau mai tarziu. Si va avea mult de lucru sa repare gestul. Daca va mai avea sansa.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

sau se poate sa traiesti bine mersi cu un om in casa totul sa fie ok si intr-o zi sa afli de la un vecin... o prietena sau chiar de la el ca mai face dragoste si cu colega, vecina etc. Ca o saruta si pe ea ca pe tine, o incurajeaza, ii asculta problemele...


Sa faci dragoste cu mai mult de un om e foarte usor si foarte usor de ascuns, dar...sa incurajezi, sa asculti problemele...partea astea emotionala si afectiva...e foarte solicitanta si cred ca e imposibil sa te imparti intre doua persoane cu aceeasi disponibilitate.




ok, cu fix aceeasi sa zicem ca nu, dar un 45% versus 55% tot imposibil pare? (100% reprezentand timpul acordat de 'mnealui "incurajarii si ascultarii problemelor", nu cantitatea ideala care ar trebui alocata din partea partenerului intr-o lume perfecta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Unele din raspunsuri le poti gasi aici:

www.supereva.ro/info.asp?id=1359" target="_blank">8 lucruri despre casatorie – pe care nu ti le spune nimeni dinainte



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

sau se poate sa traiesti bine mersi cu un om in casa totul sa fie ok si intr-o zi sa afli de la un vecin... o prietena sau chiar de la el ca mai face dragoste si cu colega, vecina etc. Ca o saruta si pe ea ca pe tine, o incurajeaza, ii asculta problemele...


Sa faci dragoste cu mai mult de un om e foarte usor si foarte usor de ascuns, dar...sa incurajezi, sa asculti problemele...partea astea emotionala si afectiva...e foarte solicitanta si cred ca e imposibil sa te imparti intre doua persoane cu aceeasi disponibilitate.




ok, cu fix aceeasi sa zicem ca nu, dar un 45% versus 55% tot imposibil pare? (100% reprezentand timpul acordat de 'mnealui "incurajarii si ascultarii problemelor", nu cantitatea ideala care ar trebui alocata din partea partenerului intr-o lume perfecta)


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...






Hmmm, in general primeste 100% cine cere 100%...Iar eu vorbeam din experienta personala (si trecuta) de pe partea cealalta, a celui care se imparte , de ce ai presupuns automat ca numai un 'mnealui' ar putea fi pe partea aia?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ego71 spune:

casnicia inseamna toleranta din partea ta, toleranta din partea lui...pana cand casa ta va deveni o casa de toleranta
mi-a placut un citat "Fiecare casnicie are un balcon ca Romeo si Julieta, pe care mai tarziu se intind rufe."

Mergi la inceput