Eureko NU. Regina Maria NU.

Eureko NU. Regina Maria NU. | Autor: monan_2006

Link direct la acest mesaj

Fetelor, nu va vine sa credeti ce am patit cu Eureko si reteaua Regina Maria - Bucuresti. Eu personal va recomand cu mana pe inima sa NU incheiati cu ei contract de asigurare de sanatate, mai ales pentru copii, mai ales pentru bebelusi. Ma si pufneste plansul cand ma gandesc ca 2 dintre doctorii lor pediatri mi-au diagnosticat gresit bebelusul de 2 luni, au vrut sa il spitalizeze si sa il bage pe antibiotice total aiurea. Bebe avea un granulom la buric pe care mi l-au diagnosticat cu omfalita acuta, cu recomandare de spitalizare urgenta - asta se intampla vineri seara. Pentru aprobarea de spitalizare m-au lasat sa astept 2 ore cu bebelusul nemancat prin clinicile lor ca la final sa imi spuna ca Full Family Plan (cel mai mare abonament pe care il au) nu acopera spitalizarea, dar imi ofera un discount de 10%... Dupa 2 ore m-au mai trimis la un alt doctor la Sanador, unde dupa 20 de minute in care pediatrul s-a uitat la copil a tras concluzia ca E GRAV, domnule, dar nu am ce face. E nevoie de spitalizare urgenta, asa este, dar NU AM CE FACE, pentru aprobare de spitalizare e nevoie sa il vada un al treilea doctor, si anume un chirurg infantil pe care nu il avem... Se facuse deja 10 noaptea, copilul nemancat de 5 ore, ne-au trimis la plimbare cu bebelusul in stare de PRESUPUSA urgenta.

Va dati seama ca eram innebuniti, si eu si sotul meu si soacra mea... Pana la urma ne-am dus la Grigore Alexandrescu unde o doamna doctor de garda l-a rezolvat pe copil in 20 de secunde - are un granulom, lasati copilul in pace, la ce vreti sa il bagati pe antibiotice? nu are febra, nu are nimic, dar il bagam pe antibiotice... De fapt avea un granulom pe care l-au legat si care a cazut in 2 zile. Fara spitalizare, fara urgente, fara nimic...

Dupa 2 zile i-am sunat pe cei de la EUREKO sa ii intrebam de ce nu avem spitalizare daca platim pentru Full Family Plan si se presupune ca avem totul inclus (lasand la o parte incompetenta doctorilor lor si diagnosticarea gresita si asteptarea de 4 ore prin clinicile lor...). Stiti ce ne-au spus? Acum imi vine sa rad... Ca NOI am solicitat spitalizarea complet nejustiotificat!!! am crezut ca innebunesc, in conditiile in care am si parafa doctorului lor cu URGENTA MEDICALA, recomand spitalizare urgenta. Practic ne-au facut mincinosi pe fata...

Bun, trecem si peste asta, sa zicem... intre timp am avut nevoie de sesiuni de kinetoterapie pentru bebe, la fel, nu e inclusa, domnule! ati inteles gresit! Buuun...trecem si peste asta! Zilele trecute am fost la vaccin cu el pentru 2 luni. In call center m-au asigurat ca este inclus in pachet (acum suflu si in iaurt, va dati seama!), ba mai mult ca este acoperit de stat. Mergem acolo, ii facem vaccinul, la iesire din clinica PUFF!!! SOC! Trebuie sa platim 300 RON pentru vaccin, ca de fapt nu e acoperit. Ne-a cazut cerul in cap. Le-am spus ca nu le platim nimic, scandal, ma rog... INCREDIBIL! Si ca sa vedeti cat suntem de incapatanati, si astazi am fost cu bebe la o ecografie de sold. Alta duda!

Nu aveti numar de inregistrare! :O Pai stati, domnule, mi-am facut programare prin call center, v-am sunat, v-am spus ca am trimitere de la medic, ati zis ok si nimci de numar de inregistrare! Nu si nu, ca trebuie numar de inregistrare. Sotul meu a asteptat 2 ore cu bebe dupa numar de inregistrare. Programarea era la 09:00 dimineata, a intrat la ecografie abia la 11...

Nu mai pot, fetelor, sunt atat de dezamagita de bataia asta de joc incat sunt dispusa sa merg la stat cu bebelusul, chiar daca am dat atatia bani pana acum TOCMAI ca sa nu ajung la stat... Sa fie tratat bine, sa fie curatenie, servicii de calitate, doctori buni... Dar in Romania nu e decat bataie de joc, la tot pasul...

