clexane si gynipral

clexane si gynipral | Autor: vladutza07

Link direct la acest mesaj

Buna

De vreo cateva zile am inceput sa ma simt mai ciudat, parca mi-a coborat burtica si a fost o zi in care am simtit dureri menstruale destul de severe si la un moment dat am avut chiar contractii regulate la 5 minute dar au trecut dupa o ora.
Am fost la medic, mi-a facut o monirorizare fetala si m-a pus la ecograf, bebele era ok si se pare ca era vorba despre contractii false.
Cu toate astea mi-a prescris gynipral de 4 ori pe zi cate o jumate de tableta si 3 nospa.
Voi ati mai luat gynipral in timp ce faceati tratament cu clexane?
Eu am intrat acum in 36 de saptamani, sper sa reusesc sa mai duc sarcina inca cel putin 2 saptamani desi nu prea pot sa fac repaus la pat, inca urc dealuri, ma aplec, inot, etc (in acele momente simt ca daca nu as face tratamentul s-ar cam declansa travaliul).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Sora mea afacut tratament concomitent cu Clexane si gynipral si a fost OK. Dar a stat la pat aproape 3 luni pentru ca a avut probleme la 29 de saptamani... Gynipral a luat cateva saptamani si apoi le-a oprit pentru ca medicul i-a zis ca nu trebuie luat mult timp. Siu ca avea probleme cu pulsul de la ele, ameteli... a luat o doza mica pentru ca nu le suporta prea bine. Si eu am luat gynipral si nospa dar le-am tolerat foarte bine, insa eu nu faceam Clexane.
Eu zic sa respecti indicatiile medicului si sa ai rabdare cu sporturile pana cand nasti, ca merita asteptarea. Toate cele bune iti doresc!!!

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la prima sarcina am luat gynipral in ultimele luni de sarcina si faceam si clexane.totul a fost ok.la a doua sarcina insa,am observat ca de fiecare data cand mi se facea gynipral perfuzabil[am stat 4 luni in spital pt ca sangeram],sangeram si mai rau,asa ca nu le am mai facut.daca nu sangerezi,e ok.

edit sa spun ca macar acum,cand mai ai 2 saptamani,ai putea sa te menajezi.nu de alta,dar e f important ca bebe sa mai stea cele doua saptamani.ai timp sa faci sport dupa aceea.

Mergi la inceput