Implant mamar

Implant mamar | Autor: lizzy

Link direct la acest mesaj


Am cautat in primele 8 pagini vreun subiect despre implantul mamar si nu am gasit. M-ar interesa pareri ale celor care au apelat la aceasta operatie sau cunosc informatii despre aceasta experienta direct de la sursa :)

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am o prietena care si-a facut... acum vreo 4 ani. Avea sanii lasati dupa nastere si a zis ca e o buna surpriza pt sot :)
Dupa operatie s-a infectat la unu din sani, a cusuto iar... in rest super... a scapat de centura de la masina
glumesc.
erau destul de incomozi cred pt ca anul asta in primavara i-a scos. Nu mai tin minte de ce exact, ca noua ne dadeau dintii in perioada aia si eram ca cheauna... daca vrei pot sa o sun si sa intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Am o prietena care si-a facut... acum vreo 4 ani. Avea sanii lasati dupa nastere si a zis ca e o buna surpriza pt sot :)
Dupa operatie s-a infectat la unu din sani, a cusuto iar... in rest super... a scapat de centura de la masina
glumesc.
erau destul de incomozi cred pt ca anul asta in primavara i-a scos. Nu mai tin minte de ce exact, ca noua ne dadeau dintii in perioada aia si eram ca cheauna... daca vrei pot sa o sun si sa intreb.



da, multumesc, m-ar interesa orice parere, si pozitiva si negativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Lizzy,tu vrei sa iti faci implant pentru marire sau pt "corectare"?
Eu as vrea sa imi fac ridicare de sani,ca dupa atata alaptat ii am pana la buric.Daca ploua,nu pot iesi fara sutien .Dar deocamdata inca mai alaptez,sper ca din septembrie sa intarc d-soara ca va merge la gradinita.Si din cate am inteles,dupa intarcare trebuie sa treaca cam an pana as putea face interventia.Poate pana atunci prind curaj,mai ales daca o vei face si tu inaintea mea

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am o vecina/prietena veche care si-a pus.
Prima oara am fost socata, era la cateva zile de la operatie si erau foarte foarte sus, stiu ca am glumit cu ea ca si-a pus amigdale nu sani.
In timp, cam in sase luni s-au lasat si a capatat si pielea un aspect mai normal pentru ca la inceput era foarte intinsa. a avut dureri dar nu ceva exagerat, mai mult o senzatie de disconfort, dupa 2-3 saptamani nu mai era nici aia.
Nu arata insa natural, absolut deloc. Asa mi se pare mie insa. E ceva subiectiv. Se vad insa demential in rest.
Bine, prietena mea nu avea deloc inainte, era ca un baietel si poate din cauza asta, poate la cineva cu o forma acolo ar da mai bine.
Daca vrei sa-i maresti doar de dragul de a arata mai bine lasa-ma sa-ti spun ca am vrut si eu sa fac asta. Pana la urma m-am lasat pagubasa pentru ca aveam unele probleme medicale.
Astazi ma bucur ca nu am mai facut-o. Am ramas insarcinata si desi nu m-am ingrasat si am o vaga urma de burtica am facut niste inaintasi de toata frumusetea. Sunt ei mari deja, ar fi fost imensi cu silicoane.

Alt exemplu ar fi mama mea. A avut cancer la san si i-au scos un san complet celalalt fiind oricum foarte mic. A refuzat sa faca operatia de reconstructie pe motiv ca se simte foarte bine si asa si o vad multumita. Am vazut insa si operatii de reconstructie dupa cancere, ma rog, am vazut rezultatul si am fost efectiv coplesita, e incredibil ce se poate face in momentul actual.
Asa ca depinde ce simti si mai ales la ce doctor te duci si mai ales cat de mari vrei sanii. Daca dupa nastere mi s-ar lasa si eu as apela la varianta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am vb azi cu ea dupa ce am vazut mesajul tau. A spus ca nu a avut nici o problema cu ei doar ca se plictisise de ei
Dupa ce si i-a scos si-a facut "corectare". Am vazut corectarea si pot sa-ti spun ca aratau tare bine. Micuti dar deloc lasati ziceai ca e fata mare
trebuie sa-ti spun ca dupa prima operatie in loc sa stea in pat cum i-a recomandat dr ea facea smotru'. Din cauza asta unul din sani s-a deplasat si se infectase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

