sarcina si berea

sarcina si berea | Autor: mirelutza_7

Link direct la acest mesaj

Buna seara tuturor,am si eu o intrebare,am o prietena care inainte de sarcina consuma alcool in cantitati mari si acum este insarcinata si la fel ii place berea,nu stiu exact cat bea,ea mi-a zis ca atunci cand simte nevoia,cred ca totusi ii face rau bebelusului chiar daca este format,ajuta-ti ma cu sfaturi sa stiu ce pot face pentru ea.
17 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caty2585 spune:

Buna
Ai putea sa o sfatuiesti sa beabere fara alcool daca chiar vrea si nu poate sta fara bautura....
Eu,inainte sa raman insarcinata nu stiam ce gust are alcoolul dar in timpul sarcinei am poftit la bere si am baut fara alcool si nu a fost nici o problema.

Sarcina usoara in continuare si tie si prietenei tale si nasteri si mai usoare

Fericita 36+ cuLoriana-Maria

AMR 4 sapt max

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellasamoyed spune:

mai eu din cate stiu un pahar de bere ocazional(adica nu zi de zi) nu afecteaza cu nimic....cum nici o cafea bauta zilnic nu face nimic.
la mine singurul viciu la care am renuntat cand am ramas gravi a fost fumatul(nici nu eram o fumatoare prea inraita asa ca nu mi-a fost greu deloc). dar cafea beau zilnic dimineata si din cand in cand o gura doua de vin/bere etc.
dr. mi-a aspus ca atata timp cat nu se bea constant si inc antitati mari nu afecteaza cu nimic.

da totusi prietena ta ar putea sa aiba putina grija de copilasul care se formeaza in ea si sa incerce sa inteleaga ca de acum inainte nu mai conteaza ea ci bebelusul ei.
da e alcoolica de nu se paote opri din baut?

Cu ajutorul lui Dumnezeu sunt +24


samburelul meu

Mergi la inceput