Asa ca, daca vreti sa faceti o asigurare de sanatate minunilor din viata voastra, incercati alti asiguratori si intrebati dinainte de toate serviciile incluse (sa va dea o lista pe intelesul vostru), sa aveti o persoana cu care sa tineti legatura permanent si retineti! EUREKO NU!!! REGINA MARIA NU!!!

Multumesc ca m-ati ascultat/citit Sunt trista si dezamagita si scarbita... :(

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Serviciile Eureko au scazut mult decand cu fuziunea Euroclinic-CMU. Si noi am avut de mai multe ori probleme cu ei, dar tot ne-am facut asigurare la ei. Avem din 2008. Stiu deja ce e inclus si ce nu, nu ma mai pacalesc. Insa f urat din partea lor este ca atunci cd semnezi, iti promit marea cu sarea, dar mai bine cititi de mai multe oric contractul si clauzele alea mici mici. Acolo scrie ca sunt gratuite investigatiile cerute de un medic din sistemul lor, dupa prealabila aprobare a centrului (adica nr ala d einregistrare). eu mi-am invatat lectia si cer autorizatie inainte sa merg.
Pt noi e ok asigurarea, au destul de multe clinici in pachet. Cd era doar Euroclinic si nu aveau spital pt copii, ne-am internat la Medlife si le-am cerut sa ne deconteze factura, si dupa o discutie telefonica cu sotul, ne-au dat banii.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monan_2006 spune:

Urat din partea lor pentru ce au facut, pe anumite puncte au fost ok (cum ar fi ambulanta BGS, anumite consulturi), insa pe aceste puncte m-au facut sa fiu extrem de dezamagita, iar atitudinea per total cum ca nu prea contam, ei sunt prea mari... nu stiu daca e tocmai adecvata. Sa spunem ca daca era vorba de noi poate treceam cu vederea, dar cand vezi ca te zbati atat sa platesti niste servicii pentru copilul tau si banii tau sunt batjocoriti si la fel si copilul, nu poti trece cu vederea. Eu una nu ii recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pentru mine au fost ok de fiecare data. Si pentru fii-mea. Eu nu am de ce sa ma plang. Dar e necesar sa citesti cu maxima atentie ce servicii ai incluse in pachetul pe care-l platesti, ca sa nu apara dezamagiri.
Eu am primit vreo cateva pagini in care era specificat fiecare serviciu daca este gratuit sau nu, in ce conditii, etc. Nu chiar totul este inclus in pachetul premium, sau nu in orice conditie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqna11 spune:

Monan_2006, am citit tot ce ai scris si nu imi vine sa cred ce aud. Se pare ca mersul lucrurilor la noi nu se va schimba prea curand.
Problema stiti unde e de fapt? Ma refer aici la partea cu asigurarea, nu la doctorii mai mult sau mai putin competenti.
Problema e ca agentul de vanzari, care nu mai stie cum sa-si adune comisionul, spune vrute si nevrute.
Sa nu zicem ca te minte, sa ziceam ca nu spune tot. Pana la urma, dupa ce ai semnat, ce mai conteaza?
Nu e de vina aici nici Eureko, ca si societate, nici personalul de la Euroclinic/Regina Maria care nu stiau daca sa-ti dea sau nu pe asigurare.
E de vina consultantul care strica imaginea companiei in piata.
Si cel mai grav e ca majoritatea asa sunt. Sunt in stare sa spuna orice ca sa cumperi. Indiferent despre ce societate de asigurari ar fi vorba.
Mai rar gasesti unul care sa iti zica: asta ai, asta n-ai, asta-i un plus, asta-i un mare minus.

Asadar, un singur lucru ne ramane de facut: sa solicitam si sa citim contractul inainte.

Seara buna! Ne mai auzim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Agna, ai perfecta dreptate. atunci cd am semnat noi contractul, vroiam sa raman insarcinata si cautam o maternitate privata. Vroiam sa am inclusa in asigurare supravegherea sarcinii, ecografii, nastere. Am mers la Eureko (pe atunci Interamerican) si mi-au zis ca e totul inclus, mai putin nasterea, unde am un discount de 15%. Ne-am facut niste calcule, si am zis ca e ok. Surpriza am avut-o peste o luna, cd ramasa insarcinata, m-am dus ca o floricica sa-mi fac analize. Si mi se spune ca am de achitat in jur de 350 lei. Mi-a picat efectiv fata. Sa nu o mai lungesc...tipa respectiva de la asigurari iti spunea tot ce vrei sa auzi. Greseala noastra ca n-am citit cu atentie contractul, pt ca scria ca tot ce tine de sarcina, nu e acoperit. insa scria la un articol parca despre accidente si stari patologice , unde nu m-a dus capul sa citesc pana la sfarsit, de plictiseala. Faza e ca mai erau 3 cupluri in aceeasi situatie cu noi. Pana la urma, agenta a fost concediata.
Ce m-a surprins neplacut, a fost ca agenta din incinta Euroclinic, cd te duceai la ea la birou sa-i spui ce 'surpriza neplacuta' ai avut, stia deja la ce te referi si stia si numele agentei care imi vanduse polita. Deci ei stiau ce face respectiva, dar au lasat-o asa, pana ne-am dus mai multi peste ei. Urat...f urat..