ela, chiar ma intrebam daca infectia aceea a avut si un eventual motiv 'ne-medical' sa spun asa :) sa inteleg ca rezolvarea infectiei a insemnat alta operatie, schimbare implant la acel san + costuri suplimentare?
chiar daca au trecut ani de atunci, ai putea sa o intrebi pe amica ta la cine s-a operat si cat a costat-o interventia initiala si eventual cea pt infectie? si pe ce criterii a ales medicul... multumesc

matzaila (ce funny e nick-ul tau ) eu sunt cam ca prietena ta, cu diferenta ca am deja doi copii nascuti si crescuti si nici o sansa sa mai creasca de acu' incolo. au fost putintel mai dezvoltati in sarcina/alaptare - as fi fost happy sa fii ramas acolo! insa o data cu revenirea la greutatea de dinainte de sarcina am slabit de sus in jos si dezamagirea a fost si mai si :) acum sunt si extrem de mici si piele fleashca :|

luminita draga nu prea am ce corecta :) doar sa umplu un pic zona aia...

lamuriri suplimentare... nu-mi doresc bombe, as vrea doar sa pot purta o cupa B normala, sa imi gasesc sutien la orice magazin de profil... sa pot purta un costum de baie fara sa-mi cada... nu sunt o persoana lipsita de incredere, dar recunosc ca in ultima perioada ma simt tot mai afectata de aceasta 'lipsa'. si nu ma refer la imaginea mea in societate, ci la imaginea mea cand sunt singura in fata oglinzii. desi este o decizie personala, am discutat deja cu sotul meu si ma sustine daca ma decid sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Lizzy, eu am auzit de implant mamar cu grasime proprie si m/ar tenta. Asta dupa ce voi termina de alaptat bebe 2. Mi se pare o solutie super pt ca as transfera grasimea acolo unde trebuie.

Finn Constantine 15.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Lizzy, eu am auzit de implant mamar cu grasime proprie si m/ar tenta. Asta dupa ce voi termina de alaptat bebe 2. Mi se pare o solutie super pt ca as transfera grasimea acolo unde trebuie.

Finn Constantine 15.10.2009


In Romania nu stiu sa se faca deocamdata prin aceasta procedura :)
Personal as avea ce sa mut, dar marturisesc ca nu am incredere in tehnici noi, prea putin testate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eiii,la mine nu e problema de marime(acum port 90-95C depinde de firma).Doar ca sunt fleascaiti,pana la buric imi ajung cand sunt fara sutien .Stiu ca dupa ce o sa intarc urlatoarea mica,o sa fie si mai flescaiti,asa ca o sa scad pe la un 85-90 B/C.
Si al meu ma sustine,si mi-a zis ca daca vreau sa fac ridicare,nu are nimic de obiectat,dar din partea lui pot sa nu o fac(cred ca lui ii e mai frica decat mie-are oroare de medici/spitale)
Sa vedem cum vor mai evolua lucrurile si poate poate la anu pe vremea asta sa am si io sani care sa stea drepti(nu doar cand stau in genunchi )

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
ne pregatim de scoala/gradinita ... ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

Salutare!
LIZZY:ce bn te inteleg in privinta sanilor doar k la mine e exact contrariul adica sunt prea mari(de la mama natura)si acum si cu alaptatul(4luni) sunt si mai mari si am niste dureri de spateeee de morrrrr.
tu vrei sa-i ''umpli''eu as vrea sa-i ''golesc''.
pupiki

Mergi la inceput