expediere colete catre SUA / Canada / EU

expediere colete catre SUA / Canada / EU | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Salut!

Am si eu o intrebare la voi, poate ma puteti ajuta: aveti vreo idee cum as putea trimite mai ieftin colete in SUA / Canada / EU?
Am intrebat la Posta Romana si au niste preturi incredibile: 20 usd pentru orice colet / coletel, fie el si de 50g, trimis in SUA - asta pentru primul kg.
Pentru Finlanda, Germania de ex e acelasi tarif, desi distanta e evident mult mai mica.

E cam mult, avand in vedere ca primesc din SUA colete trimise cu 5 usd / pachet.

Daca aveti vreo idee, multumesc mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

pentru o parte din UE (ANGLIA, DANEMARCA, PORTUGALIA, SUEDIA, GERMANIA, ITALIA, SPANIA, FRANTA, AUSTRIA, BELGIA ,ELVETIA, GRECIA, OLANDA ) poti sa folosesti atlassib
http://www.postaatlassib.ro/csp/webposta/main.csp?lang=1&incarca=servext

pentru Finlanda ca si pentru Canada sau SUA nu cunosc solutii mai ieftine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Multumesc frumos!

Si asa imi pare mult, dar din ce m-am interesat si eu, se pare ca Posta Romana are totusi cele mai mici preturi, la noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

nu am raspuns la intrebarea ta, dar intreb si eu cu ce primesti tu cu 5 dolari/pachet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Josefine - chestii foarte usoare, de 100-200g pe pachet max. La fel cum as fi vrut sa si trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

pana in 2kg le poti trimite ca si scrisori (http://www.posta-romana.ro/services/tarrif/corespondenta-internationala_3)si este mult mai ieftin. doar ca trebuie sa intre intr-un plic ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui andira

Josefine - chestii foarte usoare, de 100-200g pe pachet max. La fel cum as fi vrut sa si trimit.

Eu, Piscotel (14.04.2005), Sufletel (04.06.2006) si Atomix (28.03.2010)

http://paturicipentrupitici.blogspot.com/


Intr-un plic cu...bule!Cel mai simplu!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Aaaah, nu mai inteleg nimic: am sunat la ei si mi-au zis ca orice as pune intr-un plic, altceva decat foi (hartie), se considera colet si se taxeaza ca atare.
Deci si 50g daca are, dar nu sunt hartii, asa se taxeaza. Prin corespondenta ei inteleg hartie.

Edit: i-am mai intrebat odata, nu pot pune decat hartii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Andira, ma interesez si ti dau datele de la un curier pentru Canada, care are preturi relativ ok, dar din cate stiu ia pachete numai cu o greutate minima de 25 livre, iar transportul se face cu vaporul.
Oamenii au fost seriosi pe ruta Canada-Romania, banuiesc ca si invers sunt la fel de seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Andira ai dat peste niste imbecili la telefon, nu mai suna si du-te cu plicul in mina gata facut. Stai la coada unde se dau scrisorile nu coletele si pune.o pe tanti sa cintareasca plicul si sa iti spuna cit costa.
Eu am primit din Romania pina si medicamente in plic cu bule trimis ca si scrisoare/ corespondenta nu colet. Tot ce e intra in plic sau are anumite dimensiuni ( scrie pe pagina postei romane ) si o greutate de pina la 2 kg poate fi trimis ca si corespondenta nu coletarie.
Intra pe linkul pus de zmotocel, eventual il tiparesti si pleci cu el in geanta la posta si le dai peste nas, au comentarii de facut ceri sa vorbesti cu dirigintele postei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Revin cu datele despre firma de curierat:
email: info@cargoromania.com
tel:416-543-7595

Mergi la inceput