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monan_2006 spune:

hmmm... foarte urat pentru ce ati patit, da, uneori e o problema mare de tot la agenti, insa al nostru mai e si lipicios si chiar si dupa semnarea contractului ne-a asigurat ca e totul inclus mai putin alergologia si kinetoterapia (asta ulterior, cand am avut nevoie de ea), de asemenea am avut nevoie si de stomatologie. Nici aia nu e inclusa acum :)) decat daca am un accident, cad si imi sparg dintii... ce sa mai zic? De citit contractul l-am citit, fetelor, chiar nu suntem genul de persoane care sa semneze ca primarii, iar recitindu-l dupa mai mult timp, chiar am regasit o clauza care spune ca avem spitalizarea inclusa, din pacate nu am acum contractul la indemana sa va dau citat, dar diseara sau maine revin, sa imi spuneti daca prin absurd intelegem noi gresit termenii stipulati. Multumesc de sustinere si imi pare sincer rau sa gasesc si alte persoane dezamagite de serviciile Eureko. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna seara .
Nu stiu daca exista o sectiune speciala pentru asigurari , nu am mai intrat demult pe forum , dar ma intereseaza subiectul.
Anii trecuti pe site-ul Eureko aveau alte conditii , ceva mai flexibile sau cel putin asa le-am perceput atunci spre deosebire de cele actuale.
Inca nu ne-am decis daca mergem pe Eureko sau BUPA.
Despre Eureko am tot citit pe diverse forumuri .Opiniile merg spre negativ cam de pe la sf. lui 2010 spre deosebire de 2008-2009 cand erau extrem de recomandati.
Se vorbeste putin despre BUPA http://www.priorimed.ro/ si in general favorabil.
Daca aveti info. din experientele personale/rude/prieteni/colegi cu asiguratorul BUPA , rog postati.
Revin cu detalii daca reusesc sa intru in contact cu persoane asigurate BUPA , in masura in care mai intereseaza pe cineva subiectul "ce asigurator privat alegem".

O seara cat mai buna !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Si pe mine ma intereseaza subiectul.

Noi am avut pentru copil la Medlife, prin BCR. Ca si act medical, cam nimic de reprosat, insa am renunuta la asa zisa asigurare pentru ca nu acoperea (asta bineintels descoperind ulterior platii politei) ca nu acopera consultatiile la spitalul nou de Pediatrie...adica pentru ce am mai incheiat pentru copil...

Nu am depus plangere la ANPC, dar stau si ma intreb oare nu au vreo competenta in acest sens. Stiu ca pentru credite la banca se poate face sesizare la ei. Ar fi tare bine sa se poata si la asigurari.
Ar fi bine daca stie cineva sa ne raspunda.

Si ce e mai dragut este ca am rugat agentul sa-mi caute (asigurare privata, urinde si oricat) ceva care sa-mi acopere si spitalizare copil, si nu mi s-a mai oferit nimic (agentul un tip sincer de altfel). Asa ca, intelg ca deocamdata pe piata nu prea exista produse care sa ma satisfaca.

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monan_2006 spune:

Mda, acum Eureko revine in viata mea cu forte proaspete! Mai nou, dupa ce am reziliat contractul de peste 1 an de zile, imi solicita plata unei restante de 218 milioane lei vechi, prin recuperatori - suma pe care eu nu am cheltuit-o in cadrul spitalelor lor - am nascut la stat... Colac peste pupaza, apar cu aceasta suma in baza lor de date, dar nu mai pot fi gasita ca si pacienta, nici dupa CNP, nici dupa nimic. E INCREDIBIL!!! NU apelati la aceste firme, nu va legati la cap fara sa va doara... Doamne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mona si cum isi dovedesc aceasta suma? eu am incheiat asigurare la ei acum 3 sapt, inca nu m-am folosit de ea...pacat ca nu am citit subiectul inainte...sper sa nu am probleme. adica de unde reiese suma? din cate stiu ei iti acopera un anume plafon daca l-ai depasit platesc ei si recupereaza de la tine sau cum?

Mergi la inceput